مذاکرات اروپایی آمریکایی برای مواجهه با ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا نشستی میان اروپا و آمریکا در برلین برگزار شد تا دو طرف در زمینه سیاست‌های اتخاذ شده در قبال ایران به توافق برسند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده که الیوت آبرامز مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا با نمایندگان بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا دیدار و درباره سیاست‌های اتخاذ شده در قبال ایران گفتگو کرد.

موضوع عدم فروش تسلیحات خطرناک به ایران، وادار کردن این کشور به پذیرفتن مسئولیتش درباره کشتار معترضان در اعتراضات نوامبر سال گذشته و همچنین دو چندان کردن تلاش‌های بین‌المللی برای متوقف کردن برنامه اتمی بی‌ثبات‌کننده ایران در این دیدار آمریکایی اروپایی مطرح شد.

وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۸ اکتبر ۲۰۲۰ اعلام کرد در راستای سیاست‌های دولت ترامپ برای انزوای هر چه بیشتر ایران ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد.

واشنگتن چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا فشارها بر ایران را دو چندان کرده و پیشتر هم وعده داده بود تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع کند.

وبگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که حوزه مالی اقتصاد ایران را در چارچوب دستور اجرایی ۱۳۹۰۲ قرار دارد و این وزارت مجوز عمومی درباره تراکنش‌های مالی مشخصی در ارتباط با موسسات مالی ایران که براساس دستور اجرایی ۱۳۹۰۲ تحریم شده‌اند، صادر خواهد کرد.

دستور اجرایی ۱۳۹۰۲ کالاهای اساسی مانند کالاهای کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی را تحریم‎ها مستثنی می‌کند.

استیون منوچین وزیر امور خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «تحریم‌های ما تا زمانی که ایران دست از اقدامات تروریستی بر نداشته و برنامه اتمی خود را محدود نکند، ادامه خواهند داشت.