مثبت شدن تراز تجارت غیرنفتی ایران بعد از دو سال

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_طبق اعلام مقامات گمرک ایران، تراز تجارت غیرنفتی کشور برای اولین بار از اوایل سال ۹۸ مثبت شده است.

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران روز شنبه ۶ شهریور ماه اعلام کرد که تراز تجاری ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ کشور یک میلیارد دلار مثبت است.

به گفته وی، در پنج ماه ابتدایی سال حدود ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی انجام شده که نسبت به دور مشابه پارسال ۶۲ درصد رشد داشته است.

واردات کشور در دوره یاد شده نیز ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

وی میزان تغییرات سالانه واردات کشور را اعلام نکرد، اما در دور مشابه پارسال ۱۳.۷ میلیارد دلار بود. بدین ترتیب واردات کشور کمی بیش از ۲۱ درصد رشد داشته است.

به گفته میراشرفی، عمده کالاهای صادراتی به عراق، افغانستان و ترکیه و عمده کالاهای وارداتی نیز از چین، ترکیه و امارات بوده است.

ایران صادرات گاز، گاز مایع (پروپان و بوتان)، بنزین و برخی محصولات خام نفتی را به همراه محصولات پتروشیمی در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد. بیش از یک سوم صادرات غیرنفتی کشور مربوط به این اقلام است.

یکی از مهم‌ترین علتهای رشد چشمگیر صادرات کشور مربوط به دو برابر شدن قیمت نفت در بازارهای جهانی و به تبع آن جهش در قیمت محصولات نفتی و پتروشیمی، همچنین گاز در پنج ماه ابتدایی سال جاری نسبت به دور مشابه پارسال است.

میراشرفی نیز گفته است عمده افزایش صادرات ناشی از محصولات پتروشیمی و گازی بوده است.