محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی, هر یک به تحمل۱سال حبس تعزیری محکوم شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل, با صدور حکمی, “محمدصابر ملک رئیسی” و “شیراحمد شیرانی”, دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۷ زندان اردبیل را از بابت بخش دوم پرونده, هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۸, “شیراحمدشیرانی” و “محمدصابر ملک رئیسی”, دو زندانی سیاسی در تبعید, محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود از بابت ۲ پرونده قبلی میباشند در بخش دوم پرونده اهیر خود از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. “محمدصابر ملک رئیسی”, زندانی سیاسی پیش از این و در قسمت اول از همین پرونده هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند. جلسه دادرسی بر پرونده مذکور در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در دادنامه  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل, که بطور شفاهی به هر ۲ نفر این افراد ابلاغ شده آمده است؛ “اداره کل اطلاعات استان اردبیل به خواسته اطلاعات زندان اردبیل بدین شرح که متهمان با دستاویز قراردادن برخی کمبود و کاستی‌ها در زندان اردبیل و با قرار دادن برخی محدودیت‌ها و مشکلات جسمی و روانی که به آنها وارد شده است، صرف‌ نظر از ایجاد آنها یا استحقاق این افراد برای به دست آوردن امتیازات در زندان، حسب المورد با برقراری تماس و ارتباط گیری با شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایتهای معاند نظام,  اخبار زندان را منتشر کرده و با انتشار مشکلات نظام جمهوری اسلامی ایران با تعبیر به رژیم و غیره موجب “تبلیغ علیه نظام” و بدبینی شدند و مطالب منتشر شده نیز عمدتا همان کمبود و کاستی‌های ادعائی متهمان است که در تحقیقات به آن اشاره کردند. 

لازم به ذکر است که “محمد صابر ملک رئیسی” و “شیر احمد شیرانی” در اوایل ماه جاری از با توجه ابلاغیه ای که در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ برای هر دو نفر آنها به زندان مرکزی اردبیل ارسال شده بود، در ارتباط با بخش دوم پرونده‌ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در زندان علیه این افراد مفتوح شده است به این دادگاه احضار شده بودند.