محسن مهرعلیزاده در یک نگاه

✍️سلمان هادوی

برخی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی ، محسن مهرعلیزاده را قوی ترین و باتجربه ترین نامزد تایید شده در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری می دانند ، نگاهی به سوابق او حکایت از سابقه ای بیش از چهل ساله در عرصه اجرایی در سطح کلان دارد.

مهرعلیزاده در دوران مدیریت اجرایی اش در عرصه های مختلف از جمله ریاست سازمان تربیت بدنی و استانداری خراسان بزرگ ، از خود کارنامه موفقی به جا گذاشته که لازم است در نوشته ای جداگانه به آن پرداخته شود.

محسن مهرعلیزاده (زاده ۸ مهر ۱۳۳۵، مراغه) سیاستمدار اصلاح‌طلب، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و همچنین رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی توسعه آب آسیا است. وی در دولت اول سید محمد خاتمی استاندار خراسان و در دولت دوم وی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی بود. وی مدتی نیز قائم مقام مدیر عامل شهاب خودرو، عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاون سازمان انرژی اتمی ایران بود.

وی از نامزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۴ بود که صلاحیتش توسط شورای نگهبان رد شد.در ۷ آبان ۱۳۹۶ در دولت حسن روحانی، به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد و در ۲۶ آبان ۱۳۹۷ به علت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان سمت خود را ترک کرد.

زندگی نامه

محسن مهرعلیزاده در هشتم مهر ماه سال ۱۳۳۵ در شهر مراغه واقع در استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۳ وارد دانشگاه تبریز شد و در ۱۳۵۷ لیسانس مهندسی مکانیک را از این دانشگاه اخذ کرد و بلافاصله بعد از پایان کارشناسی، توانست در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تبریز قبول شود و پس از آن دکتری خود را در رشته مدیریت مالی از دانشگاه تهرانگرفت وی همچنین دارای مدرک دکتری اقتصاد مهندسی از دانشگاه تیلبرگ است.مهرعلیزاده دارای سه فرزند (دو پسر و یک دختر) است.

کارنامه اجرایی

از جمله مسئولیت های اجرایی وی می‌توان به ریاست فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضویت در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و رئیس‌ هیئت مدیره شرکت مهندسی توسعه آب آسیا که مجری شیرین سازی طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور است اشاره کرد.

وی در دولت هفتم، استاندار خراسان و در دولت هشتم، معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌ سازمان تربیت بدنی بود، وی همچنین در هفتم آبان سال ۱۳۹۶ در دولت دوازدهم به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد و در ۲۶ آبان سال ۱۳۹۷ به علت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مسئولیت خود را ترک کرد.

از دیگر مهم‌ترین مسئولیت مدیریتی وی می‌توان به مشارکت در تشکیل کمیته انقلاب اسلامی مراغه در سال ۱۳۵۷، مشارکت در تأسیس جهاد سازندگی و هیئت های هفت‌نفره در استان آذربایجان شرقی و تمام شهرستان‌های آن در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰، مشارکت در تشکیل سپاه پاسداران ناحیه شهرستان مراغه، مشارکت در تشکیل کانون نشر فرهنگ انقلاب اسلامی تبریز در سال ۱۳۵۸، مشارکت در تشکیل کانون نشر فرهنگ انقلاب اسلامی مراغه در سال ۱۳۵۸، قائم مقام مدیر عامل شرکت لیلاند موتور ایران در سال ۱۳۶۰، عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیر عامل شرکت خودروسازی سایپا در سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳، مدیر صنعتی و بهره‌برداری گروه خودرو سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۴، عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی ایران در سال های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹، معاون وزیر صنایع در امور صنعتی و بهره‌برداری، رئیس‌ هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان عمران کیش که مأموریت ایجاد منطقه آزاد کیش، جلب سرمایه‌گذاری و توسعه توریسم را در سال های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۱ برعهده داشت، معاون سازمان انرژی اتمی ایران در امور نیروگاه‌ها در سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴، رئیس‌ هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری شاهد در سال های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ و رئیس‌ هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه اندوخته شاهد در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ اشاره کرد.

شرکت در انتخابات

مهرعلیزاده در جریان مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۴) هدف خود برای ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت که او کاندیدای نسل جوان است. وی از نمایندگان مجلس گیلان، آذربایجان و خراسان حمایت‌های کمی دریافت کرد. در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۰۵، شورای نگهبان کاندیداتوری مهرعلیزاده و مصطفی معین را رد کرد، اما روز بعد شورای نگهبان پس از نامه جنجالی خامنه‌ای، رهبر ایران، که به‌طور خاص خواستار تأیید آن‌ها بود، هر دو نامزد اصلاح‌طلب را تأیید کردند.

مهرعلیزاده برای نخستین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۸۴) شرکت کرد و ۴٫۳۸٪ درصد آرای مردمی را به خود اختصاص داد. مهرعلیزاده در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ با حضور در ستاد انتخابات کشور برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۴۰۰) ثبت‌نام کرد و تأیید صلاحیت گردید.

حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

در اواسط اردیبهشت ۱۴۰۰ حزب راه ملت با صدور بیانیه‌ای با اشاره به مرامنامه خود و برشمردن ویژگی‌هایی فردی و اجرایی برای محسن مهرعلیزاده، از او دعوت کرد که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند به این دلیل وی در ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ با حضور در ستاد انتخابات کشور برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد و تایید صلاحیت شد.

مهم‌ترین رئوس برنامه‌های مهرعلیزاده

مهرعلیزاده پس از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولتی با اولویت اقتصادی تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: برای رفع مشکلات باید دولتی روی کار بیاید که روحیه ای عمل گرایانه و دارای تعامل با همه نخبگان و گروه های فعال در جامعه را داشته باشد تا همه در کنار هم بتوانیم راه حل های لازم برای رفع مشکلات اقتصادی و همچنین رفع موانع تولید و صادرات و حضور در بازارهای بین المللی را پیدا کنیم. برای رفع مشکلات اقتصادی، ریشه کن شدن فقر و تنگدستی، مهار رشد بی رویه قیمت ها، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و رفع رکود و بیکاری نیازمند رییس جمهوری هستیم که عملگرا باشد و با مسایل مدیریتی در زمینه های مختلف آشنا باشد. هدف بنده این است در زمینه اقتصادی تحول اساسی ایجاد شود و مشکلات را از سر راه مردم برداریم. برنامه بنده اقتصاد محور است و برنامه ای تلفیقی نیست و بر مبنای یک تفکر مشخص اقتصادی است.

این سیاستمدار اصلاح طلب تامین معیشت مردم، رفع مواد تولید و صادرات، افزایش سه تا ۵ برابری یارانه نقدی دهک های جامعه، مهار تورم، مبارزه با فساد، جذب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور، توسعه راه‌ها، بنادر، فرودگاه‌ها و صنعت ساختمان و مسکن از طریق جلب مشارکت بخش خصوصی، اصلاح نظام مالیاتی، حمایت ویژه از واحدهای کوچک تولیدی و کارآفرینان جوان، ایجاد انسجام در برنامه های اجرایی دولت و به کارگیری سیاست خارجی توسعه محور از جمله رئوس برنامه های خود دانست.