ماجرای توهین به لباس کردی در تلویزیون؛ نمایندگان کرد به رهبر نامه نوشتند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ توهین به لباس کردی در تلویزیون در مناطق کرد نشین سروصدا به پا کرده و چند نماینده مجلس به آن اعتراض کرده‌اند، امروز نیز در صحن علنی مچلس این موضوع مطرح شد و علی نیکزاد نایب رییسرییس سازمالن صداوسیما خواست به موضوع رسیدگی کند.


به گزارش فرارو، اما ماجرا چیست؟ اخیرا ویدئویی کوتاه ده ثانیه ای منتشر شده که در ان نشان می دهد مجری تلویزیون به یک مهمانی که لباس کردی به تن دارد می‌گوید “این لباس چوپانی چیست؟” همین ده ثانیه کافی بود که در شبکه های اجتماعی و افکار عمومی مناطق کرد نشین این برداشت ایجاد شود که مجری قصد توهین به لباس و حتی شغل چوپانی داشته است.


در همین راستا کمال حسینی پور نماینده سردشت و پیرانشهر در نشست علنی امروز پارلمان به این ویدئو واکنش نشان داد و گفت: “کردها از اصیل ترین و قدیمی ترین اقوام ایرانی هستند چرا در رسانه ملی که از بیت المال تأمین اعتبار می شود هر روز به اقوام اصیل ایرانی کرد، لر، آذری، ترکمن و بلوچ توهین می شود؟ چرا اجازه می دهید در برنامه های صداوسیما به اقوام اصیل ایرانی توهین شود؟”


او افزود: «مگر رهبری بارها نگفتند که توهین به اقوام و مذاهب رسمی کشور خط قرمز نظام است. چرا به توصیه های حکیمانه رهبری عمل نمی کنید؟ چطور اجازه می دهید به فرهنگ اصیل ایرانی توهین شود؟ لباس کردی لباس غیرت، شهامت و مردانگی است و ما نمایندگان کرد به هیچ فردی اجازه توهین نمی دهیم.»


حسین پور گفت: «لازم است در انتخاب مجریان و مهمانان برنامه های صداوسیما دقت کنید و از مردم غیور و انقلابی کرد معذرت خواهی کنید.»


در ادامه نیکزاد نایب رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: “هیچ کس، هیچ گروه و هیچ رسانه ای حق اهانت به قوم اصیل ایرانی را ندارد.”

نیکزاد افزود: «کردهای با غیرت افتخار ایران و انقلاب اسلامی هستند. از آقای علی عسگری می خواهم در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کند.»


در همین رابطه نمایندگان مناطق کرد نشین طی نامه‌ای به رهبر اعتراض خود را نسبت به اقدام صداوسیما اعلام کردند. در این نامه اقدام صداوسیما “وحدت شکن” توصیف شده است.


در این بین برخی می گویند توهینی صورت نگرفته است. ویدئو منتشر شده قدیمی و تقطیع شده است. این عده معتقدند با دیدن ویدئوی کامل نشانی از توهین مشاهده نمی شود.