محسن غرویان: نامزدی زاکانی از قم نمی‌تواند تصمین ریاست او بر مجلس آینده باشد/ غالب بودن گفتمان پایداری در قم شایعه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، انتخابات مجلس نزدیک است و اهمیت ترکیب کاندیداهای شهر قم دست کمی از تهران ندارد. بعد از ۷ دوره که نماینده نخست شهر تهران رئیس مجلس می شد، علی لاریجانی سه دوره متوالی از شهر قم به انتخابات پا گذاشت و پس از ورود، بر کرسی ریاست تکیه زد.

حالا به نظر می رسد چهره هایی همچون زاکانی می خواهند قدم در راهی بگذارند که علی لاریجانی روزی آن را آزمود اما محسن غرویان معتقد است «از کدام شهر نامزد انتخابات مجلس شدن زیاد ارتباطی به {نشستن بر کرسی ریاست مجلس} ندارد بلکه به لیاقت ها، شایستگی ها، سیاست ها و دیدگاه های فردی بر می گردد».

مشروح گفتگو نامه نیوز با غرویان را در ادامه بخوانید.

*****

*این روزها شاهد هستیم، جریان های سیاسی برای آماده سازی کمپین ها انتخاباتی در تکاپو هستند، آیا فضای قم انتخاباتی شده است؟

-فضای قم در یکی دو ماه اخیر که فضای تعطیلی دروس بود و الان هم هنوز کلاس های درس تعطیل است لذا آن شور و شوق و تحرکات زمان تحصیل در حوزه فعلا نیست. معمولا تحرکات سیاسی-اجتماعی در زمان سال تحصیلی و آغاز درس ها و بحث های حوزوی بیشتر می شود بنابراین تا بعد از دهه اول محرم که درس ها شروع می شود یک مقدار حالت رکود هست اما از هفته آینده، بخصوص از اول مهرماه حوزه شور و تحرک لازم را پیدا می کند. بحث های سیاسی-اجتماعی هم بیشتر از آن موقع خودش را نشان می دهد. اما کما بیش تحرکات لازم از جناح ها و گروه ها و دیدگاه های مختلف سیاسی، اصلاح طلبان و اصولگرایان در حوزه هست.

*اینکه می گویند «این دوره انتخابات مجلس، پایداری گفتمان غالب سیاسی در قم است»، صحت دارد؟

-خیر، اینها شایعاتی است که پخش می کنند و این چنین نیست. در انتخابات گذشته ریاست جمهوری دیدیم که کاندیدای جمنا و پایداری رأی نیاوردند، با این نزاع هایی هم که در یکی دو هفته اخیر بین بعضی شخصیت ها در گرفت، ضربه بزرگی به جناح افراطیون و دلواپسان زد. اینها نشانه این است که حرف آخر را مردم می زنند و رأی مردم نهایتا تعیین کننده میزان جایگاه و موفقیت جناح ها است بنابراین به این نوع شایعات نباید زیاد توجه کرد.

*در خبرها آمده که آقای زاکانی می خواهد از قم کاندیدای انتخابات مجلس شود، فکر می کنید رقابت او و آقای لاریجانی چقدر جدی باشد؟

-به هر حال هر کسی می تواند از هر حوزه ای نامزد شود. باید مقداری صبر کنیم تا روزها و ماه های آینده وضعیت کاندیداها به صورت ریزتر و مشخص تر معلوم شود.

*آقای لاریجانی وقتی از قم نامزد انتخابات مجلس هشتم، نهم و دهم شد، بعد از ورود به پارلمان، کرسی ریاست را هم در اختیار گرفت، برخی می گویند نامزدی آقای زاکانی از قم گامی برای ریاست در مجلس آینده است، به نظر شما نامزدی آقای زاکانی از قم می تواند ریاست او بر مجلس آینده را تضمین کند؟

-به نظر من خیر. اینها تحلیل های خیلی بی پایه و اساسی است. به هر حال آقای لاریجانی برای انتخابات مجلس از قم کاندیدا و بعد رئیس مجلس شد. اگر انتخاب رئیس به حوزه انتخابیه باشد علی القاعده باید کسی از میان نمایندگان تهران که مرکز سیاسی کشور است رئیس مجلس می شد اما وقتی این اتفاق نیفتاد، نشان می دهد که از کدام شهر نامزد انتخابات مجلس شدن زیاد ارتباطی به {نشستن بر کرسی ریاست مجلس} ندارد بلکه به لیاقت ها، شایستگی ها، سیاست ها و دیدگاه های منتخبان بر می گردد. کسی که بیشتر مورد اعتماد نمایندگان قرار بگیرد به عنوان رئیس به او رأی می دهند. ممکن است شخص لایقی از یک شهر کوچک به مجلس راه پیدا کند و نمایندگان به ریاست او رأی دهند بنابراین بستگی به لیاقت، مدیریت و توانایی آن فرد دارد.