ماجرای کوپن و بی انصافی ما

مهین دخت ایرانی

در طول تاریخ همواره بی‌انصافی جزء لاینفک تفکرات ما ایرانی‌ها بوده و هست. بازار ملتهب و قیمت‌های افسار گسیخته باعث شده تا دولتمردان رو به ایجاد و اعطای کوپن الکترونیک بیاورند. شاید سیاستی این گونه سبب شود دست دلال‌ها و واسطه‌ها از بازار قطع شود و از همه مهم‌تر رفاه مردم انقدری تامین شود که بتواند هم پای امنیت آنها قرار گیرد.اما از روزی که موضوع کوپن داغ شد عده‌ای با شعار به عقب برنمی‌گردیم کلیات موضوع را به چالش کشیدند و حرف‌شان این بوده که سه دهه قبل همه چیز کوپنی بوده و برخلاف ادعاها داریم به عقب برمی‌گردیم.

بی‌انصافی محض همینجاست. وقتی بخواهیم صرفا منتقد باشیم و در اصطلاح عامیانه غر بزنیم نکات مثبت را نمی‌بینیم و صرفا به ایرادات می‌پردازیم. سی سال قبل کوپن‌ها کاغذی بود و ساعت‌ها باید در صف برگه‌های کوپن می‌ایستادیم اما امروزه و به همت بزرگان کوپن‌ها دیجیتالی شده و فقط با چند دکمه کوپن حاضر است. کالاهای اساسی مشمول کوپن در سنوات گذشته با امروز بسیار تفاوت کرده و به عنوان مثال دیگر کوپن نفت نداریم چون قبلا بدون کوپن، سر سفره‌ها سرو شده است. یا ممکن است کوپن حجم اینترنت داشته باشیم یا کوپن جراحی زیبایی یا خرید قطعات خودرو یا سهمیه دوبله جهت خرید لوح فشرده فیلم‌های کمدی روز و سریال‌های رنگارنگ یا حتی کوپن قهوه جهت بخش روشنفکر جامعه! در کنار اینها نباید از موضوع اشتغال‌زایی غافل شویم. پس از حذف کوپن در اوایل دهه هفتاد بخش بزرگی از جامعه که با خرید و فروش و تعویض کوپن در میادین اصلی شهر ارتزاق می‌کردند عملا بیکار شدند اما حال با درایت و خرد جمعی، این عزیزان مجدد به سر شغل‌های خود برخواهند گشت و این یعنی گامی بزرگ در جهت فقرزدایی!یا در بحث صف‌های تشکیل شده از باب خرید گوشت قرمز و سفید با کارت ملی حال شرایطی ایجاد می‌شود که بدون نیاز به مدارک شناسایی و صرفا با ارائه یک قطعه کوپن گوشت قرمز آن هم از نوع غیر سرطان‌زا در سبد خانوار قرار گیرد.

البته آشنا شدن با مضرات روغن، مرغ، قند و از همه مهم‌تر گوشت قرمز می‌تواند باعث شود دیگر مانند سی سال قبل شاهد اعلام سهمیه دوبله نباشیم چرا که وقتی ۴۵۰ گرم روغن تا آن حد برای سلامتی مضر است قطعا ۹۰۰ گرم دوبرابر آسیب می‌رساند و این گامی بزرگ رو به جلو محسوب می‌شود یعنی حفظ سلامت شهروندان!از سوی دیگر هر بازگشت به عقبی بد نیست مثلا همین کوپن سیگار، از روزی که کوپن‌ها حذف شدند سیگارها راه به دکه‌های فرهنگی فروش نشریات پیدا کردند. شاید با بازگشت به کوپن سیگار مردم این بار در مقابل دکه‌ها طلب اندکی فرهنگ بکنند با نوشابه مشکی! در پایان ضروری است که یادآوری کنیم حضور در صف‌های بزرگ و متنوع بخشی از نوستالژی چند نسل است که بدین شکل بار دیگر می‌توانیم آن را در قرن ۲۱ و در فضایی نو تجربه کنیم مثلا ایستادن در صف قند و شکر درحالیکه سلفی می‌گیرم با کپشن من و قند و بقیه همین الان یهویی