متاع پرطرفدار

✍️فرهاد قنبری

از آنجا که به لطف مسئولان خدوم تلگرام چند سالی است فیلتر است، برای ورود به این شبکه اجتماعی مجبور به استفاده از پروکسی های مختلف هستیم. البته استفاده از پروکسی هم داستانی دارد و تجارت و دلالی خاص خودش را ایجاد کرده است و صفحات ارائه دهنده پروکسی در قبال استفاده از پروکسی کانالی را هم تبلیغ و معرفی می کنند و ما استفاده کنندگان مجبور هستیم که هنگام استفاده از پروکسی ها آن کانال را بالای صفحه خود داشته باشیم.

اما به محتوای این کانالهای تبلیغ شده توسط پروکسی ها بنگریم. به شخصه تا به امروز به ندرت کانالی با محتوای غیرپورن و غیرسکسی دیده ام که توسط پروکسی ها تبلیغ شود و گاهی نام و محتوای آنها به گونه ای است که مجبور به عوض کردن پروکسی می شویم.

حال سوالی که در ذهن ایجاد می شود این است که واقعا ریشه این مسئله در کجاست و چرا پروکسی ها به جای تبلیغ کانالهایی با محتوای سرگرمی های نرمال و کارآفرینی و فرهنگ و امثالهم، صفحات با محتوای جک و طنز پورن تبلیغ می کنند؟

در پاسخ می توانیم به مانند بسیاری از سیاستگذارنمان اسیر توهم توطئه شده و بگوییم دست شیطانی و مخوفی در کار است تا از این طریق جامعه و جوانان را به انحراف بکشاند و یا اینکه واقعیت را در نظر گرفته و بپذیریم که تبلیغ این گونه کانال ها به خاطر آن است که جامعه اقبال زیادی با آن ها نشان می دهد و همین اقبال باعث درآمدزایی این صفحات اجتماعی می شود.

فروید برای جستجوی محتویات ناخودآگاه از “تحلیل رویا”، “لغزش های زبان”، “جک ها” و مطالبی که فرد خنده دار می داند، و تقریبا هر چیز دیگری که فرد انجام می دهد یا بیان می کند، استفاده می کرد. به عقیده فروید، لطیفه ها و جک ها وسیله ی مناسبی را برای تحلیل شهوت انگیز، پرخاشگر، عیب جو و منتقد ناخوداگاه فردی و اجتماعی تامین می کنند.

با نگاه کلی به لطیفه های رایج و پرطرفدار در این صفحات و شبکه های اجتماعی، تغییر شکل تدریجی و آرام آرام موضوع جک ها و لطیفه ها را می توان پیگیری کرد. تا چند سال پیش برای خنده دار بودن جک ها حتما به یک ترک، لر، قزوینی، رشتی، عرب و.. نیاز بود تا جک حالت خنده دار به خود بگیرد. در سالهای اخیر به ویژه با گسترش شبکه های مجازی ساختار و شکل جک ها تغییر کرده است و صاحبان این کانالها برای از دست ندادن مخاطبان خود دیگر به ندرت لطیفه ای با موضوع قومیتی مطرح می کنند.(که البته اتفاق مبارکی است) در عوض جای موضوع های قومیتی را جک هایی با موضوع جنسی و اروتیک گرفته است. در این سبک جک گفتن ها سعی می شود از همه امورات و مسائل عادی و روزمره یک خوانش جنسی همراه با لودگی ارائه شود. به عنوان مثال بررسی مشکلات جنسی، تعییر شکل روایت و حکایت و داستان پند آموز و حکیمانه بزرگان ادبی کشور و تغییر پایان بندی آن با موضوعی جنسی، ربط دادن هر مسئله عادی اعم از اعداد و صابون به سکس، تقلیل زن و دختر به پستان و مواردی بسیار دیگر از این قبیل که روزانه در فضای مجازی در ابعاد بسیار کلان تولید و دست به دست می شود.

از دریچه فرویدی بنگریم اقبال روزافزون به این صفحات و جنسی شدن طنز و جک که از سریال و سینما و تئاتر و موسیقی پاپ و رپ و استندآپ کمدی و شبکه های اجتماعی را قبضه کرده است همه نشان از بحران جنسی عمیق در جامعه است، بحرانی که تمام شئون اجتماعی را در نوردیده است و از اعداد و صابون گرفته تا لامپ و جارو برقی و حیوانات خانگی را به ابزاری برای تولید جک و لطیفه های مرتبط با سکس تبدیل کرده است، به گونه ای که می توان گفت جامعه امروز ایران بیشتر از آنکه به منتقد و هنرمند و اندیشمند و استاد احساس نیاز کند، به چنین افرادی احساس نیاز می کند.‌

در انتخابات آمریکا «کانیه وست» چندهزار رای بیشتر کسب نکرد اما به نظر من اگر «سینز یا آلکسیس» [از چهره های معروف پورن] در انتخابات ایران شرکت کنند، به راحتی میلیون ها رای به دست خواهند آورد