محکومیت کیومرث مرزبان, طنزپرداز به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, با صدور حکمی, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز محبوس در بند ۴ زندان اوین را به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز محبوس در بند ۴ زندان اوین, که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات ارتباط با دوول متخاصم, توهین به مقدسات, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری, توهین به خمینی و توهین به مسئولان مورد محاکمه قرار گرفته بود را در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مدت ۱۱ سال حبس تعزیری تا به این لحظه برای کیومرث مرزبان با توجه به رای صادره توسط دادگاه بدوی لازم به اجرا شده است. آخرین جلسه دادرسی بر پرونده کیومرث مرزبان در اواخر تیرماه سالجاری برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ کیومرث مرزبان, طنزپرداز و نویسنده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات: “ارتباط با دول متخاصم” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و۶ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل۱ سال و ۶ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام “توهین به رهبری و روح الله خمینی ” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به مسئولان نظام” نیز به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد که تا به این لحظه با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال از محکومیت فوق برای کیومرث مرزبان لازم به اجرا شده است.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در حکم صادره توسط دادگاه انقلاب کیومرث مرزبان به با توجه به تعدد جرائم به یک دوم اشد مجازات محکوم شد که پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام ارتباط با دوول متخاصم که بعنوان مجازات اشد در نظر گرفته شد برای وی اجرائی شده است. 

این منبع مطلع در ادامه افزود؛ محمدحسین آغاسی وکیل مدافع کیومرث مرزبان به حکم صادره توسط دادگاه بدوی اعتراض کرده و از دادگاه خواسته که نسبت به حکم صادره جلسه ای تشکیل شود و در آن جلسه با در نظر گرفتن زوایای قانونی نسبت به حذف اتهام”ارتباط با دوول متخاصم آمریکا” که به هیچ وجه برای کیومرث مرزبان صحیح نیست از مجموع اتهامات وی حذف شود چرا که وی هیچ گونه ارتباطی با این دولت نداشته و حتی در دادنامه صادره اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم از بابت همین اتهام به کیومرث مرزبان تفهیم شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی, از ارجاع پرونده کیومرث مرزبان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی اطلاع رسانی کرده بود.