ماجرای هک دوربین‌های اوین چیست؟ / واکنش‌ها به هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبرخی رسانه‌های خارج از کشور فیلم‌هایی منتسب به هک دوربین‌های زندان اوین را منتشر کرده‌اند.

روزنامه همدلی نوشت: برخی خبرگزاری‌های خارجی روز گذشته خبر دادند که دوربین‌های زندان اوین هک شدند. تصاویری که دارد در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود نشان از هک شدن دوربین‌های این زندان دارد. این خبرها حاکی است که گروهی خود را «عدالت علی» نام‌گذاری کرده و مدعی هستند با نفوذ به سیستم امنیتی زندان اوین توانسته‌اند به تصاویری از داخل این زندان دست پیدا کنند.

ماجرای هک دوربین‌های اوین چیست؟

در ویدئوی منتشر شده بخش‌هایی از اتاق کنترل زندان و همچنین حیاط آن نشان داده می‌شود، در ادامه این ویدئو تصاویری از انتقال یک زندانی به‌چشم می‌خورد که حالا نحوه برخورد با او توسط مأمورین زندان در فضای مجازی بحث برانگیز شده است. هنوز کسی نمی‌داند آیا تصاویر بیشتری هم وجود دارد یا نه؟ اگر آن‌طور که این گروه مدعی شده‌اند تصاویری از سایر بندهای زندان به دست آن‌ها رسیده باشد، شاید در روزهای آینده انتشار آن‌ها در فضای مجازی واکنش‌های زیادی به‌همراه داشته باشد.

با این وجود درحالی‌که بسیاری از رسانه‌های خارج از کشور در حال تحلیل صحت این تصاویر و نحوه دسترسی گروه «عدالت علی» به آن هستند همچنان خبری از واکنش مقامات رسمی در ایران نیست و تقریباً همه گمانه‌زنی‌ها در سکوت خبری ادامه دارد.

ماجرای هک دوربین‌های اوین چیست؟

از طرفی با انتشار این تصاویر برخی در فضای مجازی به آن واکنش نشان دادند، کاربری در حساب توئیتری خود با طرح یک پرسش نوشت: «در مورد هک دوربین‌های اوین مسئله این است که آیا همه دوربین‌ها هک شده یا خیر! عمده تصاویر کلیپ بی‌بی‌سی مربوط به در ورود و خروج اصلی زندان است.»

پایگاه خبری امتداد نزدیک به حزب اتحاد ملت در واکنش به هک شدن دوربین‌های زندان اوین نوشت: آیا آرشیو کامل فایل‌های ذخیره شده دوربین‌ها به دست هکرها افتاده است؟ یا این‌که فقط لحظاتی که هک صورت گرفته، فیلم آن ضبط شده است؟ و این‌که چه مدت زمانی هکرها به دوربین‌های زندان دسترسی داشته‌اند؟ سوالی که به‌نظر می‌رسد پاسخ به آن می‌تواند حجم اطلاعات سرقت رفته را مشخص کند.

سایت خبری مدارا نیز در گزارشی در این باره هشدار داد: نه فقط انتشار این تصاویر، بلکه هک شدن این دوربین‌ها مشکل بزرگی را برای نهادها فراهم کرده و خواهد کرد. احتمالاً به زودی شاهد شناسایی برخی افراد از روی تصاویر چهره‌های آن‌ها خواهیم بود که هکرها شناسایی‌شان کرده و مشخصاتشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. حتی اگر تصاویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر نشود، این تصاویر برای سرویس‌های خارجی بسیار با ارزش خواهد بود.

ماجرای هک دوربین‌های اوین چیست؟

از طرفی بسیاری در فضای مجازی این پرسش را مطرح کردند که آیا هک شدن دوربین‌های زندان اوین در راستای حملات سابق به تأسیسات هسته‌ای و نظامی ایران بوده است؟ مدتی قبل بروز برخی مشکلات در تأسیسات نظنز و دستبرد به اسناد هسته‌ای ایران حواشی زیادی را ایجاد کرد. حالا باید در روزهای آینده منتظر واکنش‌های بیشتر به هک شدن دوربین‌های زندان اوین بود.

