مذاکرات ایران برای بازگشایی مرز زمینی با ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه از مذاکره برای بازگشایی مرز زمینی برای از سر گیری صادرات ایران خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری آناتولی، مهرداد سعادت، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه درباره مذاکرات از سوی ایران درباره باز شدن مرز زمینی گفت: در حال مذاکره هستیم که مرزهای زمینی برای عبور کالاها باز شود زیرا این کشور مسیر ترانزیتی صادرات ما است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی افزود: «مقامات ترکیه هیچ بازه زمانی مشخص نکردند و نمی‌توان گفت آیا تا نوروز مرزها باز می‌شود یا خیر، آنها براساس پخش و شیوع بیماری در کشور تصمیم خواهند گرفت».

وی با بیان اینکه مطابق توافقی که وزرای بهداشت دو کشور کرده‌اند، ترکیه بر اساس منافع ملی خود تصمیم گرفت که به صورت یکجانبه مرز زمینی و هوایی خود را با ایران به طور موقت ببندد، توضیح داد: «مرزهای ما باز است یعنی اینکه کامیون‌ها و هواپیماهای ترک به ایران می‌آیند اما خالی بر می‌گردند پس هیچ نگرانی در خصوص تامین مواد وارداتی وجود ندارد».

سعادت این مساله را حق کشور ترکیه دانست و گفت: «ترکیه برای سلامتی مردم کشور خود از ورود اتباع ایرانی جلوگیری کند و ما نمی‌توانیم از این منظر به آنها فشار وارد کنیم حتی قرار بود در این هفته یک هیئت تجاری از ایران در اجلاس استانبول شرکت کند که موضوع ملغی شد».