مخالفت و هشدار سینماگران با انحصار در شبکه نمایش خانگی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ درحالی که شرایط ارتباط اقتصادی میان صاحبان فیلم‌ها و پلتفرم‌ها دچار تغییراتی شده و سهم تهیه‌کنندگان از این میزان، کاهش یافته، برخی از تهیه‌کنندگان فیلم‌ها نسبت به ادامه این روند اعتراض کرده و با امضای نامه سرگشاده‌ای نسبت به این روند هشدار دادند.


انجمن تهیه‌کنندگان پیش‌تر در مطلبی نسبت به میزان سهم پلتفرم‌های خارجی و تفاوت‌هایش با پلتفروم‌های داخلی نوشته بود: اگر میانگین حقوق هموطنان ایرانی را سه میلیون تومان و امریکایی ها را سه هزار دلار بگیریم. فیلیمو و نما وا ۲ درصد حقوق حق اشتراکشان هست و نتفلیکس ۲۹ صدم درصد ، دیسنی ۲۲ صدم درصد!


به گزارش رسیده، جمعی از تهیه‌کنندگان و کارگردان‌های سینما خواستار عدم انحصار در عرصه نمایش خانگی و تقویت مدل‌های مختلف عرضه نمایش فیلم شدند.


در این بیانیه که به امضای مرتضی شایسته، مهدی فخیم‌زاده، علیرضا داوودنژاد، کیومرث پوراحمد، سیدغلامرضا موسوی، منیژه حکمت، محمد متوسلانی، سید جلال‌الدین دری، امیرشهاب رضویان، ساسان سالور، کامران قدکچیان، حسین قناعت، مجیدرضا مصطفوی و … رسیده، آمده است:


بی‌هیچ تردیدی توسعه مدل‌های مختلف کسب‌وکار در صنعت فیلم‌سازی باید با افزایش حق انتخاب مردم، کاهش هزینه برای تمامی انواع کاربران و بینندگان فیلم و سریال با هر میزان تماشا و نیز گسترش بازار این هنر-صنعت همراه باشد و الزام و اجبار وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های خصوصی و استارتاپ‌ها و ترافیک اپراتورها به استفاده از مدل دستوری که به توسعه فساد و رانت و کاهش حق انتخاب مردم منجر می‌شود، ضربات جبران ناپذیری به کسب‌وکارهای خصوصی این حوزه وارد خواهد ساخت.


ما بر این باوریم وظیفه مسئولان تقویت مدل‌های مختلف کسب وکار عرصه نمایش آنلاین برای گسترش و تنوع سایت‌ها، پلتفرم‌ها، استارتاپ‌ها و اپلیکیشن‌ها است تا تماشاگران محصولات سینمای ایران بتوانند بر اساس سلیقه خود آزادانه دست به انتخاب بزنند نه اینکه شرایط خاصی بر آنان تحمیل شود. ما معتقدیم شکوفایی و خلاقیت در عرصه هنر تنها با تنوع و ایجاد عرصه رقابتی به وجود خواهد آمد نه با انحصار.


باید شرایطی ایجاد شود تا بیشترین درآمد به جای واسطه‌ها به صاحبان و تولیدکنندگان آثار پرداخت شود تا تماشاگران اطمینان یابند درآمد فیلم‌ها به تولیدکنندگان آثار پرداخت خواهد شد و با کوتاه شدن دست واسطه‌ها صاحبان آثار با خیال راحتی به تداوم راه و ساخت آثار خلاقانه همت گمارند.