ماجرای «ایمیل‌های فاش شده» هیلاری کلینتون؛ متونی که وجود خارجی نداشت / اعتراض به رفتار پمپئو در مورد ایمیل های کلینتون

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ تلاش دارد یک پرونده قدیمی که پیشتر برای او خاطرات خوبی را ساخته، دوباره باز کند؛ «ایمیل‌های هیلاری کلینتون»

رئیس جمهور کنونی آمریکا در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی بسیار از این ماجرا برای حمله به رقیب خود استفاده کرد و در نهایت هم موفق شد وزیر خارجه پیشین آمریکا در انتخاباتی جنجالی را شکست دهد.

رئیس جمهوری آمریکا اکنون با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ میلادی تلاش می‌کند حجم بیشتری از ایمیل‌های خانم کلینتون را از حالت محرمانه خارج و آنها را منتشر کند.

ترامپ هرچند برای انتشار هرچه سریعتر ایمیل‌های هیلاری کلینتون اصرار دارد، اما هنوز هیچ متن جدیدی از ایمیل‌های وزیر خارجه پیشین آمریکا منتشر نشده است.

در ۲۴ ساعت گذشته در شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان مطالب گسترده‌ای از موضوعات عجیب و غریب منتشر شد که مدعی بودند از ایمیل‌های هیلاری کلینتون استخراج شده است. در این متون که به ویژه در توییتر و تلگرام بسیار در میان کاربران دست به دست می‌شد، از همکاری میان اوباما و سردار قاسم سلیمانی گرفته تا تاسیس داعش …می‌شد.

ماجرا اما آنجا کلید خورد که دونالد ترامپ از مایک پمپئو انتقاد کرد که چرا ایمیل‌های هیلاری کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه آمریکا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ را منتشر نکرده است. بعد از آن بود که تلاش‌ها برای از طبقه‌بندی خارج کردن ایمیل‌های خانم کلینتون از سوی دولت آمریکا سرعت گرفت.

با این وجود تا این لحظه هنوز متن یا ایمیل تازه‌ای از خانم کلینتون منتشر نشده است. روز جمعه ۹ اکتبر، مایک پمپئو در گفتگو با شبکه فاکس نیوز اعلام کرد در اولین فرصت ممکن و احتمالا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این ایمیل‌ها منتشر خواهد شد.

وب‌سایت فارن پالسی روز سه‌شنبه ۱۳ اکتبر، در مقاله‌ای به این موضوع پرداخت و این پرسش را مطرح کرد که این ایمیل‌ها شامل چه موضوعاتی خواهد بود؟ فارن پالسی در این مقاله همچنین اعلام کرد ما هنوز نمی‌دانیم قرار است چه میزان از ایمیل‌های خانم کلینتون در زمان حضور او به عنوان وزیر امور خارجه منتشر شود. ضمن اینکه نمی‌دانیم محدودیت‌های موضوعی در خصوص انتشار وجود خواهد داشت یا خیر؟

این در حالی است که دقیقا روز گذشته شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان اسیر اخبار جعلی شده بود که مشخص نبود چه ریشه‌ای دارد.

در این توییت‌ها که هزاران نفر هم آنها را لایک کرده بودند، همچنین موضوعات عجیب و غریب دیگری نیز مورد اشاره قرار گرفته بود که طبیعتا واقعی نبودند. چرا که اساسا هنوز ایمیلی منتشر نشده که از میان آنها اسنادی استخراج شود.

همچنین برخی از این کاربران لینک‌هایی هم برای ادعاهای خود اضافه کرده بودند که با مراجعه به آنها به سادگی می‌توان متوجه شد هیچ کدام آنها جدید نیستند و تماما مربوط به چند سال قبل‌اند.

برخی هم البته از رسانه‌های فارسی زبان انتقاد کردند که چرا موضوع به این مهمی را پوشش نداده‌اند. آنها البته احتمالا اطلاع نداشتند که نه تنها رسانه‌های فارسی زبان، که اساسا اکثر رسانه‌ها این موضوع را پوشش نداده‌اند. به جز چندین سایت و خبرگزاری که آنها هم فریب خوردند، هیچ رسانه دیگری این موضوع را پوشش نداده بود و ماجرا به حساب‌های کاربری غیرواقعی در توییتر و کانال‌های تلگرامی با مبدا نامشخص در تلگرام محدود ماند، چرا که اساسا خبری وجود نداشت که پوشش داده شود.

