ماجرای ساخت سریال «تهران» در طهران چیست؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سریال «تهران» با موضوع عملیات جاسوسی در جهت از کار انداختن سیستم‌های کامپیوتری نیروی هوایی ایران، از شبکه تلویزیون دولتی کان متعلق به اسراییل از ۲۲ژوئن ۲۰۲۰(۲تیر ۹۹) در حال پخش است.

این سریال توسط موشه زوندر، دانا ادن و مائور کوهن، در یک فصل و ۸قسمت تولید شده. موشه زوندر پیش‌تر نیز سریال «فوضی»، محصول نتفلیکس را ساخته بود. دانیل سیرکرین، کارگردان این سریال است. او پیش‌تر فیلم «سلول گورین» و «استکهلم» را ساخته بود.

نیو سلطان، بازیگر زن اسرائیلی اما در این سریال نقش اصلی را عهده‌دار است. او در سریال تهران در نقش تامار رابینیان، مأمور موساد در بخش هک‌کردن سیستم‌های کامپیوتری بازی می‌کند. این نخستین ماموریت خارجی است که به وی محول شده و قرار است در تهران، زادگاهش، این ماموریت را به انجام برساند.

او در واقع مأمور است که با ایجاد اختلال در سیستم‌های کامپیوتری پدافند نیروی هوایی ایران، سامانه‌های دفاعی ایران را در برابر حملات جنگنده‌های اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران از کار بیندازد. او همچنین مأمور است با هک‌کردن سیستم‌های کامپیوتری رآکتور هسته‌ای تهران، آن را از کار بیندازد.

این ماموریت درصورت موفقیت می‌توانست باعث بروز بحران‌‌های جدیدی برای منطقه خاورمیانه و جهان شود. اما تامار رابینیان در انجام این ماموریت شکست می‌خورد و در مدتی که در تهران است، آنگونه که در سریال تهران نشان داده شده، ریشه‌های ایرانی خود را پیدا می‌کند و عاشق یک فعال سیاسی در تهران می‌شود.

نیو سلطان در گفت‌و‌گو با هالیوود ریپورتر ادعا کرده است: از اینجا به بعد این سریال بیشتر درباره انسانیت و عواطف انسانی است. به گفته این بازیگر، سریال تهران درباره افراد واقعی است که ما کمتر آنها را می‌بینیم. زمانی که تامار وارد تهران می‌شود، ما زندگی مردم عادی و جادوی شهر را به بینندگان نشان می‌دهیم. اینگونه است که علاقه تامار به ریشه‌های ایرانی خود برای بیننده این سریال نیز معنا‌دار می‌شود.

شروین آل‌نبی در نقش این فعال سیاسی ظاهر شده است. نوید نگهبان در این سریال در نقش رئیس تامار بازی می‌کند. اما وضعیت تامار رابینیان در تهران به مخاطره می‌افتد چراکه مقامات امنیتی ایران که مدت‌هاست وی را شناسایی کرده و به هدف ماموریت وی در تهران پی برده‌اند، در پی دستگیری وی و سایر همکاران اسراییلیش هستند. ‌شان توب، نقش مأمور امنیتی ارشدی را بازی می‌کند که مأمور است تامار رابینیان و همکارانش را دستگیر کند.

سریال تهران

در سریال تهران، نوید نگهبان، بازیگر ایرانی که در گذشته در سریال‌های هوم‌لند، ۲۴ و لاست‌ نیز بازی کرده، ایفای نقش کرده است. نوید نگهبان که پیش‌تر در فصل اول هوم‌لند در نقش ابونظیر بازی کرده بود، در فیلم جدید علاءالدین نیز ایفای نقش کرده است. ‌شان توب نیز دیگر بازیگر سریال تهران است. او در ایران متولد شده است. ‌

شان پیش‌تر در نقش هو ئینسن در فیلم «مرد آهنین» ایفای نقش کرده بود. او همچنین در فیلم «سقوط» به کارگردانی پل هیگس بازی کرده بود. سقوط در سال‌۲۰۰۶ جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرده بود. نوید نگهبان در سریال ضد‌ایرانی تهران در نقش مسعود تبریزی، فرمانده عملیات زمینی سابق موساد و‌ شان توب در نقش فراز محمد، افسر امنیتی ایرانی بازی کرده‌اند. این سریال توسط کمپانی تولیدات دانا و شائولا اشپیگل تهیه شده است.

آلون آرانیا، تهیه‌کننده اجرایی سریال تهران در گفت‌وگو با هالیوود ریپورتر به این مسئله اشاره کرده که در این سریال بیشتر دیالوگ‌ها به زبان‌های فارسی و عبری و زیر‌نویس انگلیسی است. این سریال پیش از شیوع ویروس کرونا در شهر آتن فیلمبرداری شده است.

لوکیشن اصلی سریال تهران، شهر آتن، پایتخت یونان است و بیشتر صحنه‌های این سریال در آتن به‌دلیل مشابهت‌های شهری با تهران فیلمبرداری شده است.

