محمدحسن آصفری: نمی توان با فضای مجازی مبارزه کرد/ مشکل امروز مملکت فیلترکردن اینستاگرام نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چقدر ممکن است تجربه فیلتر تلگرام برای اینستاگرام تکرار شود، گفت: بعید می دانم که مسئولین بخواهند چنین تجربه اشتباهی را تکرار کنند. فیلتر تلگرام تجربه ای بود که آنها فهمیدند نمی توان با فضای مجازی مبارزه کرد. بعید است که چنین نسخه ای برای اینستاگرام مطرح شود.

 محمدحسن آصفری، نماینده اراک درباره احتمال فیلنر اینستاگرام گفت: اصلا موضوعی به نام فیلتر اینستاگرام در مجلس مطرح نیست. ما معتقدیم که نمی توان با دنیای مجازی با رویکرد بستن و محدودیت رفتار کرد. بلکه فضای مجازی امروز یک فرصت است که ما باید در راستای اشتغال زایی، تولید محتوا و برنامه های دینی، اقتصادی، فرهنگی از آن استفاده کنیم. اینکه برخی بگویند باید اینستاگرام فیلتر شود، نه نفعی برای کشور دارد و نه مشکل امروز مملکت فیلترکردن اینستاگرام است.

او افزود: مشکل مردم بالاتر از این مسائل است. مشکل اصلی، مسأله معیشت مردم است. اگر نمایندگان بخواهند اولویت بندی کنند، مسأله اقتصادی مردم باید در اولویت باشد. مقابله با تورم و گرانی در اولویت نمایندگان مجلس است نه فیلترینگ اینستاگرام. فیلتر این شبکه ها وظیفه شورای عالی فضای مجازی است و آنها باید وارد عمل شوند.

مسئولین اشتباه فیلتر تلگرام را تکرار نمی کنند

آصفری در پاسخ به این سوال که چقدر ممکن است تجربه فیلتر تلگرام برای اینستاگرام تکرار شود، گفت: بعید می دانم که مسئولین بخواهند چنین تجربه اشتباهی را تکرار کنند. فیلتر تلگرام تجربه ای بود که آنها فهمیدند نمی توان با فضای مجازی مبارزه کرد. بعید است که چنین نسخه ای برای اینستاگرام مطرح شود.

او با اشاره به اینکه خودش جزو نمایندگانی است که هم از اینستاگرام استفاده می کند هم توئیتر، گفت: امروز قشر جوان در کارهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و اوقات فراغت خود از همین فضای مجازی استفاده می کند و نمی توان آن را کنار گذاشت. مجموعه های فرهنگی بهتر است به جای پیگیری فیلتر و بستن شبکه ها به دنبال تولید محتوا باشند. تنها با تولید محتوا می توان از آرمان های انقلاب و اسلام در شبکه های مجازی حمایت کرد.

اگر بتوانیم مانند روسیه اینترنت ملی داشته باشیم، بسیار خوب است

آصفری با بیان اینکه نمایندگان زیادی در پی ایجاد اینترنت ملی هستند، گفت: این کار ارزشمندی است و باید از آن حمایت شود. اگر بتوانیم مانند روسیه اینترنت ملی داشته باشیم، بسیار خوب است. بسیاری دیگر از کشورها نیز در حال داخلی کردن اینترنت هستند. منتها باید پهنای باند مربوط به آن گسترده باشد تا مردم بتوانند استفاده کنند. متاسفانه امروز می توانیم بگوییم که اپلیکیشن سروش، پروژه ناموفقی برای کشور بود. چرا که با آن همه اعتبارات بی حساب و کتابی که دولت در اختیار آن گذاشت، نتوانست جایگزینی برای تلگرام و… شود.

او افزود: امروز باید سرورهای داخلی را تقویت کنیم. هزاران سرور خارجی روزانه از اطلاعات محرمانه مردم سوءاستفاده می کنند. لذا اگر بتوانیم سرورهای داخلی را تقویت کنیم تا شبکه های ملی داخلی شکل بگیرند، بسیار موثر است.

فیلتر کردن تلگرام کاری عبث بود

آصفری در پایان درباره احتمال رفع فیلتر تلگرام در آینده گفت: به نظرم فیلتر کردن تلگرام کاری عبث بود، زیرا از یک طرف فیلتر صورت گرفت و از طرفی دیگر مردم با «وی پی ان» وارد تلگرام شدند. با فضای مجازی و دهکده جهانی که نیاز جامعه است، نمی توان برخورد سلبی داشت. بلکه باید راهکارهایی به مردم ارائه داد که از این فضا استفاده شایسته کنند.

بنابراین گزارش، باید منتظر ماند و دید که نمایندگان این دوره مجلس چه رویکردی در قبال اینترنت و شبکه های مجازی خواهند داشت. ولی بی تردید تکلیف یک موضوع از همین الان روشن است و آن اعتقاد راسخ اکثر نمایندگان به «اینترنت داخلی» است. مسأله ای که به باور کارشناسان چندان تفاوتی با محدود ساختن دسترسی به شبکه های مجازی نظیر تلگرام، فیس بوک، توئیتر، اینستاگرام و… نخواهد داشت.

