محمدجواد باقری ارومی امام جمعه اسالم : چرا جهش تولید؟/ وقتی در تولید عقب بمانی مجبوری برای جبران این عقب ماندگی جهش کنی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جهش و جستن و جهیدن غالباً در جایی به کار برده می شود که ما بخواهیم مسافتی را که با چند گام می توان طی کرد را یکباره و با یک حرکت طی کنیم. به اصطلاح عامیانه می گویند: « چند پله را با هم پریدن ».

به گزارش اعتماد آنلاین _ جهش اسم مصدر از مصدر جَستن و جَهیدن است. تولید هم به معنای پدیدآوردن و حاصل کردن چیزی ازطریق زراعت یا صناعت می باشد. حالا چرا این دو کلمه به هم اضافه شده و شعار سال ۱۳۹۹ را شکل داده اند نیازمند واکاوی کاربرد این لغات و پیشینه شعار سال های گذشته نامگذاری شده توسط رهبر معظم انقلاب است.


جهش و جستن و جهیدن غالباً در جایی به کار برده می شود که ما بخواهیم مسافتی را که با چند گام می توان طی کرد را یکباره و با یک حرکت طی کنیم. به اصطلاح عامیانه می گویند: « چند پله را با هم پریدن ». خب به کار بردن چنین واژه ای آن هم توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی که هر ساله با درایت و بر اساس نیازهای کشور شعاری را به عنوان سیاست کلی در آن سال تعیین و مشخص می کنند یقینا بی حکمت نیست.

نگاهی به شعارهای سال به خصوص در ده سال اخیر نشان می دهد که اقتصاد با تمام مقدمات و زیر مجموعه های آن همیشه پای ثابت شعار سال بوده است. انتخاب واژه جهش در کنار تولید به این معناست که ما در تولید عقب مانده ایم. بگذارید برایتان یک مثال بزنم؛ در سیستم های تاکتیکی فوتبال دو بازیکن کناری در خط میانی بازی می کنند که به آنها هافبک کناری یا پیستون می گویند. یکی از اصلی ترین وظایف این بازیکنان در زمین انتقال سریع توپ از کناره های زمین به نوک حمله است.

اگر این بازیکن نتواند توپ را به خوبی انتقال دهد هافبک کناری تیم حریف توپ را از این بازیکن می رباید و سریع آن را به دروازه حریف می رساند. بازیکنی که عقب مانده است برای اینکه خود را به بازیکن پا به توپ برساند مجبور است یک حرکت جهشی داشته باشد و به اصطلاح فوتبالی یک استارت بزند. حالا در عالم اقتصاد هم همین است. وقتی در سال های اخیر که شعارهای سال با موضوع حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی بوده است عملا محقق نشود. وقتی در تولید عقب بمانی مجبوری برای جبران این عقب ماندگی جهش کنی.


عوامل تحقق جهش تولید


خب حالا این جهش چگونه محقق می شود؟ اگر در سالهای گذشته به اندازه فرصت همان سال به تحقق شعار سال و حرکت چرخ اقتصاد کشور بها داده بودیم و اقدامات لازم را انجام داده بودیم الان کار بسیار راحتی در پیش داشتیم و چرخ اقتصاد در عمل نه و نه فقط در شعار برخی افراد مسئول در حال چرخیدن بود و نیاز به جهش نبود.


الف – توجه به مشاغل خرد و کارگاه های کوچک


از قدیم گفته اند سنگ بزرگ نشانه نزدن است. وقتی سخن از تولید می شود لازم نیست حتما به فکر احداث کارخانه های آنچنانی و یا کمپانی های بزرگ باشیم. حمایت از مشاغل خرد و کارگاه های زود بازده که سرمایه کمتری برای راه اندازی می خواهد و خیلی زود هم به مرحله سوددهی می رسد و می تواند نیاز داخلی و خارجی را تأمین کند گردش مالی و اقتصادی خوبی ایجاد می کند. وقتی مشاغل خرد و کارگاه های کوچک در کنار هم قرار بگیرند به اندازه چندین کارخانه بزرگ گردش اقتصادی خواهند داشت.


ب – غافل نشدن از بازار مصرف داخلی


ما در مسیر فعالیت های فرهنگی خود ابتدا آسیب شناسی یا نیاز سنجی می کنیم، بعد مخاطب شناسی می کنیم و دست آخر با توجه به نیاز و شرایط مخاطب محتوای مناسب تولید می کنیم. اگر همین چرخه در اقتصاد و تولید هم رعایت شود و با توجه به نیاز مصرف کننده داخلی کالای مناسب تولید و در اختیار آنها قرار گیرد حداقل نیاز مصرف داخلی خود را تأمین کرده ایم و از واردات کالاهای غیر ضروری جلو گیری کرده ایم. منظور از تولید یقینا ساختن هواپیما و سفینه و آپولو نیست. همین که خلال دندان و سنگ پا و دمپایی را خودمان تولید کنیم دیگر نیازی نیست که برای وارد کردن آن نفت بدهیم و این اجناس غیر ضروری را وارد کنیم.


ج – توجه به بازارهای مصرف خارجی


یقینا ارتباط و تعامل با دنیا می تواند در توسعه اقتصادی و رونق تولید ما نقش بسزایی داشته باشد. اما توجه به این نکته هم ضروری است که در ارتباط با کدام کشورها ما نقش عامل و ذینفع را داریم و در ارتباط با کدام کشور ما معمول و آن کشور مقابل ذینفع خواهد بود. یقینا در ارتباط با کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به جهت رشد و توسعه آنها ما تأمین کننده مواد اولیه آنها و مصرف کننده تولیدات آنها خواهیم بود که هیچ نفعی برای تولید داخلی ما نخواهد داشت. اما شناسایی کشورهایی که مصرف کننده تولیدات ما باشند و حتی ما بر اساس نیاز آنها روی تولید خود برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنیم می تواند عامل رونق و جهش تولید ما باشد.


موانع تحقق جهش تولید


الف – واردات بی رویه و قاچاق


در بخش عوامل جهش تولید به ضرورت توجه به کارگاه های زود بازده و غافل نشدن از بازار مصرف داخلی و خارجی اشاره کردم. اما چه چیزی باعث می شود علیرغم علم به این موضوعات همچنان شاهد واردات بی رویه بسیاری از کالاهای غیرضروری و یا لوکس از مبادی قانونی و یا غیرقانونی به صورت قاچاق به کشور باشیم؟