ماکرون: دولت جدید لبنان طی دو هفته آینده تشکیل می شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس جمهور فرانسه در پایان سفر خود به بیروت گفت که تشکیل دولت جدید لبنان طی دو هفته آینده انجام خواهد شد.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در پایان سفر خود به لبنان در کنفرانس خبری گفت که تشکیل دولت به لبنانی ها وابسته بوده و این نقش فرانسه نیست که گزینه مشخصی را ارائه دهد.

به گزارش المیادین، وی افزود که مهم این است که نقشه راهی که اکثر گروه های سیاسیلبنان با آن موافقت کردند اجرا شود.

ماکرون تاکید کرد که تشکیل دولت جدید لبنان طی دو هفته آینده انجام خواهد شد.

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد: اگر طرف های سیاسی در لبنان به تعهدات خود پایبند باشند ما نیز به تعهداتمان پایبند خواهیم ماند و هرگز چک سفید ارائه نخواهیم داد.

وی گفت که تمامی گروه های سیاسی لبنان به نقشه راه اصلاحات در این کشور متعهد شدند.
ماکرون اضافه کرد: نقشه راه شامل اصلاحات در بانک مرکزی و نظام بانکی این کشور است و جامعه جهانی با ارائه کمک های مالی از اصلاحات در لبنان حمایت خواهند کرد.

رئیس جمهور لبنان هشدار داد در صورتی که مقامات لبنانی به وعده های خود تا پایان اکتبر (آبان ماه) عمل نکنند این موضوع پیامدهایی به همراه خواهد داشت.

رییس‌جمهور فرانسه برای بار دوم پس از حادثه بیروت به لبنان رفت و با با چند مقام این کشور در بیروت دیدار و سه هدف برای سفر دوباره خود به لبنان عنوان کرد.

امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه (دوشنبه شب) برای دومین بار از زمان انفجار بیروت (چهارم اگست) به لبنان سفر کرد.

بر اساس گزارش روزنامه النهار لبنان میشل عون رییس‌جمهور لبنان از وی استقبال کرد و پس از آن با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. عون در توییتی به زبان فرانسه به مکرون خوش آمد گفت، وی را دوست لبنان خواند و نوشت، او کسی است که به وعده‌هایش عمل می‌کند.

مکرون نیز در سخنان خود در هنگام ورود به میدان هوایی بیروت اعلام کرد، که به چه دلیل به لبنان آمده؛ اول اینکه در جریان کمک‌های انسان‌دوستانه به لبنان پس از انفجار بیروت قرار بگیرد.

وی گفت، فرانسه در نهم اگست کنفرانسی بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل در پاریس برای سازماندهی این کمک‌ها برگزار کرده و بر شفافیت در این خصوص تأکید دارد.

مکرون ادامه داد، دلیل دوم سالگرد صدمین سال تشکیل کشور فعلی لبنان (در ۱۹۲۰) است. وی درباره دلیل سوم گفت: همچنین هدف این سفر اطلاع از وضعیت سیاسی است… من دیدم که روند سیاسی در آخرین ساعات با مأمور کردن صدراعظم آغاز شد و طبیعتا موافقت با آن یا عدم موافقت، به من مربوط نیست زیرا این موضوع به حاکمیت لبنان مربوط می‌شود اما تأکید می‌کنم که وی (مصطفی ادیب) قادر به تشکیل دولتی مهم برای خدمت به لبنان و ملت آن، دادن پیشنهاداتی برای مقابله با فساد به منظور عدالت و اجرای اصلاحات در زمینه برق، بازسازی بندر، اداره بهتر بانک مرکزی و نظام بانکی است.

رییس‌جمهور فرانسه در پایان بر حمایت از لبنان تأکید کرد.

مکرون سپس با «سعد الحریری» رییس جریان المستقبل و صدراعظم اسبق لبنان در کاخ «صنوبر» دیدار کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان «ان ان ای»، این دیدار شامل آخرین تحولات سیاسی و وضعیت عمومی در لبنان و روابط دو جانبه بود.