محرومیت ساناز الهیاری, فعال رسانه ای از دسترسی به خدمات پزشکی علیرغم وخامت حال

پایگاه خبری / تحلیلی نگامساناز الهیاری, فعال رسانه ای و از اعضای هیئت تحریریه نشریه اینترنتی گام, که بیش از ۵ ماه است در زندان اوین به همراه همسرش امیرحسین محمدی فر در بازداشت بسر میبرند,  بدلیل ابتلا به بیماری ضعف و جسمانی, مشکلات گوارشی, درد شدید معده و همچنین لرزش اندام های بدن از دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به مرکز درمانی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, ساناز الهیاری, فعال رسانه ای و از اعضای هیئت تحریریه نشریه اینترنتی گام, که در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در تاریخ ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۷ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند علیرغم ابتلا به چندین بیماری و از اعزام  مرکز درمانی تخصصی محروم مانده است.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر و بحرانی توصیف کردن وضعیت جسمی این فعال رسانه ای گفت؛ علیرغم بروز بیماریهائی چون؛ ضعف جسمانی شدید, مشکلات گوارشی, درد شدید معده و همچنین لرزش اندامها بدن از قبیل دست و پا که منجر به کاهش ۱۰ کیلوگرم از وزن وی شده است نیاز مبرم به اعزام  به مرکز درمانی خارج از زندان اوین دارد. 

این منبع مطلع در خصوص پیگیریهای خانواده ساناز الهیاری گفت؛ خانواده این فعال رسانه ای به دفعات و با پیگیریهای مستمر از مسئولان قضائی خواستند تا نسبت به اعزام فرزندشان به بیمارستان تخصصی اقدام کنند که هر بار با توجه به اعلام مخالفت از سوی مسئولان ذیربط ساناز الهیاری از اعزام به مرکز درمانی محروم مانده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ در اردیبهشت ماه سالجاری ساناز الهیاری به بهداری زندان اوین منتقل شده بود که با توجه به تجویز داروهایی که از سوی پزشک بهداری زندان اوین صورت گرفته بود وضعیت ضعف جسمانی و لرزش اندامهای بدن وی تشدید شد و منجر به کاهش ۱۰ کیلوگرمی وزن وی شده است با این حال علیرغم پیگیری های مکرر خانواده و درخواست های مکرر کماکان در زندان اوین نگهداری می شود و از اعزام وی به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان و رسیدگی مناسب توسط پزشک متخصص جلوگیری بعمل آمده است. 
این منبع مطلع همچنین گفت؛ خانواده ساناز الهیاری اخیرا در این رابطه با نگارش نامه ای به مجلس مراجعه کردند با این حال نه تنها ماموران از ورود آنها به ساختمان مجلس جلوگیری کردند بلکه نامه را نیز جهت بررسی تحویل نگرفتند. 

 ساناز الهیاری و محمدحسین محمدی فر, زوج فعال رسانه ای که از تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شدند و سپس به بند وزارت اطلاعات موسوم به ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شدند.