مجلس به‌دنبال استفاده از رمزارز برای مقابله با تحریم‌ها؛ سخنگوی کمیسیون اقتصادی: سالانه «۱.۱» میلیارد دلار رمزارز استخراج می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به استخراج سالانه «۱.۱» میلیارد دلار رمزارز در ایران خواستار استفاده از آن برای مقابله با تحریم‌های ایالات متحده شد.

غلامرضا مرحبا روز پنج‌شنبه با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی درباره صنعت استخراج رمزارزهای جهان گفت: «به نظر می رسد به واسطه امکانی که رمز ارزها در کاهش اثر تحریم‌ها ایجاد می کند، نمی‌توان نسبت به استفاده از این ظرفیت بی‌تفاوت و بی‌برنامه بود.»

به گفته او، استفاده از رمزارزها مانع آن رصد مبادلات مالی ایران می‌شود و از این رو می‌توان آن را به عنوان مسیر جایگزین معاملات تهاتری یا تسهیل کننده این نوع معاملات در نظر گرفت.

این نماینده مجلس ایران اظهار داشت: «در داخل کشور روزانه ۷۰۰ بیت کوین به ارزش ۴۰ میلیون دلار یا معادل حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود و می‌توان به ازای صادرات کشور به کشورهای مختلف، رمز ارز دریافت و در قبال واردات نیز همان رمز ارزها را پرداخت نمود.

وی سپس با اشاره به برخی گزارش‌ها گفت که رقم معاملات رمزارزها در بازارهای معروف داخلی تا ۲ هزار میلیارد تومان نیز برآورد شده است.

هنوز آمارهای دقیقی از میزان استخراج رمزارز، از جمله بیت‌کوین، در ایران وجود ندارد. با این حال، بر اساس برآورد‌های شرکت الیپتیک و همچنین تحقیقات دانشگاه کمبریج، سهم ایران از استخراج جهانی بیت‌کوین حدود ۵ درصد است و ارزش سالانه آن حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود.

خبرگزاری فرانسه نیز روز پنج‌شنبه با پوشش اظهارات آقای مرحبا از قول میشل راچز، کارشناس بازار رمزارز گزارش داده که تخمین زده می‌شود سهم ایران از استخراج بیت‌کوین در جهان ۵ تا ۱۰ درصد باشد.

آقای مرحبا می‌گوید میزان استخراج سالانه رمزارز در جهان ۱۵ میلیارد دلار و در ایران ۱.۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی افزود: «در داخل کشور روزانه ۷۰۰ بیت کوین به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود. مردم توسط بسترهایی این فعالیت ر انجام می‌دهند که هیچ کدام دارای مجوز نیست».

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با این حال گفته است رمز ارز، پدیده‌ای مبهم و با ریشه نامشخص است و این که سناریوی طراحی شده در پس پرده این پدیده و به ویژه بزرگترین مصداق آن یعنی «بیت کوین» چیست خود موضوع بحثی جداگانه است.

به گفته وی، ماهیت نامتمرکز بودن رمزارزها و تأکیدبر ناشناس بودن دارندگان و مبادله‌کنندگان و عدم احراز هویت آنان، بزرگترین چالش فراروی کشورها برای تصمیم‌گیری در این حوزه است.

وی همچنین به نوسانات زیاد در قیمت رمزازها اشاره کرده، اما گفته است در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹۵۰۰ بیت کوین به صورت غیررسمی در ایران استخراج می‌شود.

ایران یکی از اولین کشورهایی بود که در پاییز ۹۷ مجوز استخراج رمز ارز در کشور را صادر کرد، اما تابستان امسال با کسری شدید برق مواجه شد و دولت حسن روحانی استخراج رمزارز را برای چهار ماه ممنوع اعلام کرد.