محکومیت یک نویسنده به حبس و حضور در بهداشت زهرا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_«مهدی سلیمی»، نویسنده و مترجم، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال و ۸ ماه حبس محکوم شد. همچنین دادگاه برای این نویسنده چندین مجازات تکمیلی از جمله حضور در بهشت زهرای تهران در نظر گرفته است.

مهدی سلیمی با انتشار نامه‌ای سرگشاده در حساب کاربری خود در اینستاگرام با اشاره به جزییات دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب، نسبت به مجازات‌های صادره اعتراض کرد.

سلیمی پیش از این دادسرا به «توهین به مقدسات»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویق به فساد از طریق انتشار مطالب جنسی» متهم شده بود.

اخیرا حکم صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده و براساس دادنامه صادره، این نویسنده به ترتیب اتهامات، به ۳ سال حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم و از اتهام تشویق به فساد تبرئه شد.

براساس حکم صادره ۲ سال و ۶ ماه از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده است.

دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی نیز آقای سلیمی را موظف به کسب مجوز از مقام قضایی برای مسافرت خارج از کشور در ایام تعلیق و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.

در بخش دیگری از مجازات تکمیلی، این نویسنده باید ماهانه یک‌بار در قطعه شهدای بهشت زهرای تهران حضور یابد. همچنین آقای سلیمی به تحصیل و یادگیری مباحث سبک زندگی انسانی و کنترل هیجان در یک موسسه در قم و نگارش پژوهش‌نامه‌ای در ۱۲۰ صفحه به صورت دستنویس با محوریت تحلیل روان بر نواندیشی دینی و جریان فکری واگرا با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران محکوم شده است.

مصادیق این اتهام‌ها ترجمه برخی تالیفات و کتب و نگارش مقالاتی از جمله «در باب نظریه‌های تئوریک در مورد مطالعات جنسیتی» بوده است.

سلیمی در بخشی از نامه خود با انتقاد از مجازات‌های تکمیلی نوشته است: «چیزی که برایم غیرقابل‌تحمل‌تر از اسارت عریان است، ضمیمه کردن احکام مبدلی‌ست که این روزها مدام دارد بیشتر شیوع می‌یابد و آدم‌ها را درگیر یک نوع فرآیند شرکت در اردوگاه اجبار می‌سازد.»

او با اشاره بخشی از دادنامه خویش که از «حکم تعلیقی» به عنوان «عدالت ترمیمی» یاد شده، نوشت: «باید بگویم که این حکم تعلیقی مصداق بارزی برای تلاش گذر از تنبیه به کنترل است.»

سلیمی تاکید کرده است که در هیچ کجای مراحل دادرسی سندی مستدل مبنی بر اتهام توهین به مقدسات به او ارائه نشده است و مجازات ۴۴ ماه حبس مربوط به این اتهام را یک حکم تحمیلی دانست.

آقای سلیمی در تاریخ ۱۳۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات، در «اهر» بازداشت و پس از آن به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل شد. این نویسنده در تاریخ ۲۷ مرداد۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

سلیمی سابقه سردبیری نشریه اینترنتی «زغال» و سایت «مایندموتور» را در کارنامه دارد.

کتاب «خشونت نظری» که حاوی مجموعه مقالاتی در باب هنر و زیبایی‌شناسی انتقادی است، از این نویسنده در سال ۱۳۹۵ توسط «نشر آزاد ایران» در کشور سوئد منتشر شد. همچنین داستان بلند «سوگ سیاوشان» اثر دیگر این نویسنده است که سال ۱۳۹۸ منتشر شد.

مهدی سلیمی همچنین کتاب‌های «اخته کردن یا گردن‌زنی» اثر الن سیکسو و کتاب «امر واقع لاکانی» اثر اسلاوی ژیژک را ترجمه کرده است.