محصولی؛ میدانِ مینِ فتّاح / تنها رئیسی می‌تواند اصولگرایان را متحد کند

✍🏻فرید مدرسی

آقای پرویز فتاح نمی‌تواند گزینه نهایی اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد. چون آقای فتاح شروع خوبی نداشته است؛ آمده با یک سبد از اصولگرا‌ها کار کرده و پشتیبانی جبهه پایداری، حاشیه‌ای‌ترین جریان اصول‌گرایی را به خود جلب کرده. این شروع اشتباه آقای فتاح، موجب می‌شود که نتواند به‌هیچ‌وجه اجماع اصولگرایان را به‌همراه داشته باشد. او اکنون باید از تصمیم برای کاندیداتوری منصرف شود و با آقای محصولی و جبهه پایداری فاصله بگیرد، در دقیقه ۹۰ اگر لازم دید با تعامل با تمامی طیف‌های اصولگرایی آغاز کند.

جبهه پایداری یکی از رادیکال‌ترین گروه‌های اصول‌گرایی است که جریان‌های دیگر اصول‌گرایی حتی اگر در مواقعی با آنها متحد شده و ائتلاف کردند اما نسبت به آنها زاویه شدیدی دارند و از طرف دیگر جبهه پایداری دچار یک ضعف درون ساختاری شده‌ است و به عبارتی نسبت به گذشته ریزش نیرو داشته و از طرفی دیگر آن حمایت‌های گذشته را از برخی از نهاد‌ها و شخصیت‌ها ندارد. بنابراین جبهه پایداری باعث شده آقای فتاح آغاز نسبتاً بدی برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰، داشته باشد.

تا زمانی که پدر معنوی کمپین انتخاباتی فتاح، صادق محصولی باشد، به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند در اجماع میان اصولگرایان موفق شود. از طرف دیگر فتاح اگر وارد انتخابات شود باید بداند که نسبت به عملکرد خودش در بنیاد مستضعفان و کمیته امداد باید شفاف‌سازی کند و گزارش‌هایی به افکار عمومی دهد. اگر این کار را نکند، رقبایش در فضای مجازی برای او حاشیه‌سازی می‌کنند.

تا امروز، اگر از میان اصولگرایان غیر از آقایان رئیسی و تا حدودی قالیباف فرد دیگری برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا شود، اجماع اصولگرایان بر سر آن سخت می‌شود و شاید هم ناممکن. بر اساس شرایط کنونی تنها رئیسی و با یک فاصله‌ای قالیباف امکان اجماع میان اصولگرایان را بر سر یک نفر فراهم می‌کنند. دیگر کاندیداهای اصولگرایان، توانایی‌ اجماع‌پذیری را ندارند و آرایش سیاسی کنونی اصولگرایان هم این رخداد را با مشکل روبرو کرده. علاوه بر این، با توجه به اتفاقاتی که در مجلس در یکی دو ماهه اخیر افتاده میزان تشتت بین اصول‌گرایان زیاد شده، پس کاندیدا‌ها باید ابتدا بتوانند فضای متشنج و پراکنده اصولگرایان را آرام و سپس به دنبال اجماع بر سر خود روند. از طرف دیگر تاکنون اصولگرایان در انتخابات۱۴۰۰ انگیزه بیرونی [رقیب قدرتمند] جهت ائتلاف هم ندارند و خیالشان راحت‌ است که از اصلاح‌طبان و حامیان دولت به دلایل تایید صلاحیت‌ها و وضعیت درون سازمانی آنان و نیز وابستگی سیاسی اغلب رای‌دهندگان به اصولگرایان، توان رای‌آوری نخواهند داشت.