در ماجراهایی از این دست سرعت انتشار اخبار غیرواقعی و همچنین گستردگی رسانه‌هایی چون توییتر و تلگرام بر روند انتشار اخبار بدون توجه به صحت و حقانیت خبر اثر می‌گذارد و کاربرانی که به صورت طبیعی از شنیدن اخبار عجیب با تیرهای غریب شگفت‌زده می‌شوند بسیار سریعتر و هیجان‌زده‌تر از موارد معمول این گزارش‌های جعلی را نشر می‌دهند.

اعتراض به رفتار پمپئو در مورد ایمیل های کلینتون

فارن پالسی: به گفته چهار تن از مقامات آمریکایی، تلاش‌های مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای انتشار بخش جدید ایمیل‌های هیلاری کلینتون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، واکنش منفی دموکرات‌ها را در کنگره برانگیخت و برخی از مقامات در وزارت خارجه را ناراحت و عصبانی کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از پمپئو، یکی از وفادارترین افراد خود به علت عدم انتشار ایمیل‌های کلینتون در دوران تصدی سمت وزیر خارجه از سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ انتقاد کرد.

پمپئو نیز به سرعت واکنش نشان داد و روز جمعه به فاکس‌نیوز گفت که وزارت خارجه این ایمیل‌ها را در اختیار دارد و برای انتشار آنها “هرچه سریع‌تر” و انتشار احتمالی آنها قبل از انتخابات تلاش می‌کند.

اظهارات پمپئو خیلی بیش از آنکه دربردارنده پاسخ باشد، سوالات زیادی را به دنبال داشت – از جمله اینکه چه نامه‌های الکترونیکی منتشر می‌شود، چه زمانی و چرا با گذشت تقریباً هشت سال پس از برکناری کلینتون از سمت وزارت خارجه، چنین ضرورت اضطراری و ناگهانی برای انتشار آنها وجود دارد؟

در داخل وزارت امور خارجه، برخی از مقامات حتی این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا پیروی از دستور پمپئو در این باره می‌تواند نقض قانون هچ Hatch باشد، یک قانون فدرال که دامنه فعالیت‌های سیاسی کارمندان دولت را در طول وظایف رسمی خود محدود می‌کند.

مقامات متعدد وزارت امور خارجه آمریکا می‌گویند کادر دیپلماتیک کشور از اینکه پایشان اینگونه به منازعات سیاسی در دوران ریاست جمهوری ترامپ کشیده می‌شود، دیگر خسته و بیزار شده‌اند.

به گفته آنها پمپئو با اتخاذ اقدامات بی سابقه در مخلوط کردن اولویت‌های دنباله‌دار کارزار انتخاباتی ترامپ با وظایف رسمی وزارت خارجه، سنت دیرینه این وزارتخانه را مبنی بر دوری گزیدن مقامات از امور مربوط به سیاست داخلی زیر پا گذارده است. در سال جاری نیز وزارت امور خارجه آمریکا در جریان استیضاح ترامپ، بارها به علت درگیری پمپئو با کنگره، خود را در کانون مباحثات داخلی در این باره گرفتار دید.

تحقیقات سه ساله وزارت امور خارجه در مورد سرور ایمیل‌های هیلاری کلینتون که سال گذشته منتشر شد نشان داد ۳۸ نفر در میان ۳۳ هزار نامه الکترونیکی فردی ارسال شده از سرور خصوصی کلینتون در زمان تصدی وی بر سمت وزارت خارجه، مرتکب ۹۱ مورد نقض امنیتی شده‌اند. با این حال، در جریان تحقیقات چنین نتیجه‌گیری شد که سوءاستفاده گسترده‌ای از سرور برای مدیریت نادرست اطلاعات طبقه‌بندی شده وجود نداشته است.

در گزارش تحقیقات در این خصوص آمده است: در حالی که مواردی وجود داشت که اطلاعات طبقه‌بندی شده به طور نامناسب در یک سیستم طبقه‌بندی نشده گردآوری شده بود، ولی افراد مصاحبه شده از سیاست‌های امنیتی مطلع بودند و تمام تلاش خود را برای اجرای آنها در عملیات خود انجام می‌دادند.