ماهواره تُرک‌سَت ۵A ترکیه با موفقیت به فضا پرتاب شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، ترکیه ماهواره مخابراتی نسل پنجم «ترک‌ست ۵A» را با موشک فالکون-۹ اسپیس ایکس با موفقیت به فضا پرتاب کرد.


نسل پنجم ماهواره ترکیه «ترک‌ست ۵A» بامداد امروز ساعت ۰۵.۱۵ به وقت استانبول، با موشک فالکون-۹ شرکت اسپیس ایکس از شهر کیپ کاناورال واقع در ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.


عمر فاتح سایان، معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت، جینک شن، مدیرکل شرکت ترک‌ست و هیئت همراه وی، با حضور در پایگاه کیپ کاناورال لحظه پرتاب ماهواره را مشاهده کردند.


عادل کارااسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل ‌و نقل و زیرساخت ترکیه در این خصوص اظهارداشت: با پرتاپ موفقیت‌آمیز «ترک‌ست ۵A»، علاوه بر شرق و غرب، خاورمیانه و آفریقا را نیز به منطقه تحت پوشش خود اضافه خواهیم کرد. این ماهواره حدود ۴ ماه و ۲۰ روز پس از پرتاب، در مدار خود در ۳۱ درجه طول شرقی می‌رسد. ماهواره ترک‌ست ۵B در ماه ژوئن سال جاری نیز به فضا پرتاپ خواهد شد.


وی خاطرنشان کرد: مدت ماموریت «ترک‌ست ۵A» که به مدت ۳۰ سال در فضا کار خواهد کرد، در مقایسه با ماهواره‌های دیگر بسیار بیشتر خواهد بود. با قرار گرفتن ترک‌ست ۵A در مدار خود، تعداد ماهواره‌های ارتباطی فعال در فضا همچون ترک‌ست ۳A، ترک‌ست ۴A و ترک‌ست ۴B به ۴ ماهواره افزایش می‌یابد. ما با ماموریت ترک‌ست ۵A در فضا بسیار قویتر خواهیم شد».


کارااسماعیل‌اوغلو افزود: «انتظار می‌رود ماهواره ترک‌ست ۵A با مدت تخصیص فرکانس و رسیدن به مدار ۳۱ درجه شرقی حدود ۴ ماه طول بکشد و در سه ماهه دوم سال جاری برای ارائه خدمات اینترنتی آماده شود. با این ماهواره سرعت اینترنت ترکیه به ۵۶ گیگابایت خواهد رسید».


در همین حال، ژان مارک نصر٬ رئیس سیستم‌های فضایی شرکت ایرباس در ۱۴ دسامبر سال گذشته در مصاحبه با خبرنگار «آناتولی» گفته بود: «فن آوری‌های جدید مورد استفاده در ماهواره‌های نسل ۵ باعث افزایش قابل توجه عمر ماهواره و کاهش وزن شده است. این ماهواره عمر سی ساله داشته و این موضوع تضمین کننده حفظ حقوق ترکیه در مدار زمین خواهد بود. ظرفیت ماهواره‌های نسل جدید ماهواره ترکیه «ترک‌ست ۵A» در مقایسه با ماهواره‌های نسل قبل ۴۵ درصد، و مدت ماموریت آن‌ها بیش از دو برابر است».