مامور پلیس در مرگ جورج فلوید مجرم شناخته شد/ بایدن: این حکم رو به جلوست اما کافی نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهیات منصفه دادگاهی در مینیاپولیس، درک شووین، مامور سابق پلیس را در مرگ جورج فلوید مقصر شناخت. او به احتمال زیاد باید بقیه عمر خود را در زندان سپری کند.

به گزارش ای‌‌بی‌سی، سه‌شنبه عصر، جمعیت خارج از دادگاه که تحت تدابیر امنیتی برگزار شد، با پرچم‌های جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» هنگام اعلام حکم او به شادمانی پرداختند و شعار می‌دادند، «هر سه اتهام، هر سه اتهام». وکیل خانواده جورج فلوید هم گفت که آنها سرانجام به عدالت دست یافتند.

اشاره آنها به سه مورد اتهامی شامل قتل غیر عمد از طریق اقدام مجرمانه (قتل درجه دوم)، قتل عمد از طریق اقدام خطرناک (قتل درجه سوم) و آدم‌کشی غیرعمدی است که این مامور پلیس در ارتباط با آن گناهکار شناخته شده است.

جورج فلوید یک شهروند سیاهپوست آمریکایی بود که سال گذشته حین بازداشت جان سپرد. تصاویر درک شاوین، مامور بازداشت کننده او که زانوی خود را به مدت ۹ دقیقه روی گردن جورج فلوید گذاشته بود، موجب اعتراض‌های گسترده و خشونت‌آمیز در سراسر آمریکا شد.

در این پرونده سه مامور دیگر پلیس هم که در جریان دستگیری جورج فلوید حاضر بودند، بازداشت شدند که با اتهام‌های سبک‌تری مواجه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پس از اعلام نتیجه رای به همراه معاونش کامالا هریس در کاخ سفید حاضر شد و گفت: «امروز، یک هئیت منصفه در مینه سوتا افسر سابق پلیس مینیاپولیس، درک شووین را در قتل جرج فلوید گناهکار شناخت.»

بایدن این رای را «یک گام رو به جلو» خواند و گفت در حالی که هیچ چیز نمی تواند جرج فلوید را بازگرداند، این رای می تواند گامی بزرگ در جهت حرکت «به سوی عدالت در آمریکا باشد.»

او تاکید کرد: «هیچکس نباید بالاتر از قانون باشد. رای امروز این پیام را می فرستد، اما کافی نیست.»

کامالا هریس نیز نیز در پی رای هئیت منصفه دادگاه رسیدگی به مرگ جرج فلوید، نوشت که سنای آمریکا باید طرح «قانون عدالت جرج فلوید در اقدامات پلیس» را تصویب کند تا ماموران برقراری نظم و امنیت در همه جا مطابق با بالاترین استانداردها رفتار کنند و کمک کند که بین ماموران قانون و جوامع مختلف کشور اعتماد ایجاد شود.

رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری ایالات متحده هر دو بر مبارزه برای پایان «نژادپرستی سیستماتیک» تاکید کردند.

مقامات جمهوری اسلامی نیز در پرونده جورج فلوید، مقامات آمریکا و پلیس این کشور را به استفاده از زور و خشونت علیه معترضان و متهمان محکوم کردند.