محکومیت سایت «آپارات» به دلیل انتشار محتوای «صداوسیما»

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_«محمدجواد شکوری مقدم»، مدیر عامل وب‌سایت «آپارات»، به اتهام نشر و پخش آثار متعلق به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی در فضای مجازی به جریمه نقدی محکوم شد.

روابط عمومی سازمان صداوسیما روز شنبه ۲۰شهریور۱۴۰۰، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد این حکم از سوی شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری دو تهران و به دلیل «پخش محتوای متعلق به سازمان صداوسیما» در وب‌سایت آپارات صادر شده است.

آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده در اردیبهشت۱۴۰۰ برگزار شده بود. پس از اعتراض به رای دادگاه بدوی، پرونده در شعبه ۷۰ دادگاه تجدیدنظر استان تهران بررسی و در تاریخ ۱۶ شهریور ماه این حکم عینا تایید شد.

روابط عمومی صداوسیما در خصوص میزان مجازات نقدی تعیین شده اطلاعاتی منتشر نکرده است.

این سازمان مدعی شده که آپارات بخش عمده‌ای از درآمدش را از طریق نقض حق پخش محتوای متعلق به صداوسیما تامین کرده است.

صداوسیما آورده که «این امر تبعات بسیار گسترده و ضرر و زیان جبران‌ناپذیری از لحاظ مادی و معنوی برای سازمان دربرداشت و موجب تضعیف جایگاه رسانه ملی شد.»

این سازمان تاکید کرد که «آپارات» مدت‌هاست به بهانه کاربر محور بودن، به پخش محتوای متعلق به سازمان اقدام کرده بود.

پیش از این در آبان ۱۳۹۹، «ساترا»، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر که زیر نظر صداوسیما فعالیت می‌کند، در حمایت از فعالیت‌های آپارات اعلام کرد: «در وضعیتی که رسانه‌های کاربرمحور خارجی بدون قبول مسئولیت و عدم پاسخگویی در قبال قوانین و الزامات ملی و فرهنگی به راحتی فعالیت می‌کنند، ساترا وظیفه خود را حمایت بدون تبعیض از رسانه‌های داخلی در برابر رسانه‌های خارجی می‌داند.»

محمدجواد شکوری‌مقدم، علاوه بر آپارات، مدیرعامل وب‌سایت‌های «میهن‌بلاگ»، «صباویژن» و «فیلیمو» است که زیر نظر شرکت «صبا ایده» فعالیت می‌کنند.

✍️ دیدگاه شما 🙏