مخالفت ۲ هزار مقام نظامی سابق اسرائیل با بازگشت به برجام/طرح جمهوری‌خواهان برای ممانعت از توافق با تهران/ مایک پمپئو رهبر طرح «اقدام فشار حداکثری» علیه ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بیش از دو هزار مقام عالی نظامی بازنشسته اسرائیل به دولت جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای جدید با ایران هشدار داده و تاکید کردند که «دستپاچگی برای مذاکره با تهران به طور مستقیم منافع اسرائیل را به خطر می‌اندازد.»


این هشدار به دولت بایدن در حالی انجام می‌شود که کابینه اسرائیل در نشست اخیر خود به این نتیجه رسیده بود که دولت بایدن برای توافق با ایران شتابزده است و تهران نیز آن را احساس کرده است. برآورد نمایندگان حاضر در مذاکرات هسته‌ای جاری در وین نیز حاکی از پیشرفت گفت‌و‌گو‌ها است.


اسفند ماه ۱۳۹۹ نیز ۱۸۰۰ نفر از ژنرال‌ها و درجه‌داران ارشد پیشین ارتش اسرائیل و عوامل پیشین موساد، سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن هشدار در مورد پیوستن دوباره آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، این اقدام را «تهدیدی وجودی برای این کشور یهودی‌نشین» دانستند که شعله‌ورکننده «رقابتی گسترده در زمینه تسلیحات هسته‌ای» در خاورمیانه خواهد شد.


نگارش متن نامه را اجلاس امنیتی دفاعی اسرائیل بر عهده داشته و نشریه واشینگتن فری بیکن نیز نسخه‌ای از آن را دریافت کرده است. این نامه به امضاء «هابیتونیستیم» (Habithonistim) رسیده است که انجمنی متشکل از صدها مقام عالی‌رتبه بازنشسته اسرائیل است.


در بخشی از این نامه آمده است: «نگران هستیم که دولت بایدن و برخی کشورهای اروپایی حامی بازگشت به توافق با ایران نگرانی آنهایی که در معرض تهدید‌های ایران قرار دارند و با این تهدید‌ها آشنا هستند را نادیده بگیرند.»

همچنین کمیته پژوهش جمهوری‌خواهان از ارائه طرحی برای سخت‌تر کردن لغو تحریم‌های ایران و جلوگیری از بازگشت ایالات متحده به برجام خبر داد. این کمیته پژوهش اعلام کرد با همراهی مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، طرح «اقدام فشار حداکثری» علیه ایران را رونمایی خواهد کرد که هدف از آن گسترش تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام خواهد بود.


این کمیته خاطرنشان کرد طرح مورد اشاره به دنبال تثبیت استراتژی دولت ترامپ در فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی خواهد بود که به گفته تنظیم‌کنندگان طرح تا کنون «کاملا موفق» بوده است.


پیشنهادکنندگان این طرح می‌گویند هدف آنها جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و نیز موشک‌های بالستیک است.

کمیته پژوهش جمهوری‌خواهان همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی باید از تامین مالی تروریسم بین‌المللی دست بکشد.


این در حالی است که مقامات تهران، واشینگتن و بروکسل یکصدا از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در وین خبر می‌دهند و زمزمه نگارش متن توافق به گوش می‌رسد.
در بخش دیگری از این نامه با اشاره به تهدید مقامات جمهوری اسلامی در مورد نابودی اسرائیل آمده است: «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رفتار ستیزه‌جویانه برای جلوگیری از فاجعه ضروری است.»

این نامه خاطرنشان می‌کند که تصمیم بایدن برای لغو تحریم‌ها ثبات منطقه که در نتیجه پیمان ابراهیم به دست آمده را تضعیف می‌کند.


این نامه تاکید می‌کند که قدرت‌های جهانی نباید به برجام که توانایی ایران برای غنی‌سازی و پیشبرد برنامه‌های موشکی را نادیده گرفته بود، بازگردند. بر اساس این نامه، برجام حمایت رژیم از «تروریسم» را نیز نادیده گرفته بود.

امضاء‌کنندگان نامه به بایدن توصیه می‌کنند که توافق جدید باید شامل بازرسی سرزده‌ از تاسیسات ایران در هر زمان و هر مکانی باشد.


مقامات نظامی سابق اسرائیل با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در نقض تعهدات هسته‌ای تاکید می‌کنند که بازرسی از سایت‌های نظامی هم باید در توافق جدید مورد توجه قرار بگیرد، برنامه‌های موشکی بالستیک ایران محدود شود و تحریم‌های مرتبط با حمایت از «تروریسم» باقی بمانند.

مقامات دولت بایدن پیش‌تر برای لغو تحریم‌های ناقض توافق هسته‌ای اعلام آمادگی کرده بودند.


اما تهران خواستار لغو همه تحریم‌ها است.