ماجرای شب گذشته پایگاه چهارم شکاری دزفول چه بود؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نیمه شب گذشته در ساعت ۰۱:۰۵ دقیقه بامداد چند هلی شات( کوداپتور ) بر فراز منطقه شیلتر آلرت(آشیانه هواپیمای آماده) در حال پرواز مشاهده شدند که احتمالا در حال تصویر برداری از محیط بودند نیروهای حفاظت فیزیکی و دژبانی برای گرفتن هلی شات ها با تورپران اقدام کردند که موفق نشده و با عدم کارایی تورپران روبرو شدند

پایگاه چهارم شکاری یا پایگاه هوایی وحدتی یکی از پایگاه‌های شکاری نیروی هوایی ارتش است که در استان خوزستان و در شهرستان دزفول قرار دارد. در این پایگاه هواپیماهای اف-۵ نگهداری می‌شود. این پایگاه به عنوان یک پایگاه ضربتی و واکنش سریع عمل می‌کند و وجود اف-۵های ضربتی دلیل بر این است که این پایگاه عمدتاً به عنوان اولین واکنش دهنده به تهاجمات هوایی دشمن محسوب می‌شود.

سابقه احداث پایگاه به سال ۱۳۲۰ ه‍.ش در زمان جنگ جهانی دوم بر می‌گردد که نیروهای متفقین جهت حمل وسایل و تجهیزات از خلیج فارس به روسیه در مکانی به نام تپه چرمی (موقعیت کنونی پایگاه) توقف می‌کرده‌اند و بعدها در سال ۱۳۲۲ مطالعات جهت احداث پایگاه آغاز و در سال ۱۳۳۵ طرح احداث آن ریخته شده و در سال ۱۳۳۷ قسمت‌هایی از پایگاه آماده و با نام پایگاه دوم شروع به کار کرد.

در سال ۱۳۳۸ نخستین دسته از هواپیماهای اف-۸۴ در این پایگاه فرود آمدند و در سوم خرداد سال ۱۳۴۰ پایگاه تحویل نیروی هوایی (شاهنشاهی) گردید. پس از ورود هواپیماهای اف- ۸۶ هواپیماهای اف-۸۴ از خدمت خارج شدند.

در سال ۱۳۴۲ هواپیماهای اف-۵ A و B تحویل پایگاه گردید و به نام پایگاه چهارم شکاری تغییر نام داد. از سال ۱۳۵۴ تاکنون هواپیماهای جت اف ۵ E و F هواپیماهای سازمانی این پایگاه می‌باشند.

در طول سال‌های دفاع مقدس این پایگاه، نقش مهمی در دفاع از کشور داشت و یکی از عملیات‌های مهمی که این پایگاه در آن نقش داشت، عملیات کمان ۹۹ (البرز) معروف به ۱۴۰ فروندی بود. این پایگاه در این عملیات و در طول دیگر سال‌های دفاع مقدس به دلیل برد محدود هواپیماهای اف ۵، حمله به اهداف دشمن در فواصل نزدیک و همچنین پشتیبانی نزدیک از یگان‌های عمل‌کننده در مرز را بر عهده داشت.

فرماندهی پایگاه وحدتی در روزهای آغازین جنگ تحمیلی بر عهده سرهنگ خلبان بهمن فرقانی بود. در روزهای آغازین جنگ تا سال ۱۳۶۳ ریاست بیمارستان بر عهده سرتیپ دکتر محمود رضا زمانی فراهانی بود. او‌تنها جراح نظامی منطقه به شمار می رفت و در روز اول جنگ پرسنل بیمارستان را به ماندن و‌مداوای مجروحان ترغیب کرد. فرماندهی پایگاه از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ بر عهده سرهنگ خلبان عباس عابدین بود و از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴ بر عهده سرهنگ خلبان علی گیلانی.

علاوه بر سرهنگ فرقانی، سرهنگ گیلانی و سرهنگ عابدین ، سرهنگ‌عباس آرین نژاد و سرهنگ یونس خوش بین در نجات دزفول و پایگاه وحدتی در ماه های اولیه جنگ نقش داشتند. سرهنگ یونس خوشبین در اثراصابت موشک‌به جنگنده اش در یکی از پروازها بر فراز خاک عراق در ماه های آغازین جنگ جان خود را از دست داد.

One thought on “ماجرای شب گذشته پایگاه چهارم شکاری دزفول چه بود؟

  • شهریور ۱, ۱۳۹۹ در t ۳:۲۰ ب٫ظ
    Permalink

    با این خبر من یاد سال ۶۶ انداخت که چندین سوخو آمده بودن پایگاه را بمب باران کنند .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.