ماجرای حمید صفت و عکس العمل مردم عادی

سلمان هادوی

حمیدرضا امیری صفت معروف به حمید صفت (زادهٔ ۱۸ مرداد ۱۳۷۲) خوانندهٔ رپ فارسی و هیپ هاپ اهل ایران است.

پدر و مادر حمید صفت وقتی او کودک بود از هم جدا شدند. مادر او در حدود سال ۱۳۸۴ با مردی به نام هوشنگ ازدواج کرد و با او در آلمان زندگی می‌کرد.
حمید صفت قرار بود از جمله بازیگران نمایش لامبورگینی به کارگردانی سیامک صفری باشد که در مجموعهٔ شهرزاد تهران روی صحنه رفت. از آن‌جا که رپرها در ایران مجاز به اجرا نیستند، او فقط یک شب روی صحنه رفت و از آن به بعد از همراهی این گروه محروم شد.وی همچنان در ایران به سر می‌برد. از ویژگی‌های آثار حمید صفت پرداختن به مسائل روز، در عین تقیّد ملی و دینی است.

در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶، حمید صفت به قتل شوهر مادرش اعتراف کرد. او گفت ناپدری‌اش مردی تندخو بوده و مدام مادرش را کتک می‌زده‌است.وی پس از بازداشت به زندان رجایی‌شهر بند زندانیان اعدامی انتقال یافت. پزشکی قانونی اعلام کرده‌بود که پدرخواندهٔ حمید صفت به دلیل «خون‌ریزی و آسیب مغزی در اثر اصابت جسم سخت به آهیانهٔ راست متوفا» فوت کرده‌است.

وی در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۷ با وثیقهٔ ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. کمیسیون ۷ نفرهٔ پزشکی قانونی در گزارش خود ۵۰ درصد علت مرگ مقتول را بیماری وی اعلام کرده‌است.

وی همچنین مدتی بعد از آزادی، ترانه‌ای به نام «عجایب شهر» خواند که در مورد دوران حبس و سپس آزادی وی است.

حمید صفت بار دیگر در ارتباط با این پرونده در روز دوشنبه، ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۹ بازداشت و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد. دادگاه رسیدگی به اتهامات او در ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ در شعبهٔ دهم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی راسخ برگزار شده و به قصاص محکوم شد
او هم‌اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است.

تک‌آهنگ‌ها
الو خدا
تو دلی
سندروم دیو (با همراهی شایان اشراقی)
شاه‌کش (تیتراژ پایانی فیلم شاه‌کش)
مشکل‌دار (آهنگ ورود به رینگ امیر علی‌اکبری)
ساتوری
عجایب شهر
من دیوانه نیستم (تیتراژ فیلم من دیوانه نیستم)
قفس (با همراهی علی لهراسبی)
ققنوس (آلبوم کالیبر ۲۴ از کمپانی ۱۳)
هیهات
دیوونس
Hotline Bling
فیک
بخشش (با همراهی امیرعباس گلاب)
آخر خط (با همراهی یونی کرن)
سوختگان
هیس معلومه کجایی (با همراهی محسن بازرگان)
چ
نگو شهید
توسل (با همراهی امیرعباس گلاب)
هیس بهشت (ریمیکس با همراهی مجید اصلاحی)

اعتراض وکیل مدافع حمید صفت به صدور حکم قصاص علیه موکلش

وکیل مدافع حمید صفت، خواننده مشهور رپ به حکم صادره علیه موکلش مبنی بر قصاص اعتراض کرد. او گفت، پرونده موکلش را جهت فرجام‌خواهی به دیوان عالی ارسال خواهد کرد. این رپر ایرانی به “قتل ناپدری‌اش” متهم است.

عسگر قاسمی آقباش، وکیل مدافع حمید صفت، خواننده مشهور موسیقی رپ روز شنبه ۱۴ فروردین (۳ آوریل) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از اعتراض به صدور حکم قصاص علیه موکلش سخن گفت.

او در این باره ضمن اشاره به این که حکم قصاص موکلش ابلاغ شده، تصریح کرد، او و عزیز محمدی، دیگر وکیل پرونده ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم فرصت دارند، نسبت به حکم صادره فرجام‌خواهی کنند.

وکیل مدافع حمید صفت به خبرگزاری ایسنا گفت: «به حکم صادره اعتراض خواهیم کرد و پرونده با فرجام‌خواهی ما به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.»

