مذاکره کاظمی با فرستاده کاخ سفید؛ نیروهای آمریکایی از عراق هم خارج می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق در بغداد با برت مک گورک، فرستاده دولت آمریکا درباره خروج نظامیان ایالات متحده از این کشور‌‌گفت‌وگو کرده است.

نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد آقای کاظمی در دیدار با آقای مک گورک، ”درباره ساز و کار خروج نظامیان آمریکایی و مرحله تازه همکاری های راهبردی بین بغداد و واشنگتن ” صحبت کرده است.

برت مک گورک، مسوول هماهنگ کننده امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی آمریکاست.

سه هزار پانصد نظامی خارجی از جمله دوهزار و پانصد سرباز آمریکایی در عراق هستند تا به این کشور در مبارزه با داعش کمک کنند.

آقای کاظمی قرار است به زودی از واشنگتن دیدن کند تا درباره خروج کامل نیروهای رزمی آمریکا از عراق مذاکره کند.

منابع رسمى در عراق به نفیسه کوهنورد، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی فارسی در خاورمیانه گفتند که برت مک گورک در دیدار با مصطفى کاظمى، نخست وزیر عراق گفته است که نیروهاى آمریکایى مرحله به مرحله از عراق خارج خواهند شد.

بر این اساس، ابتدا نیروهاى رزمى و بعد بقیه سربازان آمریکایی عراق را ترک خواهند کرد اما این کار مانند خروج از افغانستان “یک مرتبه” نخواهد بود.

دیدار روز پنجشنبه مصطفی کاظمی با مقام ارشد کاخ سفید در حالی رخ داد که روز قبل از آن، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در بغداد با عبدالغنی اسدی، رئیس آژانس امنیت ملی عراق دیدار کرده بود.

به گفته مقام های عراقی، آقای علوی در این دیدار درباره ”حمایت ایران از امنیت و ثبات عراق ” تاکید کرده است.

در سال های گذشته عراق به عرصه رویارویی غیرمستقیم ایران و آمریکا تبدیل شده است. در هفته های گذشته پایگاه ها و ساختمان های دیپلماتیک آمریکا در عراق هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته اند.

آمریکا شبه نظامیان مورد حمایت ایران را عامل این حملات می داند. نیروی هوایی آمریکا ماه گذشته به تلافی این حملات به پایگاه های شبه نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوربه حمله کرد.