واکنش‌ها به هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین

هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین در ایران، واکنش‌هایی را در پی داشته است. برخی زندانیان سابق از تجربه‌های خود سخن گفته‌اند. برخی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز به سکوت رسانه‌های داخلی ایران و مقامات جمهوری اسلامی نسبت به این خبر، واکنش نشان داده‌اند و برخی نیز گفته‌اند که منتظر افشای اطلاعات بیشتر هستند.

یکی از ویدئوهای منتشرشده نشان می‌دهد که گروه هکری «عدالت علی» در این حمله سایبری هشداری را بر روی نمایشگرهای اتاق کنترل زندان اوین ثبت می‌کند که نوشته است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی. اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی.»

گروهی با عنوان «تپندگان» روز شنبه ۳۰ مرداد در ایمیلی به صدای آمریکا با بیان این که گروه «عدالت علی» زندان اوین را هک کرده است، اعلام کرد «عدالت علی» برای نشان دادن اعتراض خود و افشای «ظلم و ستمی که به زندانیان» سیاسی روا داشته می‌شود دوربین‌های زندان اوین را هک کرده است و به مدارکی از داخل این زندان از جمله «عکس‌هایی از اتاق کنترل زندان، بندها و اتاق‌های زندانیان، پرونده‌های زندانیان سیاسی و مدارک محرمانه زندان اوین» دست یافته است.

علاوه بر این، خبرگزاری آسوشیتدپرس پیامی از هکرها منتشر کرده که می‌گویند: «ما می‌خواهیم جهان صدای ما را برای آزادی همه زندانیان سیاسی بشنود.»

چهار زندانی سابق محبوس در اوین و همچنین یک فعال حقوق بشر ایرانی در خارج از کشور به آسوشیتدپرس گفته‌اند که ویدئوهای منتشرشده از سوی این گروه هکری، مشابه بخش‌هایی از مجموعه زندان اوین در شمال تهران است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که این ویدئوها با برخی از تصاویری که پیشتر برخی از روزنامه‌نگاران گرفته‌اند و با عکس‌های ماهواره‌ای از این زندان، مطابقت دارد.

احمدرضا حائری، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق نوشته است: «حال فرض بگیر یک دولت خارجی پشت هک دوربین‌های نظارتی زندان اوین بوده، چه فرقی دارد وقتی آن‌چه نشان داده شد، نقض فاحش حقوق بشر و مایه شرم‌ساری قوه قضاییه است؟!»

مسعود فرزانه، که خود را وکیل دادگستری معرفی کرده، با دیدن ویدئوهای منتشرشده از هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین، نوشته است: «ما شنیده بودیم و انتقاد کردیم، اما شنیدن کی بود مانند دیدن.»

او همچنین گفته است: «هک شدن دوربین‌های زندان اوین و لو رفتن صحنه‌های دلخراش از درون زندان بار دیگر ثابت کرد که بهترین دوستان قوه قضاییه منتقدان جدی‌اش هستند نه بادمجان دور قاب چین‌ها.»

یک کاربر با نام حسین اقبالی که مطالبی در حمایت از جمهوری اسلامی نیز در توئیتر منتشر می‌کند، با اشاره به گزارش صدای آمریکا از هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین، از مقامات قضایی پرسیده است: «آقای رئیس سازمان زندان‌ها! قصه هک شدن دوربین‌های زندان اوین که شبکه «وی‌اوای» منتشر کرده چیست؟

علیرضا افشار که خود را رزمنده و جانباز و وطن پرست معرفی کرده، با اشاره به سکوت مقامات جمهوری اسلامی گفته است: «این جریان هک شدن دوربین‌های زندان اوین، در سکوت خیلی معنا دارد؛ دوران تازه‌ای آغاز شده! دوران پایان نظام حاکم! برای همین است که از اینترنت وحشت دارند.»

یک کاربر نیز با انتشار عکسی از یک مقام ارشد زندان اوین، نوشته است: «فردی که در ویدئوی منتشرشده از گروه عدالت علی به دوربین نگاه می‌کند، “حمید محمدی” مدیرکل بازداشتگاه اوین است. تنها کاری که از دستش آمد، همین نگاه کردن به دوربینی بود که آن هم هک شده بود.»

