ما آزادترین کشور جهان هستیم! ، طنز / یادداشت

✍️ حبیب رمضانخانی

در دوران جوانی که سری پرشور و کلامی پر حرارت در بحث و گفتگو داشتیم، بعد از بحثی مفصل با یکی از آشنایان و رو کردن آنچه در چنته داشتم، طرف با خونسردی تمام گفت: « ببین به نظر من ایران آزادترین کشور جهان است» من که مبهوت از کلام او بودم، گفتم؛ آخه به کدام سند و مدرک؟ گفت: سند و مدرک نمیخواد! «چون من اینگونه فکر میکنم».

سال ها از آن روزها گذشت و دیروز که دست نوشته های عده ای در مراسم خاکسپاری آیت اله مصباح یزدی را دیدم، یاد آن جمله افتادم و فهمیدم، خیلی پر بیراه نمی‌گفت! ما واقعا از آزادترین کشورهای دنیا هستیم! اینبار البته من دلایل خود را پایین ذکر میکنم تا شما هم مثل من فکر کنید!

وقتی رییس جمهور مملکت آزادانه، به شیوه های مختلف در هر مناسبتی نواخته شده و از استخر فرح تا چوبه دار حواله می شود، حاکمان ما فراتر از نقد، تهدید می شوند و عوامل آن بدون هیچ عتاب و خطابی گاهی حتی به خاطر شجاعت خود! ارتقا می گیرند، پس آزادی گسترده ای وجود دارد!

وقتی در اعتراض به حاکمان مرتجع منطقه! می توانیم از سفارت عربستان بالا رفته، با ایجاد هزینه و مشکلات فراوان برای کشور، نه تنها پیگرد و محکومیتی نگیریم، بلکه به مدارج بالا ارتقا یافته و قدر ببینیم، شما کجا این حجم گذشت و آزادی را می توانید سراغ داشته باشید؟

وقتی معاونان و مجموعه عوامل زیر دست مسئولان ما به دلیل ضایع کردن حق مردم! گرفتار محکومیت و زندان می شوند، ولی خود صادقانه اعلام می کنند بیگناه هستند، ما باور می کنیم، شما کجا این سطح از تسامح و آزادی را می توانید پیدا کنید!

وقتی عزیزانی همایش و مراسم سخنرانی مخالفان خود را با آجر و لنگه کفش به هرج و مرگ کشیده، پرونده اخلالگران با وساطت و بزرگی! دوستان ختم به خیر شده و آن خطاکنندگان به دلیل آن تعهد ارتقا یافته و صاحب کارخانه و شرکت های بزرگ می شوند، این میزان از شایسته سالاری و سطح آزادی را در کدامین کشور می یابید!

بی شک شما عزیزان نمونه های بی شمار، بسان موارد بالا در یاد و خاطر خود دارید و حالا بر عقیده من باورمند شده اید! اگر اندک افرادی همچنان به دلیل بی بصیرتی! قانع نشده اید، مجبورم آخرین و قاطعترین مدرک خود را رو کنم! در زمان آقای احمدی نژاد به دلیل آمار بالای بیکاری، دولت ایشان با تعریف مجدد از فرد شاغل، ساعت کار در هفته را از متوسط بیش از ۲۰ساعت در هفته به ۴ساعت تنزل داد و اینگونه آمار اشتغال کلی بالا رفت! حالا شما نیز کافی است فراگیری مردم در برخورداری از موارد بالا را به چند درصد از افراد جامعه تنزل دهید تا مشخص شود چقدر آزادی داریم!