مانیفست ۱۸۵ هنرپیشه آلمان: دگرباشی جنسی را علنی کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ۱۸۵ بازیگر آلمانی با امضای یک مانیفست و استفاده از هشتگ #actout خواستار شکستن ساختارهای کهنه و نمایش دگرباشی جنسی مانند سایر گرایش‌های جامعه انسانی در عرصه سریال، فیلم و تئاتر شدند.


به گزارش دویچه‌وله، تصویر روی جلد نشریه “زوددویچه تسایتونگ” آلمان یادآور عنوانی است که در سال ۱۹۷۱ بر مجله اشترن نقش بست. ‌در آن زمان ۳۷۴ زن شناخته‌شده و عادی تحت عنوان “ما سقط جنین کرده‌ایم” آشکارا از سقط جنین خود سخن گفتند.


آن‌ها با این کار علیه ماده قانونی ۲۱۸ وقت که سقط جنین را جز در موارد استثنایی مجاز نمی‌شمرد به پا خاستند؛ اقدامی که بازتابی وسیع در آلمان یافت، به بحث‌و مشاجره در افکار عمومی دامن زد و سرانجام به تغییر انجامید.

اینک نیز مانیفستی به امضای ۱۸۵ هنرپیشه زن و مرد رسیده که به لحاظ قدر و ارزش کم‌تر از اقدام سال ۱۹۷۱ نیست؛ مانیفستی با هشتگ #actout که می‌گوید: «ما اینجاییم و ما بسیاریم.»


آن‌ها با این مانیفست خواستار آزادی ابراز همه انواع گرایش‌های جنسیتی در ملاء عام شدند که اگر چه سال‌هاست جزو روزمرگی‌های آلمان شده با این حال کم‌تر تظاهر علنی می‌یابد: هم‌جنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و سایر دگرباشی‌های جنسی.


شش‌ تن از مبتکران این اقدام با نشریه “زوددویچه تساتیونگ” گفت‌وگویی کرده و در آن از تجربیات خود در فیلم و تلویزیون و تئاتر سخن گفته‌اند. آن‌ها می‌گویند، بارها از آن‌ها خواسته شده در نقش کسانی بازی کنند که تمایل به جنس مخالف دارند و در بیرون از صحنه هم باید تمایلات جنسی خود را مخفی نگه دارند.

به آن‌ها گفته شده، بهتر است روی فرش قرمز شریکان زندگی خود را همراه نیاورند. و چنین برخوردی به زعم آن‌ها، به‌روشنی نشان می‌دهد که یک انسان سرشناس حتی امروزه نیز نمی‌تواند تمایل جنسی‌اش را نشان دهد، چرا که گرایش او همرنگ جماعت نیست.


در این مانیفست آمده است: «چندگانگی از دیرباز در آلمان واقعیتی اجتماعی بوده، اما این واقعیت کم‌تر در روایت‌های فرهنگی ما بازتاب یافته است.»

چندگانگی عادی‌ترین پدیده جهان است
کنستانتین لوکه، هنرپیشه مرد آلمانی نیز از امضاکنندگان این مانیفست است. او با این که به مردان گرایش دارد باید به سبب جذابیت و گیرایی ظاهرش اغلب به عنوان مرد خوش‌‌تیپی بازی کند که زنان زیادی را فریفته خود می‌کند و از همین روست که در میان تماشاگران زن نیز طرفداران زیادی دارد.


او نیز مانند دیگر امضاکنندگان، خواستار حرکت در مسیری است که ابراز گرایش‌های مختلف جنسی در حرفه‌اش به امری عادی بدل شود.
لوکه می‌گوید: «جامعه ما رنگارنگ و متنوع است، ما باید بالاخره شجاعت ابراز خود را پیدا کنیم.»


او کشورهای اسکاندیناوی را مثال می‌زند که چندگانگی جنسیتی به‌راحتی عرصه بروز پیدا می‌کند. برای مثال در سکانسی می‌بینم که کمیسر مرد به خانه می‌آید و به شریک مرد خود سلام می‌گوید و هم‌زمان به دختر خود نیز تلفن می‌کند.


پس اگر جامعه آلمان به سطحی رسیده که چندگانگی جنسیتی را می‌پذیرد، چه کسانی مانع از بروز آن در فیلم و تئاتر می‌شوند؟


به گمان کنستانتین لوکه، تصمیم‌گیرندگان این عرصه می‌کوشند، بسیاری را راضی نگه دارند و به همین سبب، از نمایش علنی این گونه مسائل دوری می‌کنند. لوکه می‌گوید، نویسندگان و تهیه‌کنندگان سریال و سینما باید با جرأت پا به میدان بگذارند تا این ساختار کهنه روزی بشکند.

او می‌گوید، این مانیفست به هنرمندان نیرو و اتکای به‌نفس می‌دهد: «ما با هم نیرومندیم.»


گروهی که این مانیفست را امضا کرده شامل بازیگران برجسته‌ای مانند مارن کرویمان یا ماوی هوبیگر و هنرمندان کم‌تر شناخته‌شده عرصه فیلم، تئاتر و تلویزیون می‌شود.


مانیفست با این سخنان به پایان می‌رسد: «دنیا در حال تغییر است و ما همه در این تغییر شریکیم… خالی از لطف نیست که بتوانیم ناگفته‌ها را به تصویر بکشیم و چشم‌انداز جدیدی بگشاییم. بازیگران مرد و زن دست‌شان را برای کمک دراز می‌کنند و بر تصمیم‌گیرندگان است که این دست را بفشارند.»