محمدرضا هدایتی بهترین بازیگر جشنواره سالنتو ایتالیا شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحمدرضا هدایتی جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم سینمایی «سیمین» از هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم سالنتو در کشور ایتالیا دریافت کرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی فیلم سیمین، محمدرضا هدایتی جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم سینمایی سیمین به تهیه کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم از هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم سالنتو در کشور ایتالیا دریافت کرد. این در حالی است که این فیلمبا وجود طرح دغدغه های زیست محیطی و مفاهیم انسانی از ۲ سال پیش در نوبت اکران عمومی است.

سیمین فیلمی درباره علت خشک شدن زاینده رود و تاثیرات آن بر زندگی مردم به ویژه کشاورزان است. قصه در فضایی استعاری روایت می شود و کاراکتر مادر در آن نمادی از آب و رودخانه است. قصه این فیلم برداشتی از مستند رودی که کشته شد است که بدون پرده به مشکلات اصلی زاینده رود و روند خشک شدن آن می پرداخت و سال ۹۳ در شانزدهمین جشن مستند سینمای ایران به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد.

سیمین به عنوان فیلم افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان اصفهان اکران شد. این فیلم پیشتر در دهمین جشنواره بین المللی فیلم جاگران دهلی در هند نیز شرکت داشت و سال ۹۸ در فستیوال مردم و محیط زیست ایرکوتسک روسیه نیز جایزه ویژه هیات داوران را تصاحب کرده بود.

شهرام ناظری ترانه تیتراژ پایانی سیمین را با آهنگسازی علی اصغر رحیمی اجرا کرده است و مسئولیت پخش جهانی فیلم را سولماز اعتماد بر عهده دارد.

ازجمله بازیگران این فیلم می توان به محمدرضا هدایتی، لاله اسکندری، محمد فیلی، جمشید صدری، پری کربلایی، سپیده مظاهری، مریم نقیب الذاکرین و بازیگران کودک و نوجوان امیرعباس رضایی و مریم عرب جعفری اشاره کرد.

پوستر بین‌المللی سیمین را زنده یاد مجید عقیلی طراحی کرده است. این فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.

در این دوره از جشنواره سالنتو فیلم بعد از تو ساخته فرهاد نجفی نیز جایزه بهترین فیلم را گرفت.