مارک اسپر: ما با کردها برای از میان بردن سازمان تروریستی داعش همکاری کردیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماسپر وزیر دفاع امریکا و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد کل ارتش امریکا اظهاراتش در در نشستی با تیتر “سیاست امریکا در خصوص سوریه”، که در کمیته خدمات مسلحانه مجلس نمایندگان ترتیب داده شده بود، بیان کرد

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، اظهار داشت: “ما با کردها، بخصوص با نیروهای دموکراتیک سوریه (که پایه اصلی آنها را سازمان پ ی د که شاخه سازمان جدایی طلب پ ک ک در سوریه میباشد، تشکیل میدهد)، برای از میان بردن سازمان تروریستی داعش همکاری کردیم. ما به آنها در رابطه با کمک برای تاسیس یک دولت کرد خودمختار، به آنها قول ندادیم. ما برای حمایت از جنگ آنها علیه ترکیه، همکاری نکردیم.”

اسپر وزیر دفاع امریکا و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد کل ارتش امریکا اظهاراتش در در نشستی با تیتر “سیاست امریکا در خصوص سوریه”، که در کمیته خدمات مسلحانه مجلس نمایندگان ترتیب داده شده بود، بیان کرد.

اسپر با تاکید بر اینکه وضعیت موجود در شمال شرق سوریه پایدار میباشد، ابراز داشت: “بر این باورم که ترکیه باعث به میان آمدن ثباتی برگ در شمال شرق سوریه شده است.”

وی ضمن تاکید بر اینکه ترکیه و امریکا دارای اولویتهای متفاوتی در سوریه میباشند، افزود: “در دیدارهای اخیر که با ترکها داشته ام، متوجه شدم که اولویت اول آنها تروریستهای کرد میباشد. آنها از ورود پ ک ک  به ترکیه و ترتیب حملات علیه ملت ترکیه، نگران میباشند. ترکها همچنین از میزبانی از ۴ میلیون سوری و اینکه این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت نیز نگران هستند.”

اسپر درپاسخ به یکی از نمایندگان مجلس که معتقد است عقب نشینی از سوریه “کردها را به تنهایی رها کرده و فعالیتها با شرکای محلی را در آینده دشوار خواهد کرد”، ابراز داشت: “ما با کردها بخصوص برای مبارزه با SDG و داعش همکاری کردیم. ما برای تاسیس یک دولت خودمختار کرد به آنها قول ندادیم. برای جنگ با ترکیه با آنها همکاری نکردیم. فرق اصلی این است.”