“دست دولت روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت” این جمله بارها از سمت دولت روحانی مطرح شده اما امروز جامعه‌ای که در انتظار رفع فیلتر تلگرام و توئیتر بود، نگران فیلتر شبکه اجتماعی دیگری است.

در حالی که مجلس دهم به دنبال گسترش شبکه ملی اطلاعات و دسترسی آزاد مردم به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بود، نمایندگان مجلس یازدهم در مسیری دیگر، به دنبال افزایش محدودیت فضای مجازی و فیلتر شبکه اجتماعی دیگری به نام اینستاگرام هستند.

صحن علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه میزبان محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری بود تا نمایندگان ضمن شنیدن گزارش وی از عملکرد این وزارت خانه در حوزه شبکه ملی اطلاعات، دغدغه‌های خود در زمینه فضای مجازی را پیگیری کنند.

در ابتدا محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس که از مشکلات پیام‌رسان‌های خارجی انتقاد داشت گفت که “چرا باید یک پیام ساده اول باید به خارج از کشور برود و به مجدداً به داخل کشور بازگردد. “

وی از وزیر ارتباطات خواست تا توسعه شبکه ملی اطلاعات را در اولویت این وزارتخانه قرار دهد؛ چرا که هم نیاز مردم در شئونات مختلف زندگی بوده و هم امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی نظام را تأمین خواهد کرد.

رئیس مجلس در نطق پایانی خود نیز با انتقاد از شبکه ارتباطی، آن را متکی به حوزه موبایل دانست و اعلام کرد که “وظایف وزارت ارتباطات در شورای عالی فضای مجازی تعیین شده و مجلس برای ساماندهی این وزارت خانه آماده است. “

نمایندگان مجلس یازدهم معتقدند که فضای مجازی آلوده شده و نوجوانان و خواننده‌ها نیز در معرض این آلودگی قرار گرفته که این فضا باید از نظر محتوا با توسعه سرویس‌های داخلی و اعمال مدیریت بر شبکه مجازی، پاک شود.

به گفته نمایندگان ضعف در مدیریت و لجام‌گسیختگی بدون هیچ گونه سیاست گذاری در فضای مجازی ایران را در هیچ کشوری نمی‌توان دید.

وزیر جوان دولت در دفاعیات خود، پیش از هر چیز به معرفی حوزه ارتباطات و چالش‌های پیش روی این وزارتخانه پرداخت و گفت که “همه اقدامات این وزارتخانه ذیل دو محور شبکه اطلاعت و برنامه فضایی تعیین شده است. “

وی با اشاره به پیچیدگی‌های سه لایه خدمات، محتوا و زیرساخت در فضای مجازی، خطاب به نمایندگان مجلس گفت که “تمامی سوالات شما از من به جا است اما باید از اشخاص دیگری سوالات خود را بپرسید. بیان موضوع نسبت ترافیکی که یکی از دغدغه‌های آقای قالیباف هم بود برای ما بسیار اهمیت دارد و باید پرسید نسبت ترافیکی در کجا درست می‌شود؟ از جریان داده و اطلاعات. این موضوع وابسته به تولید محتوا است. محتوا باید ساخته و بر روی پلت‌فرم داخلی به گردش درآید. وزارت ارتباطات برای حمایت از محتوا ورود می‌کند و می‌خواهد بحث تلویزیون‌های اینترنتی را حمایت کند اما به ما می‌گویند به این موضوع ورود نکنید. اگر ورود نکنیم چگونه باید داده را بالا ببریم؟ “

آذری جهرمی در انتها خاطر نشان کرد که “بحث مهم فضای مجازی و انحصار یک شبکه اجتماعی خارجی بسیار اهمیت دارد. دغدغه‌های فرهنگی، دینی و تغییر سبک زندگی به جا است و باید بر روی آن کار کرد و در مرحله اول ما ورود می‌کنیم اما بقیه هم باید از این وزارتخانه حمایت کنند. اینستاگرام امروز به دلیل سیاست‌های ما به یک قطب تبدیل شده، زیرا همه پلتفرم‌های دیگر از دسترس خارج شده‌اند. اگر اینستاگرام صفحه سردار دل‌های ما، شهید قاسم سلیمانی را می‌بندد، اگر سردار ما را در بغداد به شهادت رساندند، آیا ما تعامل و ارتباط با بغداد را خالی می‌کنیم؟ این یک نگاه دیگر است. آیا عرصه رسانه بین‌المللی و حضور اثرگذار و جریان‌ساز که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است را نباید ببینیم؟ “

بحث و جدل بهارستان‌نشینان با وزیر ارتباطات در حالی به اتمام رسید که همه آن‌ها بر فیلتر شبکه اجتماعی اینستاگرام تاکید کرده و اعلام کردند که تمام تلاش خود را برای بستن آن خواهند کرد.

