محرومیت از تحصیل برنا پیراسته, شهروند بهائی ساکن سمنان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه روند محرومیت شهروندان بهائی از حق تحصیل, “برنا پیراسته”, شهروند بهائی ساکن استان سمنان به دلیل باورمند بودن به دیانت بهائی از حق ثبت نام در پایه سوم دبیرستان محروم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, “برنا پیراسته”, دانش آموز بهائی ساکن استان سمنان به دلیل بهائی بودن از ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع سوم دبیرستان بازماند. دلیل اخراج وی بنا به گفته مسئولان دبیرستان درخواست چند تن از خانوادهای دانش آموزان مدرسه عنوان شد. 

براساس این گزارش,  مسئولان دبیرستان سعادت, در پاسخ به دلیل اخراج “برنا پیراسته” از مدرسه و ممانعت از ثبت نام و ادامه تحصیل وی را در خواست چند تن از خانوادههای دانش آموزان دیگر از مسئولان این دبیرستان و در نتیجه به دلیل عدم همکاری دبیرستان با آنها در اخراج این شهروند بهائی مراجعه آنها به اداره آموزش و پرورش و تنظیم شکایت مبنی بر عدم ثبت نام از “برنا پیراسته” که در خواست والدین دانش آموزان بصورت ابلاغیه به مدیریت این دبیرستان ارسال شد و پس پیگیریهای خانواده این شهروند بهائی حراست اداره کل آموزش و پروش استان سمنان پاسخ به آنها را به بعد از تعطیلات موکول کرد. 

ممانعت از ثبت نام و ادامه تحصیل برنا پیراسته در مقطع سوم دبیرستان در حالی صورت گرفت که این داشن آموز بهائی در ۲ سال اخیر به عنوان دانش آموز ممتاز و نفر اول در کل دبیرستان مورد تشویق مسئولان دبیرستان سعادت قرار گرفته بود و به وی تقدیرنامه هم اعطا شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.