لوکاشنکو معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را به سرکوب تهدید کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامالکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس روز دوشنبه ۲۰ مرداد تهدید کرد که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که دوران ۲۶ ساله زمامداری او را تمدید کرد به شدت سرکوب خواهد کرد و آنان را «گوسفندهای» بازیچه دست بیگانگان نامید.

به گزارش آسوشیتدپرس روز یکشنبه در جریان سرکوب معترضان توسط نیروهای پلیس ده‌ها نفر مجروح و چند هزار نفر بازداشت شدند. گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند یک نفر که به وسیله خودرو پلیس زیر گرفته شد جان باخته اما دولت این خبر را تکذیب کرده است.

مقامات کمیسیون انتخابات بلاروس روز دوشنبه اعلام کردند که الکساندر لوکاشنکو بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده و به این ترتیب برای ششمین دوره به مقام ریاست جمهوری رسیده است. به گفته کمیسیون انتخابات سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالف ۹.۹ درصد آرا را به دست آورده است.

خانم تسیخانوسکایا نتایج رسمی شمارش آرا را ساختگی توصیف کرد و وعده داد که علیه آن شکایت خواهد کرد. مخالفان قرار است عصر روز دوشنبه در مینسک، پایتخت و شهرهای دیگر تظاهرات کنند.

بسیاری از کشورهای اروپایی از سرکوب معترضان انتقاد کرده‌اند و این وضعیت را برای آقای لوکاشنکو که همزمان با تنش در مناسبات با حامی اصلی خود روسیه به دنبال بهبود مناسبات با غرب است پیچیده تر خواهد کرد.

با این همه آقای لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته با مشت آهنین بر بلاروس حکومت کرده هشدار داد که در به کارگیری زور برای متفرق کردن معترضان تردید نخواهد کرد. او ادعا کرد که پس از مجروح شدن ۲۵ مامور پلیس و اقدام معترضان برای تصرف ساختمان‌های دولتی در شهرهای مختلف پلیس مجبور شده شدت عمل نشان دهد.

رییس جمهور بلاروس در بخشی از سخنان خود گفت:«ما به آنها اجازه نخواهیم داد که کشور را پاره پاره کنند. ما می‌خواستیم این روز تعطیل عمومی باشد ولی برخی تلاش کردند این تعطیلات را برهم بزنند.»

او ادعا کرد که معترضان از جمهوری چک و لهستان هدایت می‌شوند و برخی گروه‌ها در اوکراین و روسیه نیز ممکن است در پشت این حرکات باشند.

وزارت کشور بلاروس گفت ۸۹ نفر از جمله ۳۹ مامور انتظامی مجروح شده و ۳ هزار نفر از جمله حدود هزار نفر در شهر مینسک بازداشت شده‌اند. این نهاد درعین حال تاکید کرد که هیچکس کشته نشده و گزارش مربوط به مرگ یک نفر را «کاملا دروغ » توصیف کرد.

سویتلانا تسیخانوسکایا، ۳۷ ساله و معلم سابق زبان انگلیسی هیچ سابقه سیاسی ندارد و پس از بازداشت همسرش در ماه مه تصمیم گرفت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود. همسرش وبلاگ نویس مخالف دولت است و خود را برای انتخابات نامزد کرده بود.

او توانسته اپوزسیون متفرق را متحد کند و ده‌ها هزار نفر در اجتماعات انتخاباتی او شرکت کردند که بزرگترین گردهمایی مخالفان حکومت در بلاروس از زمان فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ است.

مناسبات بلاروس با مسکو هفته گذشته پس از بازداشت ۳۳ تن از نفرات یک شرکت نظامی خصوصی روسی تیره شد. دولت بلاروس ادعا کرد که نقشه این افراد ایجاد هرج و مرج در هماهنگی با همسر خانم تسیخانوسکایا بوده است. خانم تسیخانوسکایا و مسکو این ادعا را رد کرده اند.

ولادیمیر پوتین روز جمعه با هدف ترمیم مناسبات با بلاروس با آقای لوکاشنکو تلفنی صحبت کرد و روز دوشنبه پیروزی او در انتخابات را تبریک گفت. رهبران چین، جمهوری آذربایجان و قزاقستان نیز به او تبریک گفته اند.

کارشناسان سیاسی در مینسک می گویند با وجودیکه آقای لوکاشنکو به آسانی می تواند بر اعتراضات مخالفان غلبه کند ولی در آینده با چالش‌های شدیدتری روبرو خواهد شد.