مخالفت سوئیس با خرید جنگنده‌های فرانسوی؛ مکرون سفرش به ژنو را لغو کرد / تمام تماس‌های دوجانبه عالی رتبه ممنوع شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس‌جمهوری فرانسه سفرش به سوئیس را که قرار بود در ماه نوامبر انجام شود، به دلیل مخالفت سوئیس با خرید جنگنده‌های فرانسوی و جایگزین کردن آن با جنگنده‌های دیگر لغو کرد.

روزنامه “لوماتان سوئیس” نوشت، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به سفیر کشورش در سوئیس ابلاغ کرد که سفرش به سوئیس برای ملاقات با گی پارملین، نخست‌وزیر این کشور را که قرار بود نوامبر انجام شود، لغو کرده است.

همچنین گزارش شده، ماکرون تمام تماس‌های دوجانبه عالی رتبه با سوئیس را تا تابستان ۲۰۲۲ ممنوع کرده است. سوئیس اشاره می‌کند که تماس‌های عالی‌رتبه از طریق سفیران ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، بنا بر گزارش‌ها، فرانسه در اعتراض به توافق زیردریایی بین استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده، اجلاسی با حضور بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا را لغو کرده است. دو منبع آگاه به رویترز گفتند فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه شخصا تصمیم لغو نشست دوجانبه‌ای را که قرار بود هفته جاری در لندن برگزار شود، اتخاذ کرد.

رسانه‌ها گزارش دادند، تصمیم مکرون به این مساله بازمی‌گردد که سوئیس جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ را برای تامین نیازهای ارتش خود انتخاب کرده است. ارزش این قرارداد به بیش از شش میلیارد دلار می‌رسد.

طبق گزارش رسانه‌ها، مذاکره با فرانسه در خصوص خرید جنگنده‌های رافال حتی بعد از اتخاذ تصمیم نهایی درباره جنگنده‌های اف-۳۵ ادامه یافت.

به نوشته این روزنامه، آنچه مکرون را عصبانی کرده برخورد وزارت دفاع سوئیس است که به مذاکرات برای دستیابی به رافال ادامه داد اما عملا جنگنده‌های آمریکایی را انتخاب کرد.

۱۶ سپتامبر سال جاری میلادی نیز، استرالیا به همراه آمریکا و انگلیس شراکت امنیتی آکوس را اعلام کردند.

بر اساس این توافقنامه، استرالیا هشت زیردریایی هسته‌ای می‌گیرد و نیروهای خود را به موشک‌های کروز ساخت آمریکا مجهز می‌کند؛ اقدامی که باعث شد تا کانبرا قرارداد دفاعی خود با فرانسه – که بزرگترین قرارداد در تاریخ این کشور محسوب می‌شود را لغو کند.