محاکمه نیکولا سارکوزی به اتهام تأمین غیرقانونی هزینه تبلیغات انتخابات ۲۰۱۲ از سر گرفته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحاکمه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه که به تأمین مالی غیرقانونی هزینه تبلیغات انتخابات ۲۰۱۲ متهم است، دیروز پنج‌شنبه ۲۰ مه/۳۰ اردیبهشت از سر گرفته شد.

جلسه دادگاه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه که در پرونده «بیگمالیون» به تامین غیرقانونی هزینه سنگین تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ متهم است، امروز پنج‌شنبه ۲۰ مه/۳۰ اردیبهشت از سر گرفته شد. دادگاه نیکولا سارکوزی در ماه مارس به دلیل بیماری وکیل وی به ماه مه موکول شده بود.

رئیس جمهوری پیشین فرانسه که پیش از این در ارتباط با «پرونده شنود» موسوم به پرونده «بیسموت» توسط دادگاه کیفری پاریس به سه سال زندان محکوم شده بود، قرار است این بار در رابطه با پرونده «بیگمالیون» محاکمه شود.

جلسه دادگاه پروندۀ رسیدگی به حساب‌های کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ که با اشاره به نام یک شرکت مشاور در روابط عمومی و برگزاری همایش و سازماندهی تشریفات به نام ماجرای «بیگمالیون» نیز شناخته می‌شود، امروز ساعت یک و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در پاریس گشایش یافت.

اتهام نیکولا سارکوزی

قانون فرانسه که روی مخارج تبلیغات انتخاباتی محدودیت‌هایی اعمال می‌‎کند، چارچوب قانونی مجاز برای ۲ دور کارزار انتخاباتی را ۲۲ و نیم میلیون یورو تعیین کرده است. با این وجود، هزینه تبلیغات انتخاباتی نیکولا سارکوزی در سال ۲۰۱۲ در ۲ دور به ۴۳ میلیون یورو می رسد. پرسش اصلی دادگاه پروندۀ «بیگمالیون» این خواهد بود که آیا نیکولا سارکوزی از اینکه هزینه های مبارزات انتخاباتی وی از سقف تعیین شده توسط قانون فراتر رفته، آگاه بوده است؟

رد اتهامات از سوی نیکولا سارکوزی

رئیس جمهوری پیشین فرانسه همواره تاکید کرده که وی در آن زمان فرصت بررسی حساب های مبارزات انتخاباتی خود را نداشته و از فراتر رفتن هزینه ها از مرز قانونی تعیین شده نیز آگاه نبوده است. علیرغم این اظهارات، گیوم لامبر، مدیر مبارزات انتخاباتی نیکولا سارکوزی گفته است که او در آن زمان رئیس جمهوری پیشین فرانسه را از فراتر رفتن هزینه ها از مرز قانونی تعیین شده آگاه ساخته بوده است.

دیگر متهمان پرونده «بیگمالیون»

علاوه بر رئیس جمهوری پیشین فرانسه، ۱۳ نفر از کارمندان و حسابداران سابق شرکت «بیگمالیون» مرتبط با پرونده تامین غیرقانونی هزینه سنگین تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۱۲ متهم هستند و همزمان محاکمه می‌شوند.

شرکت «بیگمالیون»

این شرکت که مسئولیت برگزاری کارزار تبلیغاتی نیکولا سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ را برعهده داشت، از اوایل سال ۲۰۱۴ و پس از افشاگری چندین رسانه فرانسوی درباره تخلفات این شرکت، مورد پیگرد قانونی دستگاه قضایی فرانسه قرار گرفت. بازرسان این پرونده دریافتند که شرکت «بیگمالیون» برای دستکاری کردن هزینه های سنگین تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ به صورت سیستماتیک دست به جعل فاکتور هزینه‌ها زده‌اند.

پرونده‌های نیکولا سارکوزی

جلسه دادگاه پرونده «بیگمالیون» در حالی امروز برگزار می‌شود که نیکولا سارکوزی پیش از این (اول مارس) در ارتباط با «پرونده شنود» که گاه با نام «بیسموت» نیز از آن یاد می‌شود، توسط دادگاه کیفری پاریس به سه سال زندان، از جمله یک سال حبس غیرتعلیقی محکوم شد.

نیکولا سارکوزی ۶۶ ساله نخستین رئیس جمهوری فرانسه است که به دلیل ارتکاب به دو جرم «فساد» و «اعمال نفوذ ناروا» از سوی دادگاه کیفری پاریس به حبس غیرتعلیقی محکوم شده است. پیش از وی ژاک شیراک، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه در ارتباط با پرونده «مشاغل غیرواقعی شهرداری پاریس» به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

علاوه بر پرونده «بیگمالیون» و «بیسموت»، نیکولا سارکوزی با پرونده‌های دیگری، از جمله دریافت میلیون‌ها یورو از رژیم معمر قذافی، رهبر وقت لیبی برای تامین بودجه تبلیغات انتخاباتی‌ سال ۲۰۰۷ مواجه است. یک هفته پیش از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ فرانسه، سیف‌الاسلام، پسر معمر قذافی گفته بود که هزینۀ تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۰۷ نیکولا سارکوزی- معادل پنجاه میلیون یورو- توسط لیبی پرداخت شده است.

در صورت اثبات اتهامات وارده به رئیس جمهوری پیشین فرانسه در ارتباط با پرونده «بیگمالیون»، پیش بینی می شود که دادگاه کیفری این کشور یک سال مجازات زندان و سه هزار و ۷۵۰ یورو جریمه نقدی علیه وی وضع کند.