ماجرای احتکار ماشین‌های بهمن خودرو چیست؟/ پول بدهید، خودروی دیگر تحویل بگیرید!

نگام ،اقتصادی _ تصاویری از احتکار خودرو مربوط به شرکت بهمن خودرو در روزهای گذشته منتشر شد. منتقدان به وضع موجود انتقاد دارند و مدیران شرکت می‌گویند خودرویی برای تحویل نیست. تجمع کنندگان دلال هستند!

به گزارش رویداد ۲۴ _  این روز‌ها اگر از خریداران خودرو‌های ثبت نامی سوال بپرسید، همه گلایه دارند. همچون خریداران خودروهای بهمن موتور و سایپا و ایران خودرو. روز گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که گفته می‌شد بهمن موتور خودروهای خود را انبار کرده اما آنها را به خریداران تحویل نمی‌دهد. برخی مدعی هستند که سهامداران بهمن خودرو پس از دریافت پول از مردم از تحویل خودرو‌ها به بهانه بالا رفتن ارز خودداری می‌کنند.

کسانی که در پیش فروش خودروها شرکت کرده بودند، به محل دفتر کارخانه بهمن رفته بودند و فیلم‌هایی گرفته بودند که نشان می‌داد انبار بهمن خودرو پر از ماشین است. سوال معترضان این بود که چرا خودروها تحویل نمی‌شود.

خریداران به گران شدن مداوم بسترن بی ۳۰ و عدم تحویل به موقع خودرو‌هایی مثل هاوال H۲ در چند روز گذشته اعتراض کرده بودند.

در میان اخبار اعتراضات به بهمن خودرو، خبر رسید که نمایندگی‌های این گروه خودروسازی از تکمیل نشدن قطعات از خودرو‌های موجود هاوال اچ ۲ خبر می‌دهند؛ گویی این شرکت در پی تحریم‌ها به ناگاه فعالیت خود در بازار ایران را کاهش داده است. 

بهمن موتور هنوز به شکل شفاف این موضوع را با رسانه‌ها مطرح نکرده است، اما شواهد امر و مطرح شدن احتمال جایگزینی هاوال‌های ثبت نامی با خودرو‌های بسترن B30 شاهدی بر این مدعاست.

به نظر میرسد که نقل و انتقالات ارزی و تحریم‌های چند جانبه صنعت خودروسازی باعث بروز برخی از این مشکلات باشد و پیش بینی این شدت از تحریم‌ها برای طرفین ایرانی و چینی دشوار بوده است.

احتکار ۱۰۰۰ خودرو توسط گروه بهمن خودرو

یک منبع آگاه در گروه خودروسازی بهمن به خبرنگار رویداد۲۴ می‌گوید: متاسفانه در این مدت مشتریان ما به شدت هیجانی رفتار کردند و هر چقدر از سوی مسئولان مجموعه، مدیرعامل و سایر اعضاء به آن‌ها توضیح داده شد آن‌ها نپذیرفتند.

وی ادامه می دهد: ما به اندازه همه ثبت نامی‌ها ماشین نداریم و در حال حاضر تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه خودرو در انبار بهمن خودرو موجود است البته طی بررسی‌هایی که انجام شد متوجه شدیم برخی از این افراد یا اصلا خودرویی ثبت نام نکرده‌اند یا حواله‌هایی از بازار را با امید فروش و سود بالاتر خریداری کرده‌اند.

این مقام مسئول در بهمن خودرو گفته مشکل اصلی ما در حال حاضر کمبود قطعه است که نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم، هم اکنون ما ۳ برابر آنچه در انبار داریم تعهد داریم و خودرویی نداریم.

او می‌گوید: پیشنهادی که ما برای این افراد داشتیم این است که به جای هاوال، B30  دریافت کنند و مابه التفاوت آن را بپردازند یا اینکه مبلغی که پرداخت کرده‌اند را با سود مشارکت پس بگیرند.

عضو گروه خودروسازی بهمن در خصوص قیمت خودرو‌های این شرکت می‌گوید: آخرین قیمت هاوال که شهریور ماه اعلام شد ۱۱۱ میلیون تومان بود، اما اکنون قیمت جدیدی اعلام نشده است و ما هم فروشی نداریم، اما قیمت خودروی B30  حدود ۱۲۰ میلیون تومان است.

وی میزان پیش پرداخت هاوال را در دو مرحله اعلام کرده و ادامه می‌دهد: این افراد در دو قسط ۳۰ و ۲۵ میلیون تومانی مبالغی را پرداخت کردند، اما اکنون خودرویی برای عرضه به آن‌ها موجود نیست.

این مقام مسئول می‌گوید: این افرادی که هر روز جلوی شرکت تجمع می‌کنند ثبت نامی‌های تحویل آبان ماه هستند. البته با هماهنگی ۵ نفر دیگر این تجمعات انجام می‌شود که خودشان معمولا در این تجمعات حاضر نمی‌شوند. هر چند همه این افراد هم مصرف کننده نیستند و ما افرادی را هم داریم که همچنان دلال بازی می‌کنند و از این شرایط متضرر شده‌اند و بیش از دو یا سه خودروی هاوال ثبت نام کرده بودند.

او می‌گوید: یکی از افرادی که به شرکت مراجعه کرده بود مدعی بود که یکی از نمایندگی‌های ما او را ترسانده و گفته خودرویی به شما نخواهند داد البته نام نمایندگی را برای پیگیری شرکت فاش نکرد.

به گزارش رویداد۲۴پیش از این شرکت بهمن خودرو در موضوع پیش فروش مزدا۳ نیز حاشیه ساز شده بود. آن زمان برخی متقاضیان گلایه کرده بودند که سیستم به صورت غیر عادی قطع و وصل می‌شده و کسى از مردم عادى نتوانست ثبت نام کند.

محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت آن زمان دستور رسیدگی به ماجرا را صادر کرده بود.