مازیار؛ هنرمند و میهن‌پرستی ناکام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ ۱۶ فروردین ۱۳۷۶ یعنی ۳۳ سال پیش در چنین روزی عبدالرضا کیانی‌نژاد مشهور به مازیار در تهران درگذشت. کسی که از نوجوانی می‌گفت: شک نکنید، من یک روز خواننده معروفی خواهم شد.


مازیار در بابل زاده شد. در یکی از مسابقه‌های هنری دانش‌آموزی که خواننده بنام محمد نوری داور آن بود، درخشید و مقام نخست را به دست آورد.
نوری درباره او گفته بود: “صدایش لطافت‌ها و ظرافت‌هایی داشت که خیلی دوست‌داشتنی بود”.


۱۶ ساله بود که برای کار هنری رهسپار تهران شد. به دنبال علاقه‌اش رفت و شروع به یادگیری کرد. بخت یارش بود و یکی از اجراهایش را جهانبخش پازوکی شنید و راه پیشرفت‌های حرفه‌ایش باز شد. آغازگر همکاری‌های این دو هنرمند ترانه “ماهیگیر” بود و یک سال پس از آن تصنیف “کبوتر”. زمزمه “خوش به حالت کبوتر هرجا بخوای پر میکشی…” بر لب‌ها ماند و آوازه‌اش همه جا بلند شد.


این محبوبیت همکاری آهنگسازان مطرح آن دوره مانند بابک بیات، محمد شمس، عماد رام، ناصر چشم‌آذر و تورج شعبان‌خانی را به همراه آورد. یکی از امتیازات او آشنایی با نواهای مقامی مازندرانی بود که در کالبد موسیقی پاپ ویژگی برجسته‌ای برای او به شمار میرفت.


او جُنگی در این سبک منتشر کرد که اقبال فراوانی یافت.


کیفیت کارش را استادان آن دوره تأیید می‌کردند چنانچه ناصر چشم‌آذر نیز درباره‌اش گفت: «مازیار از نظر جنس و تُنالیته صدا، آواز گرم، دوست‌داشتنی و دلنشینی داشت. از تکنیک صدای خوبی برخوردار بود و از لحاظ وسعت صدا تا آنجایی که من با ایشان کار کردم، حداقل یک اوکتاو و نیم را می‌خواند و از دسته خوانندگانی بود که صدای بالا را بسیار خوب ادا و اجرا می‌کرد».


با شروع انقلاب همسو با رویدادهای زمانه از او کارهایی چون “ایران ایران” منتشر شد که زبانزد همگان شد.

اگر ایران بجز ویرانسرا نیست
من این ویرانسرا را دوست دارم
که شعری معروف است از پژمان بختیاری.


وطن‌خواهی مازیار تا حدی بود که پس از انقلاب با وجود کم‌کار شدن و محدودیت فعالیت هیچگاه ایران را ترک نکرد و باوجود آثاری مانند “شهید” مقبولیتی نیافت.
درباره انتشار بدون مجوز آثار او، همسرش افسانه سهایی، میگوید که دوستی با شرط گرفتن مجوز در دهه ۱۳۶۰ همه آثار منتشرنشده مازیار را امانت گرفت. او فقط برای “گل گندم” مجوز گرفت و باقی نوار کاسِت مجوز نداشت. پس از انتشار در سه ماه اول پنجاه و پنج میلیون تومان فروخت و پس از آن جلو فروش آن را گرفتند.
مازیار کیانی‌نژاد در ۴۵ سالگی در تهران درگذشت.