ماجرای پرونده حمید صفت اما به مردادماه ۱۳۹۶ برمی‌گردد. در آن زمان بود که مشاجره‌خشونت‌بار به خاطر مادر، به مرگ ناپدری ۶۶ ساله و بازداشت این رپر ایرانی انجامید.
حمید صفت در آن زمان گفته بود که قصدش از کتک‌‌کاری با متوفی، ترساندنش بوده است. او گفت: «من عمدی ناپدریم را کتک نزدم فقط می‌خواستم او را بترسانم تا فکر نکند مادرم بی‌کس و کار است.»

حمید صفت سپس با پای خود به کلانتری رفته و رویداد و جزییات درگیری را شرح داده بود. او در آخرین تحقیقات گفت که قصد جنایت نداشته و کاری که کرده درست نبوده است. او در عین حال گفت، «وقتی پدرخوانده‌ام در برابر اعتراضم گفت زدم که زدم عصبانی‌تر شدم.»

حمید صفت در ششم خرداد ماه سال ۱۳۹۷ با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. در اواخر سال ۹۹ اما در پی اعتراض اولیای دم به آزادی او، این بار پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی قانونی فرستاده شد. بازپرس رسیدگی‌کننده به پرونده در دادسرای جنایی تهران نیز برای رفع ابهامات دستور تشکیل هیأت ۱۱ نفر متخصصان پزشکی قانونی را صادر کرد.
هیأت پزشکی مزبور در جریان تحقیقات خود همچنین در دادسرای جنایی تهران حاضر شده و در جلسه تحقیق از حمید صفت دفاعیات او را شنیدند تا تحقیقات تکمیل شود.

با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی و طبق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مبنی بر این که اگر کسی آگاهی داشته باشد که فرد بیمار است، با او درگیر شود، گرچه عمل نوعاً کشنده نباشد، او مرتکب قتل عمد شده است، به همین دلیل کیفرخواست حمید صفت به اتهام قتل عمد صادر شده است.

در پی رسیدگی به پرونده این رپر ایرانی بود که حمید صفت در اسفندماه گذشته بازداشت شد و دادگاه روز شنبه ۱۴ فروردین امسال به اتهام “قتل عمد” حکم قصاص علیه او را صادر کرد؛ حکمی که وکیل مدافع صفت اکنون خبر از فرجام‌خواهی آن داده است.

حمید صفت در شبکه اینستاگرام بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار فالوئر دارد. مرگ ناپدری او موجی از حمایت و قضاوت‌های احساساتی در شبکه‌های اجتماعی را هم به راه انداخته بود.

درخواست بازیگر «پایتخت» برای بخشایش حمید صفت

هومن حاجی‌عبداللهی در پستی اینستاگرامی از خانواده‌ای که حمید صفت به قتل یکی از اعضای آن‌ محکوم شده است درخواست کرد این خواننده رپ را ببخشند.

هومن حاجی‌عبداللهی، بازیگر هنرپیشه، مجری تلویزیون، صداپیشه و دوبلور که با نقش رحمت در سریال «پایتخت» به شهرت رسید در پستی اینستاگرامی خواستار عفو حمید صفت، خواننده موسیقی رپ شد.

حاجی عبداللهی در اینستاگرامش نوشت: «این پست موقت است. نتوانستم بی‌تفاوت باشم. سال‌ها پیش در حالی که بسیار حال و اوضاع روحی بدی داشتم، به دیدار کودکان پروانه‌ای رفتم و چند دقیقه‌ای کنارشان بودم. جالب این که حمید صفت هم آن‌جا بود. سلام و علیک و خوش و بشی با هم کردیم. تازه از زندان آمده بود. متین و موقر، آرام و نجیب. قضاوتش نکردم چون یاد گرفته‌ام که شاید اگر در موقعیت او بودم صدبرابر بدتر از عمل او را انجام می‌دادم. قطعا حق با خانواده مقتول است و می‌توانند هر نظری داشته باشند ولی با عفو و بخشش و گذشت، روح خود را از آرامش و نشاط الهی لبریز خواهند کرد. امروز عجله نکنیم، شاید سال‌های بعد جور دیگری فکر کنیم. نباشد که کرده گذشته پشیمانمان کند.»

نکته قابل تامل

واکنش مردم عادی به حکم قصاص حمید صفت حاکی شکاف عمیقی ست که بین مردم و هنرمندان غیرمردمی و حامی حکومت ایجاد شده است
مردم با رفتار خود نشان دادند که از نظر درک اجتماعی و سیاسی روز به روز پخته تر و آگاه تر می شوند و می دانند باید برای کسی تب کنند که حاضر است برایشان بمیرد

✍️ دیدگاه شما 🙏