محمد علی زم : روح الله زم رمضان و روزه‌هایش را خیلی دوست می‌داشت، هیچ‌کدام‌مان به یاد نداریم که در سالیانِ اقامت در ایران، روزه‌ای از دستش در رفته باشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ محمد علی زم پدر زنده یاد روح الله زم در دلنوشته ای در اینستاگرام از روح الله زم که متولد ماه رمضان بود و علاقه ویژه او به این ماه مبارک نوشت.

محمد علی زم در این دلنوشته چنین نوشت :

سلام و سلامتی ، ‎تقدیم به جمهور ایرانی ‎و یاران و دوستان

رمضان و روزه‌هایش را خیلی دوست می‌داشت، هیچ‌کدام‌مان به یاد نداریم که در سالیانِ اقامت در ایران، روزه‌ای از دستش در رفته باشد. در ملاقات‌های دوران حبس که تماماً لبانش خشکیده بود، وقتی از وضعیت تغذیه‌اش سؤال می‌کردیم می‌گفت، چون نامناسب است و چنگی به‌دل نمی‌زند، اکثراً روزه می‌‌گیرم، در همهٔ مدت حبس فقط یکی-دو ماه با منع دکتر به‌خاطر افت فشار و ضعف نتوانستم روزه بگیرم.

شب چهاردهم ماه، شبِ کامل‌شدنِ هلالِ ماه (بدر) است، عزیز سفرکردهٔ ما؛ روح‌الله، متولد شب ۱۴ ماه رمضان، مقارن با ١٣۵٧/۵/۵ است، حدود ٩ رمضان که در دیار غربت و دور از ما بود، هماره برایش این فراز از دعای مرسوم رمضان را می‌‌خواندیم که: «اللّهُمَّ رُدَّ کُلِّ غَرِیب؛ خداوندا همهٔ غریبان را به دیارِ خود و آغوش عزیزان‌شان بازگردان». در رمضان سال گذشته که در حصر و حبسِ فریب و تهمت بود هم، این فقره از این دعا را می‌خواندیم: «اللّهُمَّ فُکَّ کُلِ اَسِیر؛ خداوندا همهٔ اسیران را آزاد فرما». اما در اولین رمضانِ ازدست‌دادنش، که مصادف با رهایی‌اش از دنیای دون است، برایش می‌خوانیم: «اللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنّا وَاغْفِرْلَهُ وَ ارْزُقْهُ فِی جَنَّت شُهدائک و اولیائک؛ خدایا این قربانی را از ما بپذیر و او را در جوارِ رحمتِ خود و بهشتِ نیکانِ فداکار و مردم‌دوست، پذیرا و روزی‌دِه باش!»

با آرزوی آزادی برای همهٔ اسیران، بهبود زندگی محرومان، برقراری عدالت در ایران و جهان و پاک‌سازی نفوس انسانی از تیرگی‌ها، پلشتی‌ها، زورگویی‌ها، ستمگری‌ها، تجاوزها، اختلاس‌ها و فسادها، برای شادی ارواحِ همهٔ اولیاء حق و تعظیم به پیشگاهِ پیامبران و مردانِ آگاهی‌‌بخش و رهایی‌سازِ مردمان از شرارتِ ستمگران و مفسدان، درود و صلوات و فاتحه بخوانیم.
🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت
روی مه‌پیکر او سیر ندیدیم و برفت
گویی از صحبت ما نیک به تنگ آمده بود
بار بربست و به گردش نرسیدیم و برفت
بس که ما فاتحه و حرز یمانی خواندیم
وز پی‌اش سوره اخلاص دمیدیم و برفت
عشوه دادند که بر ما گذری خواهی کرد
دیدی آخر که چنین عشوه خریدیم و برفت
شد چمان در چمن حسن و لطافت لیکن
در گلستان وصالش نچمیدیم و برفت
همچو حافظ همه شب ناله و زاری کردیم
کای دریغا به وداعش نرسیدیم و برفت
(حافظ)

متن در آدرس اینستاگرام زیر قابل مشاهده است:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏https://instagram.com/_u/mohammadali_zam