ما و آقای قالیباف، تکرار تکذیب و شکایت

وحید اشتری

‏با قطعی شدن شکست شهردار، قائم مقام ۱۲ ساله آقای قالیباف اول استعفا داد بعد از کشور گریخت. بعد از اعلام نتایج انتخابات سال ۹۶ این تیتر همه رسانه‌ها شد. وقتی سر و صدایش بالا گرفت طبق معمول خبر ⁧ تکذیب⁩ شد و گردن ضد انقلاب افتاد.

ناصر امانی معاون شهردار تهران: آقای شریفی تا دو شب گذشته در ایران بوده و از کشور خارج نشده بود، منبع خبر خروج وی در روزهای گذشته یک سایت ضدانقلاب بوده است.بحث شکایت از تهمت زنندگان و تخریب کنندگان جدی است.

تکذیب، زود تبدیل به تایید شد. ⁧ صبح نو با تیتر “همان شایعات همیشگی این بار علیه شریفی” نوشت مدیر خدوم جهادی بخاطر درمان دخترش از کشور خارج شده بود ولی تهمت زنندگان، در رابطه با پناهندگی و تخلفات مالی این مرد عمل دروغ بافتند. دستگاه قضا رسیدگی کند.

حالا قائم مقام قرار شد به کشور بازگردد. برای عادی سازی ماجرا در یک مراسم عجیب و غریب از اعضای شورای شهر تا ⁧ علی پروین⁩، ⁧مجید بنی فاطمه⁩ و ⁧ اکبرعبدی⁩ با مدح و ثنای مدیر خدوم شهری در نکوهش بی اخلاقی و پاکدستی آقای عیسی شریفی سخن‌ها راندند و ….

باور کردنی نبود. ۳ ماه نگذشت که خبر دستگیری شریفی بخاطر مفاسد چند هزار میلیاردی رسانه‌ها را لرزاند. آقای ⁧اژه‌ای⁩ سخنگوی قوه در نشست رسمی، خبر دستگیری قائم مقام را اعلام کرد. دیگر نمی شد شایعات مفاسد ⁧مدیر خدوم جهادی⁩ را گردن ضد انقلاب انداخت. ‏⁦

همه رسانه ‌های ماله کش آچمز بودند. مدیرکل حراست شهرداری ابتکار عمل را دست گرفت: “بازداشت عیسی شریفی، معاون سابق شهرداری تهران ارتباطی با مسئولیت نامبرده در سازمان مذکور ندارد. تا به حال پرونده تخلفی از ایشان در حراست شهرداری وجود نداشته است.”

آقای ⁧شریفی⁩ هم ظاهرا مثل آقای ⁧ طبری⁩ فسادش برای مدیران دستگاهش احراز نشده بود. ظاهرا نامبرده در آن ۱۲ سال بعد از شهرداری بصورت پاره وقت رانندگی تاکسی می‌کرده یا معلم خصوصی زبان بوده و تخلفاتش مربوط به گرفتن کرایه بیشتر از مردم بوده که خرد خرد جمع شده و چند هزار میلیارد شده است.

حالا چندسال از دستگیری عیسی شریفی گذشته و ما هم بگذریم. بیشتر از ۴۰ جلسه دادگاه ⁧غیرعلنی⁩ برگزار شده و ما از جزئیات اتهامات و دفاعیات بی اطلاعیم. اخیرا یک نماینده مجلس تهران از ۶۵ میلیارد ⁧رشوه⁩ به مجلس در سال ۹۵ برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از شهرداری گفت.

طبق معمول موضع رسانه‌های آقای قالیباف قابل حدس است. صبح نو با تیتر “اتهامات عجیب یک نماینده” کلی مصاحبه گرفت. حامیان آقای قالیباف از آقایان ⁧طلایی⁩ و چمران⁩ تا آقای⁧ احدیان⁩، ماجرای رشوه را تمسخر کردند و گفتند “باید با تهمت زنندگان برخورد قضائی شود.”

حالا ۳۰ روز از ادعای نماینده مجلس گذشته است. سخنگوی قوه در نشست خبری است. خبرنگار خبرگزاری فارس با اعتماد به نفس کاذب به سخنگو می‌گوید آیا نمی‌خواهید به ادعای صورت گرفته علیه رئیس قوه مقننه رسیدگی کنید؟ بعد یک جمله از رهبری می‌خواند که تعدی و ظلم به مسئولین از فساد بدتر است.

بعد در ناباوری سخنگو می‌گوید اتفاقا به پرونده رسیدگی کردیم. رئیس قوه قضائیه هم دستور ویژه داده است. واقعا؟ خب! نتیجه؟نماینده سابق مجلس که متهم به گرفتن رشوه از شهرداری در ماجرای تحقیق و تفحص است بازداشت شد.طبق معمول بعد تکذیب اولیه و تایید خبر واکنش چه باید باشد؟

طبق ⁧بازی تکراری⁩ این چند سال اینجور مواقع دوباره قول پیگیری قضائی و شکایت از تخریب کنندگان و تهمت زنندگان می‌دهند. راه دیگری هم هست؟ بعد از ادعای یک نماینده و آنهمه تکذیب حالا قوه ۲۰ روز است نماینده سابق را در پرونده دریافت رشوه بازداشت کرده است. خب دیگر چه را تکذیب کنند؟

اسنادی که بعنوان رشوه نماینده یزد در مجلس قبلی منتشر شده به نام کارگزاری ⁧ #رساتجارتمبین⁩ است. یعنی همان یاس معروف که بخشی از پرونده چند هزار میلیاردی آقای عیسی شریفی، قائم مقام آقای قالیباف است.

الغرض چرخه طبیعی واکنش به افشای تخلف در ⁧ایران ما⁩ همین است؛ تکذیب، تهدید، تطهیر، تحریف، تخفیف و… تخلف ضرورتا در سکوت رخ میدهد. استفاده متخلفین از تمام ظرفیتها در واکنش به افشا طبیعی و قابل انتظار است. افشاگری واکنش طبیعی به ناکارآمدی دستگاههای مسئول در مبارزه با فساد است.