دانا ادن از تهیه‌کنندگان این سریال نیز در گفت‌وگو با هالیوود ریپورتر می‌گوید: برای تماشاگر، مشاهده مراحل اولیه آغاز یک ماموریت، وقایعی که حین ماموریت رخ می‌دهد و در نهایت شکست این ماموریت، جذاب‌تر است تا اینکه بخواهد پای یک سریال بنشیند و از اول تا آخر عملیات قهرمانانه یک جاسوس را نظاره‌گر باشد.‌

کانال۱۱ تلویزیون ملی اسرائیل، یک سریال پرحادثه و پرخرج تهیه کرده که موضوع اصلی آن درگیری های نظامی و اطلاعاتی بین حکومت اسلامی ایران و کشور اسرائیل است.

این سریال در سطح بین المللی تولید شده و دو بخش نخست آن دیشب (دوشنبه) از کانال یازده تلویزیون اسرائیل پخش شد و مورد استقبال بسیار قرار گرفت.

داستان این سریال به نبرد محرمانه ای مربوط می شود که اکنون سالیان دراز است بین حکومت ایران و کشور اسرائیل جریان دارد. ولی ادامه آن به ماجراهای عاشقانه کشیده می شود و در این زمینه، دست کمی از سریال های آمریکایی ندارد.

از آن جا که بیشترین بخش از ماجراهای این سریال در تهران می گذرد، و سخن از جاسوسان اسرائیلی است که ماموریت های اطلاعاتی دارند، بیشتری بخش از ماجرا، دست کم در دو قسمت اول و دوم، به زبان فارسی فیلمبرداری شده و بانوی زیبای اسرائیلی که به تهران فرستاده شده، زبان فارسی را با مهارت زیاد صحبت می کند، ولی به خوبی احساس می شود که لهجه خارجی دارد. هنگامی که بازپرس از او می پرسد که آیا او ایرانی است، پاسخ می دهد که در امیرنشین ها متولد شده است.

بخش دیگری از این فیلم، مکالمات چهره های این داستان به زبان انگلیسی است. ولی مقامات موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) که در تل آویو نشسته اند، به زبان عبری با ماموران در تهران تماس می گیرند.

این سریال از لحظه ای آغاز می شود که یک هواپیمای شرکت هواپیمایی اردن، رهسپار هند است و از فراز ایران می گذرد، ولی به علت نقص فنی، ناچار می شود در تهران فرود آید و چند مسافر اسرائیلی نیز در آن جا با دردسر روبرو می شوند. از ماجرای فیلم چنین بر می آید که در واقع، آن چه که “نقص فنی” نام گرفته و موجب فرود آمدن هواپیما در تهران شده، مانوری از جانب سپاه سایبری اسرائیل بوده که قصد داشته مامور اطلاعاتی خود را وارد تهران کند تا برق رسانی به سراسر کشور را برای مدتی مختل سازد که هواپیماهای جنگی اسرائیل بتوانند به انجام یک ماموریت حساس نظامی بپردازند.

در ادامه داستان معلوم می شود که این ماموریت، بمباران کردن تاسیسات اتمی رژیم ایران بوده، تا نتواند به ساخت بمب هسته ای بپردازد. خاموشی سراسری برق در ایران، یکی از ضروریات برای انجام این ماموریت معرفی شده بود.

در این فیلم نیز همانند سریال های هیجان آور، بانوی جوان اسرائیلی که اجرای این ماموریت خطرناک در تهران را به عهده گرفته، با ماجراهای خطرناک و اعصاب خردکن روبرو می شود و مورد تعقیب وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران رژیم است.

هنرپیشه اسرائیلی، خانم استی یروشلمی که نقش یک مادر ایرانی را در سریال بازی می کند

این بانوی اسرائیلی که نقش خود را با هنرمندی اجرا می کند، نیو سلطان Niv Sultan نام دارد که برای فرا گرفتن زبان فارسی زحمت بسیار کشیده و آن را به روانی ولی با کمی لهجه صحبت می کند.

شمار زیادی از چهره های این سریال ایرانی هستند و نقش خود را به خوبی ایفا می کنند. یکی از هنرپیشگان، رانی عمرانی نام دارد که از همکاران رادیو پیام اسرائیل است که خود نیز دارای یک رادیوی اینترنتی به نام رادیو ران می باشد. او در نقش یک راننده تاکسی در تهران بازی می کند که بانوی مامور اطلاعاتی اسرائیل را از فرودگاه به خانه ای در قلب تهران می رساند.

در شبکه های اجتماعی فارسی زبان آمده است که حکومت ایران، شب گذشته وب سایت اسرائیلی را که این سریال از آن پخش می شد فیلتر کرده بود تا کاربران ایرانی نتوانند به آن دسترسی یابند.

ولی تردیدی نیست که کاربران پرتجربه ایرانی، با کمک فیلتر شکن توانسته اند این مشکل را پشت سر گذارند.

هنرپیشه اول فیلم زبان فارسی را در بخش اطلاعات ایران در موساد اسرائیل آموخته است و آن را با لهجه شیرینی صحبت می کند