متن سخنرانی اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر ضرورت ایجاد یک ساختار دموکراتیک شفاف و عادلانه جدید برای شورای امنیت تاکید کرد.

به گزارش تی آر تی فارسی ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی خطاب به سران کشورهای حاضر در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اظهار داشت: جهان پس از جنگ جهانی دوم را پشت سر گذاشته‌ایم. بنابراین خواهان ایجاد یک شورای امنیت دموکراتیک، شفاف و عادلانه برای سازمان ملل هستیم.

رجب طیب اردوغان در ادامه سخنان خود از حکومت منطقه ای کرد شمال عراق خواست تا از تصمیم برگزاری همه پرسی در تاریخ ۲۵ سپتامبر منصرف شود.

اردوغان خطاب به سران کشورهای حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: باید از اقداماتی مانند جدایی طلبی در عراق که می‌تواند باعث وقوع بحران‌های جدیدی در منطقه شود اجتناب کرد. از اداره اقلیم کرد شمال عراق می‌خواهم که از برگزاری همه‌پرسی صرف نظر کند. نادیده گرفتن موضع مشخص و قاطعانه ترکیه این اقلیم را از امکاناتی که در دست دارد محروم خواهد کرد.
اردوغان افزود: عراق به توافق‌نامه‌هایی جهت حفظ یکپارچگی این کشور و اجرای اهدافی برای ساختار آینده مشترک در آن نیاز دارد. باید از اقداماتی مانند درخواست جدایی که باعث تنش در منطقه می شود، خودداری کرد.

رئیس جمهوری اظهار داشت به رغم اینکه جامعه بین المللی سوریه ای که از شش سال پیش در پنجه جنگ گرفتار شده را تنها گذاشته، ترکیه جهت حل این بحران تمامی تلاش سیاسی و انسانی خود را به کار بسته است.

اردوغان با اعلام اینکه ترکیه از ۳.۲ میلیون پناهجوی سوری و ۲۰۰ هزار پناهجوی عراقی میزبانی کرده است گفت: هزینه ای که صرف این افراد شده از مرز ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته ولی اتحادیه اروپا همچنان به قول ارائه کمک مالی به این پناهجویان عمل نکرده است. از تمام کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که بار میزبانی از ۳.۲ میلیون پناهجوی سوری را بر دوش ترکیه گذاشتند، می‌خواهم به تعهد خود پای‌بند باشند. ما در زمینه کمک‌های بشردوستانه با توجه به تولید ناخالص داخلی مان در رده اول دنیا قرار داریم.

رئیس جمهوری با اشاره به بحرانی که از تاریخ ۵ ژوئن در منطقه خلیج ایجاد شده گفت: تحریمات اعمال شده به مردم قطر باید از میان برداشته شود. از میانجیگری کویت در راستای حل این بحران حمایت میکنیم.

اردوغان تاکید کرد، جامعه جهانی همانند سوریه در قبال تراژدی مسلمانان آراکان نیز امتحان خوبی پس نداد. اگر با تراژدی میانمار مقابله نکنیم، تاریخ بشریت شاهد لکه ننگین جدیدی خواهد بود. ترکیه در حل این بحران نیز تلاشهای مهمی از خود نشان داده است.

رئیس جمهوری به بازدید اعضای خانواده و برخی از وزیرانش از اردوگاه های پناهندگان در بنگلادش تاکید کرده و گفت برای ارسال کمک های انسانی به مسلمانان آراکانی نهادهای دولتی و مدنی دست به دست هم داده اند.

اردوغان در ادامه سخنان خود گفت: تمامی این اتفاقات و تراژدی انسانی، حقانیت شعار ترکیه مبنی بر «دنیا از پنج بزرگتر است» و درخواست ما برای تغییر ساختار شورای امنیت سازمان ملل را تایید می‌کند. همچنین نشان می‌دهد که چقدر برای اصلاح این شورا تاخیر کرده‌ایم. ما به عنوان نمایندگان تمام جهان زیر این سقف جمع شده ایم. اگر اراده‌ای برای جلوگیری از بحران‌های انسانی و آسیب‌ها نشان ندهیم، هرکسی برای خود دنبال راه‌حلی می‌رود. درصورت گسترش چنین نگرشی، جهان ما دچار هرج و مرج جدید و طوفان ظلم خواهد شد.

رئیس جمهوری ترکیه در پایان سخنان خود گفت: رنگ چشمانمان هر چه میخواهد باشد، اشک هایمان همواره یک رنگ دارد.