محکومیت مرضیه امیری به تحمل ۱۰ سال ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز جاری, شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه”, با صدور حکمی, مرضیه امیری, روزنامه نگاری که شب تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل پلیس امنیت در تهران بازداشت شده بود را از بابت اتهامات امنیتی به تحمل ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, مرضیه امیری, روزنامه نگار و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدمقیسه” از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی”، “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” در مجموع به تحمل ۱۰ سال و ۶ماه حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد. با توجه به حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۶ سال از مجموع حبس تعزیری برای این فعال رسانه ای لازم الاجرا شده است. جلسه دادرسی بر پرونده مرضیه امیری, در تاریخ ۲۲ مردادماه سالجاری توسط شعبه مذکور برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ مرضیه امیری, روزنامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات: اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت کیفر اصلی بر این فعال رسانه ای مرضیه امیری به ۱۴۸ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۶ سال حبس تعزیری برای مرضیه امیری لازم الاجرا می باشد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ حکم صادره توسط دادگاه روز جاری به صورت شفاهی به وکیل مدافع “مرضیه امیری” ابلاغ شده و هیچگونه دادنامه ای به صورت کتبی به آنها ارائه نشده است و فقط اجازه رونویسی از حکم صادره به وکیل مدافع مرضیه امیری داده شد.

مرضیه امیری, روزنامه نگار و فعال رسانه ای در حالی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب مورد محاکمه قرار گرفت که وی از زمان بازداشت و حتی در دوران بازجوئی و تکمیل پروند با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری, از حق انتخاب وکیل محروم بود. آرش دولتشاهی, وکیل مدافع مرضیه امیری, پیش از این نیز درباره آخرین وضعیت موکل خود گفته بود؛ متاسفانه مرضیه امیری در مرحله تحقیقات مقدماتی از دسترسی به وکیل محروم بود. وی دلیل محرومیت امیری از وکیل را استناد دادسرا به تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری ذکر کرد و گفته بود: در تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری گفته شده متهمان فقط می‌توانند از وکلای خاص استفاده کنند و این وکلا اصولا تعدادشان محدود است و در شهر تهران ۱۰۰ وکیل معرفی کرده اند که یا ارقام نجومی درخواست می‌کنند و یا تمایلی به ورود به این پرونده ها ندارند.