مجروح شدن دو زندانی سیاسی به ضرب چاقو در زندان تهران بزرگ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _علی قهرمانی و رضا بیات دو تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” توسط دو زندانی با جرایم عمومی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. یکی از این شهروندان از ناحیه پهلو با چاقو زخمی شده و دیگری از پشت سر آسیب دیده است. این زندان پیش تر شاهد قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به ضرب چاقو بوده است.

علی قهرمانی و رضا بیات دو تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” توسط دو زندانی با جرایم عمومی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

این درگیری پس از اعتراض آقای قهرمانی و بیات نسبت به پخش و فروش مواد مخدر در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ صورت گرفته است. این شهروندان توسط ح. ر. و ن. ا. وکلای بند مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند. در این بین آقای قهرمانی از ناحیه پهلو با چاقو زخمی شد و رضا بیات نیز از پشت سر به واسطه اصابت جسم سخت آسیب دیده است.

این واقعه در حالی رخ می دهد که تنها یکسال پیش، مورخ ۲۰ خرداد ۹۸، علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در ساعات پایانی شب توسط دو زندانی به نام‌های محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره با ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به قتل رسید. در این واقعه که صرفا به اعدام یکی از متهمان و مخکومیت به حبس دیگری منجر شد هیچ از مسئولان زندان مورد تعقیب یا توبیخ قرار نگرفتند.

 علی‌رضا شیرمحمدعلی که ۲۴ تیرماه۹۷ به دلیل فعالیت مجرمانه در فضای مجازی (یک کانال تلگرامی) بازداشت و پس از محاکمه به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، ۸ سال حکم داشت که ۵ سال آن تعلیقی و سه سال تعزیری بود.

علی قهرمانی و رضا بیات در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ بازداشت شدند. علی قهرمانی توسط دادگاه انقلاب به ۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری و رضا بیات به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

عدم تفکیک جرایم از بزرگترین مشکلات زندانیان در این زندان محسوب می شود، به خصوص در زمانی که معضل مواد مخدر در این زندان پررنگ می شود.