مرحله نهایی واکسن مشترک ایران و کوبا، اواخر بهمن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس انستیتو پاستور ایران گفت:واکسن تولید مشترک ایران و کوبا به طور همزمان در اواخر بهمن ماه وارد کارآزمایی بالینی سطح سه می شود که مرحله نهایی است و به عنوان اولین واکسن تولید داخل در اختیار مردم قرار می گیرد.


دکتر علیرضا بیگلری در ارتباط تصویری با استودیوی پخش خبر ۲۱ شنبه شب شبکه یک سیما افزود: با موفقیت هایی که مؤسسه رازی برای واکسن نوترکیب ضد کووید خودش در آزمایش های حیوانی داشت امروز تأییدیه کمیته اخلاق برای این واکسن صادر شد.


وی ادامه داد: این واکسن طی هفته های آتی وارد کارآزمایی بالینی مرحله اول می شود که بر اساس آن بر روی تعداد محدودی از داوطلبان مورد بررسی قرار می گیرد تا این واکسن از نظر ایمن بودن تأیید شود و بعد از آن وارد مراحل بعدی می شود.


او درباره واکسن مشترک تولید ایران و کوبا هم گفت: واکسن تولید مشترک ایران و کوبا ، مرحله حیوانی را با موفقیت در کوبا طی کرد و مرحله اول و دوم انسانی هم با موفقیت به اتمام رسید و به طور همزمان در اواخر بهمن ماه وارد کارآزمایی بالینی سطح سه می شود که مرحله نهایی است و به عنوان اولین واکسن تولید داخل در اختیار مردم قرار می گیرد.


وی افزود: واکسن کووید ایران از ویروس غیر فعال ساخته شده که تمام آنتی ژن های ویروسی را دارد ولی ویروس غیر فعال شده است. اما در واکسن مشترک ایران و کوبا و واکسن مؤسسه رازی بخشی از بدنه آنتی ژن های ویروسی برای تحریک سیستم ایمنی استفاده می شود.

او ادامه داد: تفاوت واکسن پاستور و رازی با توجه به اینکه هر دو نوترکیب هستند ولی در واکسن پاستور فرآیندی در مهندسی ژنتیک آن به کار رفته است که موجب ایمنی بیشتر می شود.


رئیس انستیتو پاستور گفت: تمام واکسن ها باید مراحل انسانی را طی کند و در پایان مراحل سه اثربخشی آن مشخص می شود و تاکنون عوارض خاصی از واکسن های تولیدی کویران برکت و مشترک ایران و کوبا دیده نشده است.