زهرا فکرانه، خبرنگار، گفته است: «نزدیک ۲۴ ساعت از خبر هک شدن دوربین‌های محرمانه و امنیتی زندان اوین می‌گذرد، هیچ خبری از تکذیبیه … یا تاییدیه نیست. چرا رسانه‌ای که تا دیروز از ترک دیوار دانشگاه پیام نور در آبیک گزارش می‌داد، امروز هیچ حرفی راجع به اطلاعات لو رفته ندارد؟»

مهدی افشارزاده، خبرنگار آزاد نیز در بخشی از توییتش نوشته است: «جمهوری اسلامی تاکنون درباره هک دوربین‌های زندان اوین و سامانه راهور، سکوت کرده است!»

چگونه یک گروه سایبری دوربین‌های مداربسته در «زندان اوین» را هک کرد

یک گروه سایبری، به نام «عدالت علی» با انتشار تصاویری، اعلام کرد که دوربین‌های امنیتی در زندان اوین را هک کرده و به تصاویری از داخل این زندان دست یافته است. در یک ویدیوی ۹۰ ثانیه‌ای که توسط این گروه منتشر شده است تصاویری از اتاق کنترل زندان اوین و تصاویری از بدرفتاری مسئولان با یکی از زندانیان مشاهده می‌شود.

گروه موسوم به «عدالت علی»، اقدام به هک کردن تصاویر دوربین‌های زندان اوین را، با هدف افشاگری عنوان کرده و گفته است: علاوه بر این، اقدام به انتشار تصاویری از داخل بندها، پرونده‌های زندانیان سیاسی و برخی مدارک محرمانه که به دست آورده است، نیز خواهد نمود.

این گروه در پیامی، با بیان اینکه هدف، «افشاگری از ظلم و ستمی است که ابراهیم رئیسی و رژیم به مردم ایران روا می‌دارند»، یادآور شده که به این کار «ادامه خواهیم داد» و در عین حال هشدار داده است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی؛ اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی».

زندان اوین یکی از معروف‌ترین زندان‌های ایران است و در فروردین ماه سال جاری، اتحادیه اروپا، این زندان، به همراه زندان‌ رجایی شهر و زندان مرکزی تهران بزرگ (زندان فشافویه) را به فهرست تحریم‌های این نهاد اروپایی اضافه کرد.

تصاویر منتشر شده از زندان اوین، که گواهی دیگر از نقض حقوق بشر در زندان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است، بار دیگر موضوع ناامنی در فضای سایبری ایران را نیز برجسته می‌کند، به ویژه پرسش‌هایی از این قبیل که چگونه این تصاویر از درون زندان اوین بدست آمد؟ و چه راه‌هایی برای هک کردن این تصاویر وجود دارد؟

علی نیکویی، کارشناس ارشد امنیت سایبری، در گفتگو با رادیو فرانسه ، در تشریح راه‌های دسترسی به این تصاویر، از طریق «شبکه‌های داخلی، استفاده از اینترنت یا درز اطلاعات»، در عین حال بحث وجود حفره‌های عمیق امنیتی در زیرساخت‌های سایبری ایران را یکی از مهمترین راه‌های انجام موفق حملات هکری عنوان نمود.

این نخستین بار نیست که سیستم‌های سایبری در ایران هدف هک یا حملات سایبری قرار می گیرند، حمله سایبری به وزارت راه و راه‌آهن ایران از جمله حملاتی است که به تازگی رخ داده و رسانه‌ای شد، همچنین گزارش‌ها درباره انفجارهایی که در مراکز هسته‌ای ایران رخ داد و گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی حملات هکری سایبری در ایران را قوت بخشید. اما در هفته‌های اخیر، طرح موضوع جنجالی «صانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در مجلس شورای اسلامی ایران، این فرضیه را تقویت بخشید که انتشار گزارش‌های حملات سایبری به مراکز و نهادهای نزدیک به حکومت ایران می‌تواند گامی در جهت توجیه طراحان طرح صیانت از فضای مجازی و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی باشد.