مأموریت دشوار بورل در مسکو؛ ناوالنی،‌ ایران و اوکراین محور گفت‌وگوها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای سفری چندروزه به مسکو رفت.


به گزارش دویچه‌وله، این سفر در شرایطی انجام می‌گیرد که اتحادیه اروپا قصد دارد به علت زندانی شدن آلکسی ناوالنی، علیه روسیه به اقدامات تحریمی دست بزند.


هدف این سفر گسترش همکاری‌های دوجانبه بود، اما اکنون با برخورد شدید حکومت روسیه با آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین، وضعیتی دشوار پیش آمده، زیرا اروپا در پشتیبانی از ناوالنی خواهان اقدامات تحریمی علیه روسیه است.


جوزپ بورل از سال ۲۰۱۷ تاکنون اولین هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که از مسکو دیدن می‌کند. او گفته است به ویژه اکنون که میان اروپا و روسیه اختلاف نظرهای جدی حاکم است، دیدار و گفت‌وگو با سران کرملین ضرورت دارد.


از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و در جریان بحران اوکراین روابط با روسیه تنش‌آمیز بوده است. افزون بر این، در درگیری‌های بلاروس و خاورمیانه نیز دو طرف در دو جبهه متقابل بوده‌اند.


اتحادیه اروپا مایل به همکاری با روسیه در جهت احیای توافق هسته‌ای با ایران (برجام) است. این فرصت با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا تقویت شده است. روسیه که از متحدان جمهوری اسلامی شناخته می‌شود، می‌تواند نقش مهمی در این راستا ایفا کند.


انتقاد از محکومیت ناوالنی


مقام‌های روسیه سه‌شنبه ناوالنی را به حدود ۳ سال زندان محکوم کردند و هزاران نفر از معترضان را در جریان اعتراضات بازداشت نمودند.


اتحادیه اروپا شیوه برخورد مسکو با ناوالنی را محکوم کرده اما هنوز از اعمال تحریم علیه روسیه سخن نگفته است.


روسیه قصد ندارد در قضیه پیگرد ناوالنی عقب‌نشینی کند. دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، تصریح کرده است که “قاطی کردن روابط روسیه و اتحادیه اروپا با وضعیت یک زندانی” را غیرقابل قبول می‌داند.


دولت روسیه قصد ندارد به بورل اجازه دیدار با ناوالنی را بدهد؛ بورل شاید حداکثر بتواند با هواداران ناوالنی دیداری داشته باشد.


به دنبال ماجرای مسموم شدن ناوالنی به دست مأموران امنیتی روسیه اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه ۶ نفر از مقام‌های روسی وضع کرد.


اواسط ماه ژانویه سال جاری و به دنبال بازداشت ناوالنی پس از بازگشت از آلمان به روسیه، برخی از کشورها مانند لهستان و کشورهای بالتیک خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر و گسترده‌تر علیه روسیه شدند، اما در این زمینه توافق لازم حاصل نشد.


اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، چهارشنبه ۱۵ بهمن (۳ فوریه) در واکنش به حکم شدیدی که برای ناوالنی صادر شده، از احتمال “تحریم‌های بیشتر” سخن به میان آورد. احتمال می‌رود علیه افرادی که در دستگیری و محکومیت ناوالنی دست دارند، اقدامات تحریمی اعلام شود.