حال باید پرسید که نمایندگان در صورت فیلتر اینستاگرام، چه جایگزینی را برای آن در نظر خواهند گرفت؟ نمایندگان مجلس یازدهم که از آلوده بودن فضای مجازی انتقاد دارند اما بدون هیچ محدودیتی از جمله فیلترینگ در آن فعالیت می‌کنند، چه تدبیری برای بستن آن بدون رویایی با اعتراضات مردم دارند؟ آیا این اولویت بندی نمایندگان با شعارهای انتخاباتی آنان سازگار است؟

شبکه ارتباطی کشور به دست اسرائیل افتاده است

محمد صالح جوکار، نماینده مردم یزد و رئیس کمیسیون امور داخلی کشور معتقد است که در ایران هیچ گونه بعد نظارتی و کنترلی بر فضای مجازی وجود ندارد.

وی در این باره می‌گوید که زیر ساخت‌ها و هزینه‌های فراوانی در حوزه ارتباطات انجام شده، اما بیگانگان در حال سود بردن از زیر ساخت‌های ارتباطی ما هستند و شبکه ارتباطی کشور که حاصل سرمایه ملت ایران بوده به دست رژیم صهیونیستی و دشمنان افتاده است.

به گفته این نماینده مجلس علی‌رغم زحمات و خرج سرمایه فراوان در جهت ساخت شبکه ارتباطی کشور، مدیریت و کنترل آن به دست بیگانگان افتاده که به وسیله آن در حال انتشار شبهات دینی و اخلاقی در کشور هستند. اینکه ایران شبکه ارتباطی‌ای را ساپورت کند که دیگران مدیریت آن را بر عهده دارند، نوعی برده داری مدرن است که باید جلوی ادامه فعالیت آن را گرفت. نباید بگزاریم که بیگانگان بر فضای مجازی کشور ما مسلط شوند.

جوکار با تاکید بر گسترش شبکه ملی اطلاعات، می‌گوید که در حال حاضر کسی در مورد وضعیت نابسامان فضای مجازی پاسخگو نبوده و وزارت ارتباطات نیز مدعی است که شبکه ارتباطی کشور را به خوبی بنا کرده اما در اختیارش نیست. دستگاه‌های متولی که وظیفه تولید محتوا را بر عهده دارند نیز وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهند.

وی خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر علی‌رغم عملکرد مطلوب پدافند غیر عامل در زمینه سایبری، اما هنوز روزنه‌های نفوذ وجود دارد. به همین دلیل نیاز است که شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود؛ زیرا تا زمانی که این شبکه تکمیل نشود، باید زیر تیغ مدیریت بیگانگان باشیم. شبکه ملی اطلاعات مدیریت فضای مجازی را به خود ما می‌سپارد، همانگونه که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نیز دارای شبکه ملی اطلاعات هستند، اما وزارت ارتباطات ایران به راه اندازی این شبکه توجهی ندارد.

برای جلوگیری از فساد، فضای مجازی را محدود کنیم

محمد فیروزی‌پور، نماینده مردم نطنز اما انتقادات خود از وضعیت فعلی فضای مجازی کشور را به گونه دیگری بیان می‌کند.

به عقیده وی نظارت و کنترل بر فضای مجازی باید به گونه‌ای باشد که در این فضای آلوده به اعتقادات و فرهنگ خانواده‌ها و کودکان آسیبی وارد نشود.

به گفته این نماینده مجلس اگر لازم باشد برای افزایش نظارت‌ها و کنترل دست به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و افزایش محدودیت‌ها بزنیم، باید این کار انجام شود.

به عقیده فیروزی‌پور اگر ما توانایی نظارت و کنترل فضای مجازی را داریم، باید با جدیت آن را لحاظ کنیم، اما اگر فاقد توانایی لازم جهت ایجاد نظارت هستیم، باید برای جلوگیری از گسترش فساد و انحراف در جامعه، شبکه‌های مجازی را محدود کنیم.

افزایش کاربران فضای مجازی منجر به افزایش جرایم اینترنتی خواهد شد

فاطمه محمد بیگی، نماینده مردم قزوین نیز دلیل خود برای محدود کردن فضای مجازی را نگرانی برای وضعیت فرهنگی موجود در آن می‌داند.

به گفته وی، اینستاگرام انتشار تصاویر عرضه‌نگاری را آزاد کرده و در ایام شهادت سردار قاسم سلیمانی نیز اقدام به حذف پست‌های تسلیت کاربران ایرانی کرد، اما نه تنها چاره‌جویی نشد، بلکه بیش از ۵۰ درصد ترافیک اینترنت کشور به این شبکه اختصاص یافت.

به عقیده این نماینده مجلس نباید یک سوم کل ترافیک کشور به مجموعه شبکه‌های اجتماعی خارجی اختصاص یابد، اما اختصاص نیمی از ترافیک به یک شبکه، کاملاً ساختاری بوده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند آن را مدیریت کند.

به گفته محمدبیگی، افزایش درصد کاربران فضای مجازی و عدم فرهنگ سازی به منجر به افزایش جرایم اینترنتی خواهد شد که از جمله آنها فروش اسلحه گرم و سرد و پیوستن به سایت‌های پورنو گرافی است. این یک خلأ ساختاری بوده که اقدام خاصی برای آن انجام نشده است.