محرومیت محمدنظری, زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – محمدحسین آقاسی, دادگستری که وکالت پرونده محمدنظری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی را برعهده دارد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از رشد تومور مشکوک به سراطان در معده این زندانی سیاسی و محرومیت محمدنظری از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸, محمد نظری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه, به دلیل آنچه که رشد تومور سرطانی در معده وی میباشد از اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است. بروز این بیماری در محمد نظری ناشی از اعتصاب غذای متعدد این زندانی سیاسی بوده است. محمد نظری از جمله قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران میباشد که تا به امروز ۲۵ سال را در حبس سپری کرده است. 

براساس این گزارش؛ ‏محمد نظری اطلاع داد که در نتیجه اعتصاب غذای ۹۰ روزه اش تومور مشکوک در معده اش دیده شده ولی اجازه بستری شدن و معالجه به وی داده نمی شود.

محمد نظری, فرزند حمدالله متولد ۱۳۵۰ در سال ۱۳۷۳ در شهر بوکان به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کورد” بازداشت و در حالی که اتهام وارده بر خود را رد کرده بود و آن بر اساس اعترافات دروغین اخذ شده تحت شکنجه می دانست به اعدام محکوم شده بود که این حکم بعد از گذشت ۵ سال با ارجاع به دادگاه تجدیدنظر و سپس دیوان عالی کشور به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. 

محمد نظری در مدت ۲۶ حبس خود، طی نامه‌های متعددی به ۳ رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان اعاده دادرسی شده اما تاکنون هیچ پاسخی به این زندانی سیاسی داده نشده. 

این زندانی سیاسی با درخواست اعمال ماده ۱۰ آیین دادرسی در پرونده‌اش در مردادماه سال ۱۳۹۶ به اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان سیاسی رجایی شهر پیوست که این اعتصاب غذا با واکنش سازمانهای بین المللی حقوق بشر, از جمله سازمان عفو بین الملل را در پی داشت و در تاریخ ۱۴ آبانماه ۱۳۹۶ به صورت مشروط و برای مدت یک ماه اعتصاب غذای خود را متوقف کرد.