لوموند: ایران مناسبات جدید تجاری اسرائیل را هدف گرفته است/تل‌آویو در حال هماهنگی با کشورهای خلیج‌فارس است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ گزارشگران لوموند به نقل از تحلیلگران امور دفاعی در اسرائیل تصریح می‌کنند که طراحان حملۀ اخیر کوشیده‌اند که آسیب محدودی به کشتی اسرائیلی وارد آورند به طوری که هیچ یک از بیست و هشت سرنشین این کشتی در این حمله جان خود را از دست نداد.


به گزارش رادیو فرانسه به نقل از لوموند، حملۀ اخیر در عین حال یک نقطۀ حساس را هدف گرفت و آن مناسبات جدید اقتصادی اسرائیل با بحرین و امارات پس از امضای موافقتنامه های صلح میان آنها است.


به نوشته لوموند از زمان عادی شدن مناسبات اسرائیل با دو کشور عرب حوزه خلیج فارس رفت و آمد کشتی های تجاری میان بندر “ایلات” در اسرائیل و بنادر دو کشور عرب حوزۀ خلیج فارس به طور ملموسی افزایش یافته است.

با حمله به کشتی اسرائیلی، حکومت اسلامی ایران خواسته است این پیام را بدهد که مناسبات اقتصادی جدید میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس در تیررس تهران است.


لوموند می افزاید که از زمان ترور محسن فخری‌زاده، مسئول برنامۀ مخفی اتمی ایران، اسرائیل خود را برای رویارویی با چنین حملاتی آماده کرده است. سرویس‌های اطلاعاتی ارتش اسرائیل معتقدند که با روی کار آمدن جو بایدن حکومت ایران اکنون معتقد است که با ممنوعیت عملیات نظامی در منطقه روبرو نیست، زیرا با شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حکومت ایران دیگر نگرانی بابت واکنش نظامی دولت واشنگتن ندارد.


لوموند سپس به مقاله روزنامه کیهان اشاره می کند که صریحاً گفته است که حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان نشان می‌دهد که دوره عملیات و اقدام‌های نظامی بی پاسخ اسرائیل در سوریه، عراق و … به سر آمده است.

لوموند با اشاره به حملات اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق به نقل از مقامات اسرائیلی افزوده است که حکومت تهران می‌خواهد برای به دست آوردن اهرم فشار در مذاکره با آمریکا پیشتر قدرت تخریبی خود را نشان بدهد.


به نوشته گزارشگران لوموند، در مقابل، اما، اسرائیل به دولت بایدن توصیه می‌کند تا زمانی که تحریم‌های دونالد ترامپ به قوت خود باقی است هیچ عجله ای برای سازش با ایران از خود نشان ندهد.

اسرائیل در عین حال تلاش های خود را با کشورهای عرب خلیج فارس هماهنگ می‌کند که شدیداً نگران از اقدام‌های تهران هستند.


آموس یادلین، رئیس پیشین اطلاعات ارتش اسرائیل، گفته است که منافع کشورهای عرب خلیج فارس تکمیل کننده منافع اسرائیل هستند. زیرا، نگرانی‌های آنها بیشتر متوجه اقدام‌های خرابکارانه، موشک‌ها و گروه های شبه نظامی وابسته به ایران در منطقه است.

به گفته یادلین، کشورهای عرب منطقه می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که آمریکا بر این فعالیت‌ها چشم نمی‌بندد، هر چند اولویت‌ اسرائیل این موارد نیستند.