مدیر ارشد دولت بایدن: راه بازگشت ایران به برجام طولانی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ـ کاندیدای جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، برای تصدی سمت مدیر اطلاعات ملی می‌گوید «راهی طولانی در پیش داریم» تا ایران در چارچوب برجام دوباره تحت نظارت شدید قرار گیرد.


آوریل هینس که در جلسه پرسش‌وپاسخ مجلس سنا برای برای بررسی صلاحیت خود شرکت کرده بود، گفت: «(بایدن) اشاره کرده است که اگر ایران به تعهداتش بازگردد، او نیز چنین خواهد کرد. به صراحت باید بگویم که راهی طولانی برای رسیدن به آن در پیش داریم».


ایران از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.


تهران مدعی است که به‌دلیل «کوتاهی» کشورهای اروپایی طرف برجام در زمینه مقابله با تحریم‌های آمریکا و بهره‌مند نشدن از منافع اقتصادی این توافق، تعهدات هسته‌ای خود را «کاهش» می‌دهد.


«کاهش تعهدات هسته‌ای» اصطلاحی است که مقام‌های جمهوری اسلامی برای عدول از تعهدات اتمی تعیین شده در چارچوب برجام به کار می‌برند.

با این حال، مقام‌های ایران از جمله رئیس‌جمهوری اسلامی گفته‌اند هر زمان که طرف مقابل به تعهدات خود «پایبندی» نشان دهد، تمام اقدامات ایران «بلافاصله قابل برگشت است».