مجلس اصولگرا، واگذاری اختیار فضای مجازی به صداوسیما و بودجه افسانه‌ای!

نمایندگان اصولگرا تصویب کرده‌اند سال آینده مبلغ دو هزار میلیارد تومان در اختیار صداوسیما و سازمان‌های همقطار آن قرار گیرد تا برای آنچه تولید محتوا در فضای مجازی خوانده شده، صرف شود.

این اولین بار نیست که متولیان رسانه ملی علاوه بودجه هنگفت سالانه، از سایر منابع عمومی سهم می‌گیرند کما اینکه طی دو سال سال گذشته از صندوق توسعه ملی، صندوقی که برای عمران و امور اضطراری کشور تشکیل شده، اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی و ۱۵۰ میلیون دلاری دریافت کردند یا آنکه در قضیه راه‌اندازی پیام‌رسان‌های بومی به یمن فیلترینگ تلگرام و توئیتر، صداوسیما چند میلیارد با عنوان راه‌اندازی پیام‌رسان بومی سروش دریافت کرد که به اذعان وزیر ارتباطات به دلیل ناکام ماندن پروژه پیام‌رسان‌های بومی به ویژه سروش در جذب مخاطب، بودجه مذکور حیف و میل شد.

اما اتفاق بدیع و غریب در سال جدید، تدبیر! نمایندگان جوان در هدایت و کانالیزه کردن بودجه عرصه اینترنت به سمت صداوسیما است. در سال ۱۴۰۰ بودجه صداوسیما با ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش به بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است اما نکته عجیب‌تر این است که مرکز پژوهش‌های مجلس اصولگرا مدعی شده که دولت مکلف است طبق برنامه، بودجه صداوسیما را حداقل تا ۶۵۰۸ میلیارد تومان افزایش دهد.

اما ماجرای تقدیم بودجه فضای مجازی به صداوسیما حکایت دیگری دارد.
مجلس اصولگرا در حالی ۷۰ درصد بودجه دو هزار میلیاردی تولیدمحتوا فضای مجازی را در اختیار صداوسیما قرار می‌دهد که این سازمان علنا و عملا خود را رقیب فضای مجازی قرارداده و برای انسداد و محدودسازی شبکه‌های اجتماعی از هیچ تلاشی فرو نکرده است.

برای پی بردن به افکار و مقاصد بودجه‌نویسان مجلس کافی است به طرح چندی پیش نمایندگان جوان اصولگرا نگاه شود که پیشنهاد رسمی انسداد شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام را دادند یا آنکه حق مالکیت معنوی بر امور صوتی و تصویری اینترنت را به این سازمان تقدیم کردند.

✍️ دیدگاه شما 🙏