ماجرای ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی/جلوگیری از بروز نارضایتی با اتخاذ تصمیمات فوری

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، افزایش قیمت محصولات کشاورزی با توجه به افزایش قیمت ارز و تمایل به صادرات به جای عرضه داخلی معضل جدیدی است که بایستی تدبیر مشخصی برای آن لحاظ شود.

به گزارش خبرگزاری پویا، از ابتدای سال جاری شاهد افزایش قیمت پیاز و سیب زمینی به عنوان دو محصول مهم تولید داخل بوده‌ایم. برای افزایش قیمت این دو کالا دلایل مختلفی از جمله کاهش برداشت، افزایش صادرات و همچنین قاچاق مطرح شده بود که موضوع قاچاق این دست محصولات با وجود عدم ممنوعیت در صادرات تا حدودی غیر منطقی به نظر می‌رسید.

بر همین اساس، روز ۹فروردین ماه مدیر کل گمرک باشماق در مکاتبه‌ای با مدیر کل صادرات گمرک ایران از افزایش شدید این محصولات در شهرهای مرزی کشور و همچنین پیگیریهای مقامات محلی برای ممنوعیت صادرات این محصولات  خبر می‌دهد.

در این مکاتبه آمده است، موضوع (مورد اشاره) با احتمال بروز نارضایتی در بین مردم محروم منطقه، با هدف ایجاد محدودیت و یا ممنوعیت در صادرات این دست محصولات از سوی برخی مقامات محلی و استانی پیگیری گردید و در این راستا مراجعات متعددی  به این گمرک صورت گرفته است.

همچنین گفتنی است، مکاتبه‌ای از سوی مدیر کل صادرات گمرک با مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت برای مشخص شدن وضعیت صادرات این محصولات انجام شده بود.

در ادامه و در روز ۱۰ فرودین ماه وزیر صنعت، در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران از ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی از روز ۱۵ فروردین ماه خبر می‌دهد.

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه افزایش قیمت این محصولات از چندین روز قبل و در اوایل سال جدید شروع شده بود وزارت صمت و دستگاههای متولی بایستی با سرعت عمل بیشتری در خصوص این دست تصمیمات اقدام کنند. در حال حاضر نیز با وجود اعمال ممنوعیت از ۱۵ فرودین ماه و بارندگیهای اخیر مشخص نیست قیمت این محصولات از چه زمانی در داخل با کاهش مواجه خواهد شد.

گفتنی است، با افزایش قیمت ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش ریال در مقابل این ارزها روند صادرات و واردات در کشور روند معکوس گرفته و تمایل بازرگانان به صادرات کالا و محصولات داخلی افزایش یافته است. نکته قابل توجه اینکه زمانی این نوع صادرات میتواند برای کشور مفید باشد که کالای نهایی در یک فرایند تولیدی و با ایجاد اشتغال در واحدهای تولیدی به مرزهای کشور برای صادرات روانه شده باشد. در واقع صادرات مواد اولیه و محصولات کشاورزی در شرایطی که در داخل کشور با افزایش شدید قیمت ها مواجه هستیم نمی‌تواند منافع قابل توجهی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

لازم به ذکر است، در خصوص بازگشت ارزهای حاصل از صادرات این محصولات نیز ابهامات جدی مطرح شده است. بر این اساس موصوعاتی مانند معافیت بازگشت ارز حاصل از صادرات زیر یک میلیون دلار به سامانه نیما و تسویه با نرخ نیمایی و همچنین صادرات ریالی به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان از جمله این چالشهاست.